Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Jsme tu pro Vás 7 dní v týdnu
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie blogu
Blog
Snědl jsem 1000 tablet chlorelly za 24 hodin
14.10.2022
Snědl jsem 1000 tablet chlorelly za 24 hodin
Ano, vím, vše vyvolává více otázek než odpovědí, ale ke všemu se dostaneme. Ještě bych možná k nadpisu dopsal ... zase snědl ... Jednou za čas, když n... číst celé
Jak na hemoroidy aneb 5 tipů, jak si pomoci bez návštěvy lékaře
10.05.2022
Jak na hemoroidy aneb 5 tipů, jak si pomoci bez návštěvy lékaře
Známe je pravděpodobně všichni. Jsou tématem, o kterém se nám těžko hovoří s lékařem, natož s výživovými poradci, nebo s přáteli. Hemoroidy. Intimní o... číst celé
Chlorella a spirulina v tabletách. A jak dopadl test?
14.02.2022
Chlorella a spirulina v tabletách. A jak dopadl test?
Občas se objeví dotaz ... "Prodáváte chlorellu a spirulinu v prášku? Nechci chlorellu a spirulinu v tabletách." A my pokaždé s bezbřehou trpělivostí a... číst celé
Zobrazit všechny články
  1. Úvod
  2. Zajímavosti o zelených potravinách
  3. Vitamín A, B (B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12), C, D, E, K, Betakaroten
20.05.2013

Vitamín A, B (B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12), C, D, E, K, Betakaroten

Vitamíny v zelených potravinách - Vitamín A, B (B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12), C, D, E, K, Betakaroten

Všechny vitamíny, které jsou vypsány níže, můžete najít v Zelených potravinách - Ječmenu, Chlorelle, Spirulině ...

Vitamin A - Axeroftol

Vitamín AV přírodě se vyskytují dva různé typy vitamínu A. Jeden se vyskytuje v živočišných produktech, jako je vejce, maso, mléko, sýry, smetana, játra, ledviny, tresky a rybí tuk, drůbež či mléčné výrobky. Nicméně, všechny tyto zdroje - kromě odstředěného mléka, který je obohaceno o vitamín A - mají vysoký obsah nasycených tuků a cholesterolu. Druhý typ je provitamín, který nalezneme v potravinách na rostlinné bázi, především v ovoci a zelenině, což jsou i zelené potraviny. Nejběžnějším typem provitamínu A je betakaroten. Hlavní funkcí vitamínu A je pomáhat tvořit a udržovat zdravou pokožku. Vedle toho má také pozitivní vliv na zubní sklovinu, měkké tkáně a sliznici. Díky vitamínu A můžeme dobře vidět i při slabém osvětlení (podporuje dobrý zrak), podporuje sexuální aktivitu a kojení.

Retinol je aktivní formou vitamínu A. Ten se nachází v játrech zvířat, plnotučném mléku a v některých potravinách. Předstupněm vitamínu A jsou karotenoidy, což jsou barviva tzv. pigmenty, které nalezneme v rostlinných potravinách a které se mohou změnit ve formu vitamínu A. Karotenoidů nalezneme více než 500, jedním z nejznámějších je betakaroten. Jedná se o antioxidant, který chrání buňky před poškozením volnými radikály. Ty způsobují chronické onemocnění a urychlují proces stárnutí. Potraviny, ve kterých najdeme betakaroten, pomáhají snížit riziko rakoviny.

Vitamín C - Kyselina askorbová

Vitamín CVitamín C je další antioxidant, který pomáhá chránit naše buňky před účinky volných radikálů. Volné radikály jsou molekuly, které produkuje naše tělo, pokud je vystaveno záření či naše tělo rozkládá potraviny. Vitamín C je důležitý pro naši pokožku, kosti a tkáně. Podporuje hojení a pomáhá tělu vstřebávat železo.
Vitamin C pochází z ovoce a zeleniny. Dobrými zdroji jsou citrusové plody, červená a zelená paprika, rajčata, brokolice a zelené potraviny. Některé šťávy a obiloviny mají také vitamín C. Pro některé skupiny lidí je potřebný daleko větší přísun vitamínu C a to především pro těhotné a kojící ženy, kuřáky a lidi, zotavující se po operaci nebo popálenin.

Co o nás říkají naši spokojení zákazníci na Heuréka.cz:recenze Heuréka

Vitamín D - Kalciferol

Vitamín DVitamín D pomáhá tělu vstřebávat vápník, který naše kosti potřebují k růstu. Nedostatek vitamínu D může vést k onemocnění kostí, jako je např. osteoporóza a křivice. Vitamín D nese také podstatnou roli na nervovou soustavu, svaly a imunitní systém. Vitamín D můžeme získat dvojím způsobem: přes pokožku nebo ze stravy. Tělo člověka vytváří vitamín D, pokud je vystaveno slunečnímu záření. Avšak příliš mnoho slunečního záření může vést ke stárnutí kůže a dokonce i rakovině. Proto existují i další možnosti jak získat vitamín D i z jiných zdrojů. Potraviny, kterou jsou bohaté na vitamín D, jsou žloutky, mořské ryby a játra. Do mléka a obilovin je vitamín D často přidáván. Mezi skupiny lidí, které by měli zvýšit přísun vitamínu D, patří lidé důchodového věku, děti, které jsou ještě kojené, lidé s tmavou pletí, obézní či s žaludečním bypassem. Dále také lidé s chorobami jater, cystickou fibrózou nebo regionální enteritidou.

Vitamín E - Tokoferol

Vitamín EDalším z antioxidantů je vitamín E. Vedle již dříve zmíněné ochrany před volnými radikály hraje velkou roli v imunitním systému a metabolických procesech. Opravdu dobrým zdrojem vitamínu E jsou oleje, margaríny, ořechy, semena, a listové zelenina (špenát, hlávkový salát). Vitamín E najdeme především v obilovinách i dalších potravinách. Jako doplněk stravy se vitamín E nedoporučuje pro lidi, kteří užívají léky na ředění krve. Proto je vhodné se nejprve poradit s lékařem.

 

Vitamín K

Vitamín KVitamín K pomáhá tělu, tak že udržuje zdravé kosti a tkáně. Také podporuje funkci proteinů pro srážení krve. Pokud tohoto vitamínu máme málo, můžeme častěji krvácet např. z nosu. Novorozenci mají velmi málo vitamínu K, proto dostávají injekce s tímto vitamínem ihned po porodu. Pokud trpíme omezenou tvorbou krevních destiček, dávejme si pozor na to, kolik vitamínu K do sebe denně přijímáme. Také dbejme na to, kolik přijímáme vitamínu E, protože ten může negativně působit právě na vitamín K. Většinou dostáváme vitamín K z rostlin, jako je zelenina či tmavé bobule. Bakterie ve střevech také produkují malé množství vitaminu K.

Betakaroten - provitamín A

Betakaroten patří do skupiny tzv. karotenoidů, což jsou předstupně vitamínu A. Betakaroten a další karotenoidy poskytují přibližně 50% vitamínu potřebných pro správné fungování těla. V Chlorelle pyrenoidose (Aktif, Ginkgo Aktif) je dost Betakarotenu, jak tělo připravit na léto, tedy přesněji na opalování. Až budeme mít betakarotenu v organizmus dost, začne se ukládat v dlaních případně na chodidlech a ty začnou být oranžové. Betakaroten se nachází v ovoci, zelenině a celozrnných výrobcích. Betakaroten se také využívá v laboratořích a to pro tvorbu léků ke snížení příznaků astmatu, proti některým druhům rakoviny, srdečním onemocněním, šedému zákalu, makulární degeneraci, léčbě AIDS, alkoholismu, Alzheimerově nemoci, depresím, epilepsii, bolestem hlavy, vysokému krevnímu tlaku, neplodnosti, Parkinsonově nemoci, pálení žáhy, revmatoidní artritidě, schizofrenii a kožním nemocem včetně lupénky a vitiliga.

Betakaroten se používá i u podvyživených žen a snižuje riziko úmrtnosti v těhotenství, dále snižuje riziko šerosleposti, stejně tak průjmů a horečky po porodu. Díky betakarotenu se snižuje riziko spálení na sluníčku u osob, které se snadno spálí nebo trpí dědičným onemocněním tzv. erytropoetickou protoporfyrií. Mnoho mezinárodních lékařských institucí doporučuje betakaroten dostat do těla přírodní cestou z potravin než-li z doplňků. Pro některé lidi je však lepší sníst jednu tabletku betakarotenu než-li denně 5 porcí ovoce a zeleniny nebo zelených potravin.

Vitamíny B

Vitamín BMezi vitamíny B patří thiamin (B1), riboflavin (B2), niacin (B3), kyselina pantotenová (B5), B6, biotin (B7), kyselina listová (B9) a B12.
Všechny tyto vitamíny pomáhají procesu získávání energie z jídla pro naše tělo a také tvorbě červených krvinek. Vitamíny B můžeme získat z proteinů z ryb, drůbeže, masa, vajec a mléčných výrobků. Dále do zdrojů patří zelenina, fazole, hrách a mnoho obilovin. Nedostatek některých vitamínů B může způsobit závažná onemocnění, např. nedostatek B6 a B 12 způsobuje anémii.

Vitamín B1 - Thiamin

Thiamin je vitamín, který je také označován jako vitamín B1. Vitamín B1 se vyskytuje v mnoha potravinách, včetně kvasinek, obilí, fazolí, ořechů a masa. Thiamin je určen pro lidi, kteří mají zánět nervů, mají zažívací problémy, nechutenství, pokračující průjem nebo ulcerózní kolitidu.

Vitamín B2 - Riboflavin

Riboflavin je vitamín B. Lze ho nalézt v potravinách jako je mléko, vejce, ořechy, obohacené mouky a zelená zelenina. Riboflavin se používá k léčbě akné, svalovým křečím, při pálení nohou a krevních poruchách.

Vitamín B3 - Niacin

Niacin a niacinamid jsou formy vitamínu B3. Vitamin B3 se vyskytuje v mnoha potravinách, včetně droždí, masa, ryb, mléka, vajec, zeleniny, fazolí a obilných zrn. Niacinamid se používá k léčbě diabetu a kožní nemocí.

Vitamín B5 - Kyselina pantotenová

Kyselina pantotenová neboli vitamín B5 se vyskytuje ve velkém množství potravin, včetně masa, jako jsou ledviny, játra a kuřecí maso. Velké množství tohoto vitamínu najdeme také v zelenině a celozrnných výrobcích. Tento vitamín aktivně působí především v tenkém střevu. Pokud člověk trpí na nedostatek tohoto vitamínu, hlavním příznakem je podvýživa. Prvními příznaky jsou pálení v rukou a nohou, necitlivost a špatná koordinace pohybu. Vitamín je totiž potřebný pro svalovou kontrakci a nedostatek může způsobit svalové křeče a brnění. Vitamín B5 také přispívá k výrobě energie v těle a v důsledku toho se člověk může cítit podrážděně, unaveně a apaticky. Dále člověk může trpět průjmy, zvracením, poruchám spánku a přecitlivělosti. Vitamín B5 potřebují především těhotné ženy, dále ženy používající antikoncepci, kuřáci, alkoholici a lidé pod neustálým stresem.

Vitamín B6 - Pyridoxin

Vitamín B6 je ve vodě rozpustný vitamín. Zbylé množství vitamínu, které tělo nevyužije, opustí tělo močí. To znamená, že budeme potřebovat nepřetržitou dodávku těchto vitamínů ve stravě. Vitamin B6 se nachází v avokádu, banánu, luštěninách, masu, ořechách či drůbeži. Napomáhá tělu vytvářet protilátky pro boj s nemocemi. Udržuje normální stav nervových funkcí. Nedostatek vitamínu B6 může způsobit formu anémie.

Vitamín B9 - Kyselina listová

Vitamín B9 neboli kyselina listová je prospěšná pro zdravý růst buněk. Každý člověk potřebuje kyselinu listovou. Především pro ženy, které chtějí otěhotnět nebo i během těhotenství má vitamín B9 pozitivní vlastnosti. Může zabránit vrozeným vadám dítěte na mozku nebo míše. Mezi potraviny s vysokým obsahem kyseliny listové patří zelená zelenina, ovoce, sušené fazole, hrášek, obohacené pečivo, cereálie a ostatní obilné výrobky.

Vitamín B12 - Kobalamin

Vitamin B12 nalezneme v potravinách, jako je maso, ryby a mléčné výrobky. Používá se také k léčbě perniciózní anémie, závažného typu anémie, který je způsoben nedostatkem vitamínu B12 a většinou se projeví u starších lidí. Nejíte maso a ryby, tak právě v Mladém ječmeni (Aktif) a Chlorelle pyrenoidose (Aktif, Ginkgo Aktif) je vitamínu B12 dost.

Tak už víte, kterou zelenou potravinu si koupíte?

Petr Hornišer

Další zajímavé články najdete v části Zajímavosti o zelených potravinách.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Štítky
Heureka.cz - ověřené hodnocení obchodu Zelený obchod, s.r.o.
Zboží.cz - ověřené hodnocení obchodu Zelený obchod, s.r.o.
Zelený obchod na Facebooku
Zelený obchod na Instagramu
Zelený obchod na Youtube
Zelený obchod na Pinterestu
Kontaktní adresa

Zelený obchod, s.r.o.
Lipská 2444/4
Brno - Žabovřesky
616 00

IČ: 29269601
DIČ: CZ29269601

Logo
Bc. Petr Hornišer
Jsme tu pro Vás 7 dní v týdnu

Ačkoliv obsahu informací publikovaných na těchto www stránkách jsme věnovali nejvyšší možnou pozornost, mají informace zde obsažené pouze informativní a obecný charakter vycházející ze subjektivních zkušeností jednotlivých uživatelů zelených potravin a z obecně dostupných informací. Zelený obchod, s.r.o. neodpovídá za správnost a úplnost informací, zejména ne takových, které byly převzaty z externích zdrojů, za jejich přesnost, včasnost ani úplnost, za důsledky spoléhání na tyto informace, ani za škodu eventuálně vzniklou v důsledku použití informací. Poskytnuté informace (prostřednictvím odpovědí na Váš dotaz nebo přímo informace zveřejněné na stránkách) v žádném případě nenahrazují osobní konzultaci s lékařem!

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Pinterest
Zelený obchod, s.r.o. © 2008-2023
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz