Užíváním této webowé stránky souhlasíte s používáním cookies, které jsou potřebné pro fungování webových stránek, analytické a remarketingové účely. více informací

+420 608 841 888
EN     DE     FR     IT        1 € = 25,00 Kč

KONTAKTY

Zelený obchod, s.r.o. Lipská 2444/4Brno - Žabovřesky 616 00 tel: +420 608 841 888
info@zelenyobchod.cz

NOVINKY

Interferony jsou našimi ochránci před útokem virů10.6.2020 Je fascinující, že ty nejmenší organismy na naší planetě mají největší sílu a ...Pět tipů na posílení imunity našeho těla13.5.2020 Sousloví "posilování imunity" se v poslední době stalo reklamní a marketingovou záležitostí. Přesto ...Chlorella a mladý ječmen. Bojovníci, kteří chrání naše tělo22.3.2020 Po dlouhém a náročném "zimním" období jsme často malátní, slabí, skleslí. Nezřídka kdy jsme náchylnější k nejrůznějším nemocem, nachlazením, virům a zánětům.

Co získáte?

Kompletní servis Ke každé objednávce zelených potravin získáte nezbytné informace k jedení ZP.
Poštovné zdarma Můžete získat doručení v ČR a na Slovensko ZDARMA - Stačí si objednat za více než 1699,- Kč / 68 €

Šejkr + lžička K první objednávce Ječmene (ať už Aktif nebo Green Ways) získáte jeden šejkr s přídavnou nádobkou v hodnotě 75,- Kč a také praktickou plastovou lžičku.
šejkr na mladý ječmen a lžička na mladý ječmen

Magnetka na lednici Pokud budete mít v objednávce výrobek zn. Aktif, dostanete k objednávce jednou jednu magnetku ZDARMA. Najdete ji přibalenou v balíčku v obálce s fakturou. To už pak si nezapomenete dát zelené potraviny!
magnetka - Už jste si dnes dali zelené potraviny?
Potvrzení objednávky Každá objednávka potvrzena emailem nebo telefonicky nebo SMS.
Sledování objednávky Po odeslání objednávky obdržíte mailem či SMS číslo balíku pro jeho jednodušší sledování.
Otázky & Odpovědi Na Vaše otázky, které se objeví, dostanete odpověď.
Certifikovaný e-shop Jsme certifikováni jako přátelský e-shop České pošty.
Certifikovaný e-shop - Přátelský e-shop České pošty

Platba platební kartou a on-line bankovními převody Možnost zaplatit ihned platební kartou VISA, MasterCard, Diners nebo online bankovními převody.
Platby The Pay

Za kupóny a šeky Nakupte si zelené potraviny za kupony a šeky od společnosti Edenred, SODEXO a UP!
edenred
ticket restaurant edenred ticket compliments dárkový edenred
ticket benefits edenred ticket service edenred
sodexo
gastro pass sodexo dárkový pass sodexo
flexi pass sodexo vital pass sodexo
bonus pass sodexo
Up
Cheque Dejeuner stravenky
Cheque Dejeuner dárkový šek

20. 05. 2013

Vitamín A, B (B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12), C, D, E, K, Betakaroten

Vitamíny v zelených potravinách - Vitamín A, B (B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12), C, D, E, K, Betakaroten

Všechny vitamíny, které jsou vypsány níže, můžete najít v Zelených potravinách - Ječmenu, Chlorelle, Spirulině ...

Vitamin A - Axeroftol

Vitamín AV přírodě se vyskytují dva různé typy vitamínu A. Jeden se vyskytuje v živočišných produktech, jako je vejce, maso, mléko, sýry, smetana, játra, ledviny, tresky a rybí tuk, drůbež či mléčné výrobky. Nicméně, všechny tyto zdroje - kromě odstředěného mléka, který je obohaceno o vitamín A - mají vysoký obsah nasycených tuků a cholesterolu. Druhý typ je provitamín, který nalezneme v potravinách na rostlinné bázi, především v ovoci a zelenině, což jsou i zelené potraviny. Nejběžnějším typem provitamínu A je betakaroten. Hlavní funkcí vitamínu A je pomáhat tvořit a udržovat zdravou pokožku. Vedle toho má také pozitivní vliv na zubní sklovinu, měkké tkáně a sliznici. Díky vitamínu A můžeme dobře vidět i při slabém osvětlení (podporuje dobrý zrak), podporuje sexuální aktivitu a kojení.

Retinol je aktivní formou vitamínu A. Ten se nachází v játrech zvířat, plnotučném mléku a v některých potravinách. Předstupněm vitamínu A jsou karotenoidy, což jsou barviva tzv. pigmenty, které nalezneme v rostlinných potravinách a které se mohou změnit ve formu vitamínu A. Karotenoidů nalezneme více než 500, jedním z nejznámějších je betakaroten. Jedná se o antioxidant, který chrání buňky před poškozením volnými radikály. Ty způsobují chronické onemocnění a urychlují proces stárnutí. Potraviny, ve kterých najdeme betakaroten, pomáhají snížit riziko rakoviny.

Vitamín C - Kyselina askorbová

Vitamín CVitamín C je další antioxidant, který pomáhá chránit naše buňky před účinky volných radikálů. Volné radikály jsou molekuly, které produkuje naše tělo, pokud je vystaveno záření či naše tělo rozkládá potraviny. Vitamín C je důležitý pro naši pokožku, kosti a tkáně. Podporuje hojení a pomáhá tělu vstřebávat železo.
Vitamin C pochází z ovoce a zeleniny. Dobrými zdroji jsou citrusové plody, červená a zelená paprika, rajčata, brokolice a zelené potraviny. Některé šťávy a obiloviny mají také vitamín C. Pro některé skupiny lidí je potřebný daleko větší přísun vitamínu C a to především pro těhotné a kojící ženy, kuřáky a lidi, zotavující se po operaci nebo popálenin.


Co o nás říkají naši zákazníci na Heuréka.cz:

Recenze Heuréka pro Zelený obchod
 
Recenze Heuréka pro Zelený obchod
 
Recenze Heuréka pro Zelený obchod

Vitamín D - Kalciferol

Vitamín DVitamín D pomáhá tělu vstřebávat vápník, který naše kosti potřebují k růstu. Nedostatek vitamínu D může vést k onemocnění kostí, jako je např. osteoporóza a křivice. Vitamín D nese také podstatnou roli na nervovou soustavu, svaly a imunitní systém. Vitamín D můžeme získat dvojím způsobem: přes pokožku nebo ze stravy. Tělo člověka vytváří vitamín D, pokud je vystaveno slunečnímu záření. Avšak příliš mnoho slunečního záření může vést ke stárnutí kůže a dokonce i rakovině. Proto existují i další možnosti jak získat vitamín D i z jiných zdrojů. Potraviny, kterou jsou bohaté na vitamín D, jsou žloutky, mořské ryby a játra. Do mléka a obilovin je vitamín D často přidáván. Mezi skupiny lidí, které by měli zvýšit přísun vitamínu D, patří lidé důchodového věku, děti, které jsou ještě kojené, lidé s tmavou pletí, obézní či s žaludečním bypassem. Dále také lidé s chorobami jater, cystickou fibrózou nebo regionální enteritidou.

Vitamín E - Tokoferol

Vitamín EDalším z antioxidantů je vitamín E. Vedle již dříve zmíněné ochrany před volnými radikály hraje velkou roli v imunitním systému a metabolických procesech. Opravdu dobrým zdrojem vitamínu E jsou oleje, margaríny, ořechy, semena, a listové zelenina (špenát, hlávkový salát). Vitamín E najdeme především v obilovinách i dalších potravinách. Jako doplněk stravy se vitamín E nedoporučuje pro lidi, kteří užívají léky na ředění krve. Proto je vhodné se nejprve poradit s lékařem.

 

Vitamín K

Vitamín KVitamín K pomáhá tělu, tak že udržuje zdravé kosti a tkáně. Také podporuje funkci proteinů pro srážení krve. Pokud tohoto vitamínu máme málo, můžeme častěji krvácet např. z nosu. Novorozenci mají velmi málo vitamínu K, proto dostávají injekce s tímto vitamínem ihned po porodu. Pokud trpíme omezenou tvorbou krevních destiček, dávejme si pozor na to, kolik vitamínu K do sebe denně přijímáme. Také dbejme na to, kolik přijímáme vitamínu E, protože ten může negativně působit právě na vitamín K. Většinou dostáváme vitamín K z rostlin, jako je zelenina či tmavé bobule. Bakterie ve střevech také produkují malé množství vitaminu K.

Betakaroten - provitamín A

Betakaroten patří do skupiny tzv. karotenoidů, což jsou předstupně vitamínu A. Betakaroten a další karotenoidy poskytují přibližně 50% vitamínu potřebných pro správné fungování těla. V Chlorelle pyrenoidose (Aktif, Ginkgo Aktif) je dost Betakarotenu, jak tělo připravit na léto, tedy přesněji na opalování. Až budeme mít betakarotenu v organizmus dost, začne se ukládat v dlaních případně na chodidlech a ty začnou být oranžové. Betakaroten se nachází v ovoci, zelenině a celozrnných výrobcích. Betakaroten se také využívá v laboratořích a to pro tvorbu léků ke snížení příznaků astmatu, proti některým druhům rakoviny, srdečním onemocněním, šedému zákalu, makulární degeneraci, léčbě AIDS, alkoholismu, Alzheimerově nemoci, depresím, epilepsii, bolestem hlavy, vysokému krevnímu tlaku, neplodnosti, Parkinsonově nemoci, pálení žáhy, revmatoidní artritidě, schizofrenii a kožním nemocem včetně lupénky a vitiliga.

Betakaroten se používá i u podvyživených žen a snižuje riziko úmrtnosti v těhotenství, dále snižuje riziko šerosleposti, stejně tak průjmů a horečky po porodu. Díky betakarotenu se snižuje riziko spálení na sluníčku u osob, které se snadno spálí nebo trpí dědičným onemocněním tzv. erytropoetickou protoporfyrií. Mnoho mezinárodních lékařských institucí doporučuje betakaroten dostat do těla přírodní cestou z potravin než-li z doplňků. Pro některé lidi je však lepší sníst jednu tabletku betakarotenu než-li denně 5 porcí ovoce a zeleniny nebo zelených potravin.

Vitamíny B

Vitamín BMezi vitamíny B patří thiamin (B1), riboflavin (B2), niacin (B3), kyselina pantotenová (B5), B6, biotin (B7), kyselina listová (B9) a B12.
Všechny tyto vitamíny pomáhají procesu získávání energie z jídla pro naše tělo a také tvorbě červených krvinek. Vitamíny B můžeme získat z proteinů z ryb, drůbeže, masa, vajec a mléčných výrobků. Dále do zdrojů patří zelenina, fazole, hrách a mnoho obilovin. Nedostatek některých vitamínů B může způsobit závažná onemocnění, např. nedostatek B6 a B 12 způsobuje anémii.

Vitamín B1 - Thiamin

Thiamin je vitamín, který je také označován jako vitamín B1. Vitamín B1 se vyskytuje v mnoha potravinách, včetně kvasinek, obilí, fazolí, ořechů a masa. Thiamin je určen pro lidi, kteří mají zánět nervů, mají zažívací problémy, nechutenství, pokračující průjem nebo ulcerózní kolitidu.

Vitamín B2 - Riboflavin

Riboflavin je vitamín B. Lze ho nalézt v potravinách jako je mléko, vejce, ořechy, obohacené mouky a zelená zelenina. Riboflavin se používá k léčbě akné, svalovým křečím, při pálení nohou a krevních poruchách.

Vitamín B3 - Niacin

Niacin a niacinamid jsou formy vitamínu B3. Vitamin B3 se vyskytuje v mnoha potravinách, včetně droždí, masa, ryb, mléka, vajec, zeleniny, fazolí a obilných zrn. Niacinamid se používá k léčbě diabetu a kožní nemocí.

Vitamín B5 - Kyselina pantotenová

Kyselina pantotenová neboli vitamín B5 se vyskytuje ve velkém množství potravin, včetně masa, jako jsou ledviny, játra a kuřecí maso. Velké množství tohoto vitamínu najdeme také v zelenině a celozrnných výrobcích. Tento vitamín aktivně působí především v tenkém střevu. Pokud člověk trpí na nedostatek tohoto vitamínu, hlavním příznakem je podvýživa. Prvními příznaky jsou pálení v rukou a nohou, necitlivost a špatná koordinace pohybu. Vitamín je totiž potřebný pro svalovou kontrakci a nedostatek může způsobit svalové křeče a brnění. Vitamín B5 také přispívá k výrobě energie v těle a v důsledku toho se člověk může cítit podrážděně, unaveně a apaticky. Dále člověk může trpět průjmy, zvracením, poruchám spánku a přecitlivělosti. Vitamín B5 potřebují především těhotné ženy, dále ženy používající antikoncepci, kuřáci, alkoholici a lidé pod neustálým stresem.

Vitamín B6 - Pyridoxin

Vitamín B6 je ve vodě rozpustný vitamín. Zbylé množství vitamínu, které tělo nevyužije, opustí tělo močí. To znamená, že budeme potřebovat nepřetržitou dodávku těchto vitamínů ve stravě. Vitamin B6 se nachází v avokádu, banánu, luštěninách, masu, ořechách či drůbeži. Napomáhá tělu vytvářet protilátky pro boj s nemocemi. Udržuje normální stav nervových funkcí. Nedostatek vitamínu B6 může způsobit formu anémie.

Vitamín B9 - Kyselina listová

Vitamín B9 neboli kyselina listová je prospěšná pro zdravý růst buněk. Každý člověk potřebuje kyselinu listovou. Především pro ženy, které chtějí otěhotnět nebo i během těhotenství má vitamín B9 pozitivní vlastnosti. Může zabránit vrozeným vadám dítěte na mozku nebo míše. Mezi potraviny s vysokým obsahem kyseliny listové patří zelená zelenina, ovoce, sušené fazole, hrášek, obohacené pečivo, cereálie a ostatní obilné výrobky.

Vitamín B12 - Kobalamin

Vitamin B12 nalezneme v potravinách, jako je maso, ryby a mléčné výrobky. Používá se také k léčbě perniciózní anémie, závažného typu anémie, který je způsoben nedostatkem vitamínu B12 a většinou se projeví u starších lidí. Nejíte maso a ryby, tak právě v Mladém ječmeni (Aktif) a Chlorelle pyrenoidose (Aktif, Ginkgo Aktif) je vitamínu B12 dost.

Tak už víte, kterou zelenou potravinu si koupíte?

Petr Hornišer

Další zajímavé články najdete v části Zajímavosti o zelených potravinách.

Kupte si zelené potraviny!