Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Jsme tu pro Vás 7 dní v týdnu
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie blogu
Blog
Co je spermidin? Je spermidin zázračnou látkou pro zpomalení stárnutí?
12.03.2023
Co je spermidin? Je spermidin zázračnou látkou pro zpomalení stárnutí?
Spermidin někdy psáno jako Spermidine je přírodní látka, která patří do skupiny polyaminů a byl poprvé izolován v roce 1928 německým chemikem Ernestem... číst celé
Mikrobiom jako strážce našeho zdraví a pohody
09.02.2023
Mikrobiom jako strážce našeho zdraví a pohody
Mikrobiom je složitý a fascinující ekosystém prospěšných mikroorganismů, které žijí uvnitř i vně našeho těla. Tyto mikroorganismy tvoří naprostou větš... číst celé
Snědl jsem 1000 tablet chlorelly za 24 hodin
14.10.2022
Snědl jsem 1000 tablet chlorelly za 24 hodin
Ano, vím, vše vyvolává více otázek než odpovědí, ale ke všemu se dostaneme. Ještě bych možná k nadpisu dopsal ... zase snědl ... Jednou za čas, když n... číst celé
Zobrazit všechny články
  1. Úvod
  2. Zajímavosti o zelených potravinách
  3. Beta karoten - prevence před slunečními paprsky i nádorovým onemocněním
12.05.2015

Beta karoten - prevence před slunečními paprsky i nádorovým onemocněním

Beta karoten - prevence před slunečními paprsky i nádorovým onemocněním

Nádherná červená barva rajských jablíček, překrásná oranžová barva mrkve, fascinující fialová barva tulipánů, žlutá barva paprik či zelená barva špenátu. Matka příroda dala do všech těchto rostlin jednu neobyčejnou látku. Tou látkou je beta karoten neboli přírodní antioxidant a ochránce naší imunity.

Hovoříme-li o beta karotenu, musíme se taktéž zmínit o vitamínu A. Díky biochemické přeměně beta karotenu vzniká v lidském těle právě vitamín A. Přestože samotný beta karoten nepřijímá všechny vlastnosti vitamínu A, rozhodně se jej doporučuje konzumovat. A to zejména proto, že blahodárně působí na naši pokožku, je účinným antioxidantem či zvyšuje obranyschopnost lidského organismu. Přeměna beta karotenu je závislá na množství vitamínu A v lidském organismu. V praxi to znamená, že pokud trpíme nedostatkem výše zmíněného vitamínu, nastává proces přeměny beta karotenu. V opačném případě je přebytečný beta karoten ukládán do tukových tkání na kůži či v játrech. Díky tomu se beta karotenem nemůžeme prakticky předávkovat.

Samotný beta karoten je vstřebáván v tenkém střevě, přičemž jeho množství ovlivňuje hned několik ukazatelů, tedy například společný příjem tuků nebo bílkovin v lidském těle.

Jako příklad můžeme uvést tepelně opracovaný špenát. Naše tělo vstřebá pouze šest procent beta karotenu z tepelně upraveného dušeného špenátu. Ovšem, používáme-li tepelnou úpravu s přidáním rostlinného tuku, může vstřebatelnost dosáhnout až neuvěřitelných šedesáti procent. Z uvedeného příkladu je tak jasné, jak moc jsou beta karoteny ovlivňovány dalšími látkami.

Beta karoten ochrání naši kůži před UV zářením

Jak už jsme si uvedli, tak beta karoten je především výborným antioxidantem. To znamená, že ochraňuje náš organismus před volnými radikály nebo-li reaktivními prvky, které vznikají jednak díky metabolickým procesům v lidském těle, nebo jsou naším tělem přijímány z vnějšího prostředí. Nekontrolované šíření těchto radikálů má za následek vznik civilizačních nemocí, včetně rakovinotvorných onemocnění či srdečních chorob. Beta karoteny navíc zvyšují obranyschopnost lidského organismu i tím, že startují činnost tzv. fagocytů neboli buněk, pohlcujících nebezpečné látky, infekce, patogeny atd. Díky tomuto procesu mohou v lidském těle ničit i rakovinné buňky.

Když vám začnou oranžovět/žloutnout ruce nebo dokonce chodidla, měli byste zpozornět, protože vaše tělo začalo ukládat betakaroten. Máte ho tedy už dost!

Sluneční paprsky a betakaroten

Beta karoteny se starají také o ochranu naší kůže. Na jedné straně totiž přispívají k vazbám volného kyslíku či jinak ozónu, který je tvořen ultrafialovým slunečním zářením a jeho sloučeninami. Nebezpečí nevázaného ozónu tkví v tom, že může mimo jiné způsobit rakovinu kůže. Mnohé klinické studie uvádějí, že pravidelná konzumace beta karotenu tvoří nezanedbatelnou ochranu proti reakcím pleti na nadměrné slunění. Ovšem, neznamená to, že bychom měli zapomenout na prostředky s ochranným UV faktorem. I když je dokázáno, že ochranný faktor beta karotenu se pohybuje kolem čísla 4 (SPF), rozhodně nenahradí běžné krémy či pleťová mléka.

Co o nás říkají naši spokojení zákazníci na Heuréka.cz:recenze Heuréka

Nedostatek beta karotenu zvyšuje možnost vzniku nádorových onemocnění

Na začátku jsme si řekli, že beta karoten hraje i ústřední roli v barevnosti ovoce, zeleniny a dalších rostlin. V podstatě to znamená, že jej nalezneme ve žlutých, červených a oranžových rostlinách neboli v mrkvi, paprice, rajčatech, meruňkách, broskvích, mangách, brokolici, hrachu, kapustě, špenátu či petrželi, ale také v hojné míře v zelených potravinách a to hned ve všech třech - Mladém ječmenu, Chlorelle pyrenoidose i Spirulině platensis. Beta karoten najdeme i v živočišných zdrojích, či jinak v mase lososovitých ryb, ve vaječném žloutku nebo v másle.

Čerstvé ovoce

Jak jsme si již několikrát uvedli, nedostatek beta karotenu vede ke snižující se schopnosti obranyschopnosti organismu a ke snížené ochraně buněk před volnými radikály, což může mít za následek vznik civilizačních chorob, včetně rakoviny. Díky tomu, že přebytek beta karotenu se projevuje pouze naoranžovělou kůží, nemusíme se této látky obávat. Jen pro doplnění, nejprve zoranžoví ruce a pak chodidla na nohou.

Beta karoten nám díky barvám doslova ukazuje cestu, jaké potraviny jsou pro náš organismus prospěšné a zdravé. Takže třeba zelené potraviny … řiďme se touto nápovědou!

Petr Hornišer

Další zajímavé články najdete v části Zajímavosti o zelených potravinách.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Štítky
Heureka.cz - ověřené hodnocení obchodu Zelený obchod, s.r.o.
Zboží.cz - ověřené hodnocení obchodu Zelený obchod, s.r.o.
Zelený obchod na Facebooku
Zelený obchod na Instagramu
Zelený obchod na Youtube
Zelený obchod na Pinterestu
Kontaktní adresa

Zelený obchod, s.r.o.
Lipská 2444/4
Brno - Žabovřesky
616 00

IČ: 29269601
DIČ: CZ29269601

Logo
Bc. Petr Hornišer
Jsme tu pro Vás 7 dní v týdnu

Ačkoliv obsahu informací publikovaných na těchto www stránkách jsme věnovali nejvyšší možnou pozornost, mají informace zde obsažené pouze informativní a obecný charakter vycházející ze subjektivních zkušeností jednotlivých uživatelů zelených potravin a z obecně dostupných informací. Zelený obchod, s.r.o. neodpovídá za správnost a úplnost informací, zejména ne takových, které byly převzaty z externích zdrojů, za jejich přesnost, včasnost ani úplnost, za důsledky spoléhání na tyto informace, ani za škodu eventuálně vzniklou v důsledku použití informací. Poskytnuté informace (prostřednictvím odpovědí na Váš dotaz nebo přímo informace zveřejněné na stránkách) v žádném případě nenahrazují osobní konzultaci s lékařem!

Pinterest
Zelený obchod, s.r.o. © 2008-2023
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz