Užíváním této webowé stránky souhlasíte s používáním cookies, které jsou potřebné pro fungování webových stránek, analytické a remarketingové účely. více informací

+420 608 841 888
EN     DE     FR     IT        1 € = 25,00 Kč

KONTAKTY

Zelený obchod, s.r.o. Lipská 2444/4Brno - Žabovřesky 616 00 tel: +420 608 841 888
info@zelenyobchod.cz

NOVINKY

Interferony jsou našimi ochránci před útokem virů10.6.2020 Je fascinující, že ty nejmenší organismy na naší planetě mají největší sílu a ...Pět tipů na posílení imunity našeho těla13.5.2020 Sousloví "posilování imunity" se v poslední době stalo reklamní a marketingovou záležitostí. Přesto ...Chlorella a mladý ječmen. Bojovníci, kteří chrání naše tělo22.3.2020 Po dlouhém a náročném "zimním" období jsme často malátní, slabí, skleslí. Nezřídka kdy jsme náchylnější k nejrůznějším nemocem, nachlazením, virům a zánětům.

Co získáte?

Kompletní servis Ke každé objednávce zelených potravin získáte nezbytné informace k jedení ZP.
Poštovné zdarma Můžete získat doručení v ČR a na Slovensko ZDARMA - Stačí si objednat za více než 1699,- Kč / 68 €

Šejkr + lžička K první objednávce Ječmene (ať už Aktif nebo Green Ways) získáte jeden šejkr s přídavnou nádobkou v hodnotě 75,- Kč a také praktickou plastovou lžičku.
šejkr na mladý ječmen a lžička na mladý ječmen

Magnetka na lednici Pokud budete mít v objednávce výrobek zn. Aktif, dostanete k objednávce jednou jednu magnetku ZDARMA. Najdete ji přibalenou v balíčku v obálce s fakturou. To už pak si nezapomenete dát zelené potraviny!
magnetka - Už jste si dnes dali zelené potraviny?
Potvrzení objednávky Každá objednávka potvrzena emailem nebo telefonicky nebo SMS.
Sledování objednávky Po odeslání objednávky obdržíte mailem či SMS číslo balíku pro jeho jednodušší sledování.
Otázky & Odpovědi Na Vaše otázky, které se objeví, dostanete odpověď.
Certifikovaný e-shop Jsme certifikováni jako přátelský e-shop České pošty.
Certifikovaný e-shop - Přátelský e-shop České pošty

Platba platební kartou a on-line bankovními převody Možnost zaplatit ihned platební kartou VISA, MasterCard, Diners nebo online bankovními převody.
Platby The Pay

Za kupóny a šeky Nakupte si zelené potraviny za kupony a šeky od společnosti Edenred, SODEXO a UP!
edenred
ticket restaurant edenred ticket compliments dárkový edenred
ticket benefits edenred ticket service edenred
sodexo
gastro pass sodexo dárkový pass sodexo
flexi pass sodexo vital pass sodexo
bonus pass sodexo
Up
Cheque Dejeuner stravenky
Cheque Dejeuner dárkový šek

12. 05. 2015

Beta karoten - prevence před slunečními paprsky i nádorovým onemocněním

Beta karoten - prevence před slunečními paprsky i nádorovým onemocněním

Nádherná červená barva rajských jablíček, překrásná oranžová barva mrkve, fascinující fialová barva tulipánů, žlutá barva paprik či zelená barva špenátu. Matka příroda dala do všech těchto rostlin jednu neobyčejnou látku. Tou látkou je beta karoten neboli přírodní antioxidant a ochránce naší imunity.

Hovoříme-li o beta karotenu, musíme se taktéž zmínit o vitamínu A. Díky biochemické přeměně beta karotenu vzniká v lidském těle právě vitamín A. Přestože samotný beta karoten nepřijímá všechny vlastnosti vitamínu A, rozhodně se jej doporučuje konzumovat. A to zejména proto, že blahodárně působí na naši pokožku, je účinným antioxidantem či zvyšuje obranyschopnost lidského organismu. Přeměna beta karotenu je závislá na množství vitamínu A v lidském organismu. V praxi to znamená, že pokud trpíme nedostatkem výše zmíněného vitamínu, nastává proces přeměny beta karotenu. V opačném případě je přebytečný beta karoten ukládán do tukových tkání na kůži či v játrech. Díky tomu se beta karotenem nemůžeme prakticky předávkovat.

Samotný beta karoten je vstřebáván v tenkém střevě, přičemž jeho množství ovlivňuje hned několik ukazatelů, tedy například společný příjem tuků nebo bílkovin v lidském těle.

Jako příklad můžeme uvést tepelně opracovaný špenát. Naše tělo vstřebá pouze šest procent beta karotenu z tepelně upraveného dušeného špenátu. Ovšem, používáme-li tepelnou úpravu s přidáním rostlinného tuku, může vstřebatelnost dosáhnout až neuvěřitelných šedesáti procent. Z uvedeného příkladu je tak jasné, jak moc jsou beta karoteny ovlivňovány dalšími látkami.

Beta karoten ochrání naši kůži před UV zářením

Jak už jsme si uvedli, tak beta karoten je především výborným antioxidantem. To znamená, že ochraňuje náš organismus před volnými radikály nebo-li reaktivními prvky, které vznikají jednak díky metabolickým procesům v lidském těle, nebo jsou naším tělem přijímány z vnějšího prostředí. Nekontrolované šíření těchto radikálů má za následek vznik civilizačních nemocí, včetně rakovinotvorných onemocnění či srdečních chorob. Beta karoteny navíc zvyšují obranyschopnost lidského organismu i tím, že startují činnost tzv. fagocytů neboli buněk, pohlcujících nebezpečné látky, infekce, patogeny atd. Díky tomuto procesu mohou v lidském těle ničit i rakovinné buňky.

Sluneční paprsky a betakaroten

Beta karoteny se starají také o ochranu naší kůže. Na jedné straně totiž přispívají k vazbám volného kyslíku či jinak ozónu, který je tvořen ultrafialovým slunečním zářením a jeho sloučeninami. Nebezpečí nevázaného ozónu tkví v tom, že může mimo jiné způsobit rakovinu kůže. Mnohé klinické studie uvádějí, že pravidelná konzumace beta karotenu tvoří nezanedbatelnou ochranu proti reakcím pleti na nadměrné slunění. Ovšem, neznamená to, že bychom měli zapomenout na prostředky s ochranným UV faktorem. I když je dokázáno, že ochranný faktor beta karotenu se pohybuje kolem čísla 4 (SPF), rozhodně nenahradí běžné krémy či pleťová mléka.


Co o nás říkají naši zákazníci na Heuréka.cz:

Recenze Heuréka pro Zelený obchod
 
Recenze Heuréka pro Zelený obchod
 
Recenze Heuréka pro Zelený obchod

Nedostatek beta karotenu zvyšuje možnost vzniku nádorových onemocnění

Na začátku jsme si řekli, že beta karoten hraje i ústřední roli v barevnosti ovoce, zeleniny a dalších rostlin. V podstatě to znamená, že jej nalezneme ve žlutých, červených a oranžových rostlinách neboli v mrkvi, paprice, rajčatech, meruňkách, broskvích, mangách, brokolici, hrachu, kapustě, špenátu či petrželi, ale také v hojné míře v zelených potravinách a to hne ve všech třech - Mladém ječmenu, Chlorelle pyrenoidose i Spirulině platensis. Beta karoten najdeme i v živočišných zdrojích, či jinak v mase lososovitých ryb, ve vaječném žloutku nebo v másle.

Čerstvé ovoce

Jak jsme si již několikrát uvedli, nedostatek beta karotenu vede ke snižující se schopnosti obranyschopnosti organismu a ke snížené ochraně buněk před volnými radikály, což může mít za následek vznik civilizačních chorob, včetně rakoviny. Díky tomu, že přebytek beta karotenu se projevuje pouze naoranžovělou kůží, nemusíme se této látky obávat. Jen pro doplnění, nejprve zoranžoví ruce a pak chodidla na nohou.

Beta karoten nám díky barvám doslova ukazuje cestu, jaké potraviny jsou pro náš organismus prospěšné a zdravé. Takže třeba zelené potraviny … řiďme se touto nápovědou!

Petr Hornišer

Další zajímavé články najdete v části Zajímavosti o zelených potravinách.

Kupte si zelené potraviny!