


- Úvod
- Jak na ... ?
- Jak zvládnout Menopauzu/Klimakterium
Jak zvládnout Menopauzu/Klimaktérium
Trápí vás návaly horka, silné pocení či nepravidelná menstruace? Začínají vám vypadávat vlasy, máte zhoršený stav pokožky a zažíváte depresivní nálady? Hormonální změny nebo fyzické a psychické neduhy v období klimakteria jsou strašákem pro nejednu ženu. Zelené potraviny mohou zmírnit vaše obtíže a pomohou vám překonat období hormonální nerovnováhy.
Klimakterium neboli přechod představuje přirozený stav ženského organismu, odehrávající se v důsledku snižující se funkce vaječníku a tím i zmenšené produkce hormonů, především estrogenu a progesteronu. S tímto obdobím, projevujícím se kolem pětačtyřicátého až padesátého roku života, je však spojeno i mnoho zdravotních obtíží.
K nejběžnějším projevům klimakteria patří především návaly horka, pocení, změna nálad, nespavost či nevolnost. Nezřídka kdy, důsledkem hormonální nerovnováhy, dochází též ke vzniku nadváhy a obezity. V některých případech se můžeme setkat i s dalšími nemocemi, třeba v podobě zvýšeného výskytu osteoporózy, vysokého krevního tlaku, vysokého cholesterolu atd. Tento stav samozřejmě vede ke vzniku závažnějších, třeba kardiovaskulárních obtíží.
Podávání léků jako začarovaný kruh hormonální nerovnováhy.
V praxi se setkáváme s tradičním řešením důsledků tohoto stavu, a to za pomoci hormonální terapie. Bohužel tyto léky na snížení obtíží spojených s přechodem mají taktéž vedlejší účinky, zanášejí organismus toxiny a brání mu přirozené detoxikaci. K pohodovému překlenutí tohoto období mohou naštěstí přispět i zelené potraviny, především pak Chlorella Aktif a Spirulina Aktif. Svou nezastupitelnou roli v přísunu tak důležitých vitamínů a minerálů ale hraje i Mladý ječmen Aktif.
V čem konkrétně mohou zelené potraviny pomoci?
Jak jsme si již uvedli výše, tak nejčastějšími projevy menopauzy bývají návaly horka, nevolnost a stres. Právě tyto příznaky můžeme zmírnit díky Chlorelle pyrenoidose, která má přirozené detoxikační vlastnosti. Podle staré čínské medicíny je menstruace nejenom známkou ovulačního cyklu, ale také přirozeným samočistícím procesem, pomáhající ženskému tělu s vnitřní očistou před další fází ovulačního cyklu. V období menopauzy dochází ke zkracující se menstruaci, což s sebou přináší výše popsané obtíže. V této fázi našeho života je tak více než kdy jindy potřeba věnovat pozornost detoxikaci našeho těla.
|
Ideálními pomocníky pro detoxikaci organismu jsou Mladý ječmen Aktif a Chlorella Aktif. Tyto potraviny v sobě ukrývají "zelené zlato" neboli chlorofyl, tedy látku působící v našem těle jako antioxidant. Chlorofyl se podílí na produkci hemoglobinu, který nejenom zvyšuje množství červených krvinek v našem těle, ale také zpomaluje proces stárnutí. Chlorofyl má i dezinfekční a protizánětlivé účinky, snižuje překyselení našeho organismu, pomáhá nám s hubnutím nebo zlepšuje stav naší pokožky.
Rizikové faktory provázející menopauzu lze zmírnit díky zdravé výživě a podávání zvýšeného množství vitamínů, minerálů či vlákniny. Ženské tělo v období klimakteria postrádá vápník, železo či zinek. Tento nedostatek lze nahradit jednak užíváním chemických doplňků stravy, nebo vyváženou a pestrou stravou, třeba i s podporou zelených potravin. Vždyť například Chlorella pyrenoidosa obsahuje téměř 60% doporučené denní dávky železa a rovných sto sedmdesát procent vitamínu D. Mladý ječmen je zase znám pro svůj vysoký podíl manganu, nebo vitamínu B6. Konečně Spirulina platensis představuje zásobárnu chlorofylu, železa, vitamínu A či bílkovin.
Rostlinné hormony představují zajímavou přírodní alternativu
Zajímavostí rostlinné říše jsou tzv. fytoestrogeny neboli látky rostlinného původu měnící se v našem těle na substance s obsahem estrogenu, tedy ženského pohlavního hormonu. Tým německých vědců představil na vídeňské konferenci o menopauze studii, v níž poukázal na přímou souvislost mezi konzumací přírodních fytoestrogenů a mírnějším průběhem menopauzy. Nositeli této látky jsou: sója, červený jetel, zelené potraviny, luštěniny, granátové jablko, tofu, vojtěška, lněné semínko atd. Dle názoru doktorky Sherill Sellmanové se u asijských žen vyskytuje nižší procento srdečních onemocnění a osteoporózy právě díky tomu, že jejich strava je založena na stravě s vysokým obsahem fytoestrogenů.
Zelené potraviny účinně snižují i další symptomy menopauzy. Na základě klinických studií, které byly prováděny v Japonsku, hrají tyto potraviny významnou úlohu při zmírňování psychického napětí v období ženské menopauzy. Souvisí to bezesporu s tím, že například Mladý ječmen obsahuje vysoké dávky serotoninu a melatoninu, tedy hormonů štěstí a dobrého spánku.
Ještě jsme nemluvili o Spirulině platensis neboli sinici, která zlepšuje hormonální nerovnováhu. V průběhu menopauzy jsme svědky hormonální nerovnováhy, která s sebou přináší i další obtíže, spojené s výkyvy naší hmotnosti a se zvyšujícím se rizikem výskytu obezity a problémů s vysokým cholesterolem.
Zvýšená hladina cholesterolu představuje neviditelný symptom nastupující menopauzy. Vše většinou souvisí opět s hormonální nerovnováhou, kvůli níž se ženám mění i chutě a stravovací preference či zvyklosti. Podobně jako v těhotenství dochází k přejídání, nesmírné chuti na sladké, slané nebo tučné potraviny. Uvědomění si této změny na rozdíl, od již zmíněného těhotenství, ale nenastává. Při snížení cholesterolu pomáhá nejenom změna životního stylu, ale také strava bohatá na bílkoviny, vitamíny či minerály. Ideálním pomocníkem při boji proti nadváze nebo vysokému cholesterolu je právě Spirulina platnesis.
Spirulina Aktif pomáhá snižovat cholesterol a zmírňuje obtíže spojené s klimakteriem
Spirulina v sobě ukrývá takzvané polynenasycené mastné kyseliny, kterým vévodí kyselina gama-linolenová. Kyselina gama-linolenová, někdy též označovaná také jako vitamín F, má přirozené antioxidační účinky, přičemž zlepšuje funkci našeho cévního systému a zlepšuje i naši imunitu. Klinické studie nejenom, že ukázaly schopnost kyseliny gama-linolenové snižovat hladinu cholesterolu a působit protizánětlivě v srdeční oblasti, ale také tuto látku představily jako bojovníka s premenstruačním syndromem a klimakteriem.
Zelené potraviny pomáhají našemu organismu dodávat tak potřebné látky, jakými jsou vitamíny, minerály, enzymy, aminokyseliny, antioxidanty či hormony. To platí obzvlášť v obdobích, kdy jsme vystaveni fyzickému, psychickému či hormonálnímu napětí. Záleží tak už jen na vás, zda dáte přednost běžným hormonálním preparátům na potlačení důsledků klimakteria, nebo jestli využijete služeb přírodou ověřených zelených potravin.
Už jste si pořídili zelené potraviny do vaší domácí lékárny?
Petr Hornišer
Co o nás říkají naši spokojení zákazníci na Heuréka.cz: