Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Jsme tu pro Vás 7 dní v týdnu
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie blogu
Blog
Zelená stolice při jedení zelených potravin - chlorelly, mladého ječmene, spiruliny
12.08.2021
Zelená stolice při jedení zelených potravin - chlorelly, mladého ječmene, spiruliny
Každý, kdo začne jíst zelené potraviny, se setká s různými změnami a první změna a asi i nejviditelnější, je změna barvy stolice. Je to však v pořádku... číst celé
Zkušenosti se zelenými potravinami Aktif - 1.díl
12.05.2021
Zkušenosti se zelenými potravinami Aktif - 1.díl
Naším cílem jsou spokojení zákazníci. I Proto si velmi ceníme, když se naši zákazníci podělí o své zkušenosti se zelenými potravinami. Z poslední doby... číst celé
Tongkat Ali a svaly bez posilování
13.03.2021
Tongkat Ali a svaly bez posilování
Karolína je skvělá, nejen že se podělila o zkušenost se zelenými potravinami a anorexií a bulimií, ale také chtěla zkusit Tongkat Ali. Se svou zkušeno... číst celé
Zobrazit všechny články
  1. Úvod
  2. Zajímavosti o zelených potravinách
  3. Kyselina gama-linolenová, aneb léčivý rostlinný olej
14.07.2020

Kyselina gama-linolenová, aneb léčivý rostlinný olej

Kyselina gama-linolenová, aneb léčivý rostlinný olej

O nenasycených mastných kyselinách jsme toho již mnoho slyšeli. Z médií se neustále dozvídáme, jak prospěšné našemu tělu jsou nenasycené mastné kyseliny. Zlepšují činnost srdce, cév, mozkovou soustavu, stav našich chrupavek. Ovšem, co stojí za výjimečností těchto látek? Právě kyselina gama-linolenová je jednou z nejdůležitějších esenciálních mastných kyselin a najdeme ji i v zelených potravinách.

Začněme ale od začátku. Nenasycené mastné kyseliny jsou jednou z podskupin mastných kyselin. V běžných podmínkách mají neutrální vliv na hladinu cholesterolu v krvi. Ovšem v případě, že konzumujeme velké množství nasycených mastných kyselin neboli tučná jídla, uzeniny, máslo, sádlo, smetanové výrobky, čokoládu či zmrzlinu mohou nenasycené kyseliny hladinu cholesterolu v krvi příznivě ovlivnit. Nenasycené mastné kyseliny navíc snižují rizika vzniku srdečních chorob, osteoporózy, autoimunitních onemocnění, nemocí centrální nervové soustavy atd. Nenasycené mastné kyseliny tak představují ideální alternativu k běžným živočišným tukům a neodolatelným pochutinám dnešní doby.

Esenciální nenasycené mastné kyseliny si naše tělo nedokáže vyrobit. Musíme je získat z potravy

pupalka, brtunák, černý rybíz, losos, chlorella, spirulinaJednou z látek, podporující tyto pozitivní účinky je i kyselina gama-linolenová. Ta se řadí do skupiny takzvaných esenciálních nenasycených mastných kyselin. Slovo „esenciální“ je v tomto případě synonymem pro sousloví „získané z potravy“. V praxi to znamená, že tuto skupinu kyselin si naše tělo neumí samo vyrobit. Zákonitě je tedy musíme zpracovat z našeho jídla, respektive z rostlinných potravin.

Kyselinu gama-linolenovou, stejně jako další látky ze skupiny omega-6 mastných kyselin, nacházíme nejčastěji v rostlinné stravě, ale i u některých druhů ryb. Největší množství této kyseliny obsahují oleje z pupalky nebo brutnáku. Významné množství však najdeme i v olejích z černého rybízu nebo v některých druzích ořechů či rybách lososovitého typu. Kyselina gama-linolenová se přirozeně vyskytuje například též v mateřském mléce, ale i v zelených potravinách. Bohatým zdrojem jsou tedy například Spirulina platensis nebo Chlorella pyrenoidosa.

Proč je kyselina gama-linolenová pro náš organismus tak důležitá? Mohli bychom říci, že tato kyselina stojí za syntézou látek, důležitých pro lidský organismus. Celá skupina výše zmíněných látek zabraňuje zánětlivým procesům v našem těle a tím jej i chrání. Kromě toho zlepšuje naši imunitu nebo zabraňuje vzniku infekčních onemocnění v lidském těle. Je důležité zmínit i fakt, že kyselina gama-linolenová nejenže působí jako stavební kámen pro druhé látky, nýbrž je i sama o sobě činitelem pro stavbu buněčných membrán. V návaznosti na tyto vlastnosti je jasné, že kyselina gama-linolenová má též pozitivní regenerační vlastnosti, obnovuje buňky i poškozené tkáně.

Antioxidanty snižují pravděpodobnost vzniku cévních chorob i nádorových onemocnění

Ve společnosti s dalšími látkami ze skupiny esenciálních nenasycených mastných kyselin působí též jako dokonalý antioxidant, což znamená, že zabraňuje vzniku tzv. oxidativního stresu. Tento stres je důsledkem dnešního životního stylu, zvýšené fyzické i psychické zátěže či příjmem nebezpečných a silně reaktivních látek. PPremenstruační syndrom, klimakterium, cholesterol, vysoký krevní tlak, revmatitidaoškození našich buněk je logickým vyústěním tohoto procesu. Onen stav vytváří živnou půdu pro nejrůznější civilizační choroby, včetně nemocí kardiovaskulárního a oběhového systému, mozkových či nádorových onemocnění. A právě kyselina gama-linolenová působí na tyto nebezpečné volné radikály a zabraňuje jejich šíření.

Klinickými studiemi je prokázáno, že kyselina gama-linolenová snižuje hladinu cholesterolu, snižuje zvýšený krevní tlak a zabraňuje zánětlivým procesům v oblasti srdeční soustavy. Kyselina gama-linolenová získává kladné body i v boji proti revmatoidní artritidě a dalším autoimunitním onemocněním. Mimo to reguluje i hormonální nerovnováhu v našem těle, což ocení zejména ženy s premenstruačním syndromem nebo ženy v klimakteriu.

Nyní již víme, jak účinně bojovat proti vysokému cholesterolu i tlaku či proti srdečním nebo civilizačním chorobám. Využijme předností spiruliny platensis a jejích antioxidačních či protizánětlivých účinků!

Petr Hornišer

Další zajímavé články najdete v části Zajímavosti o zelených potravinách.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

Heureka.cz - ověřené hodnocení obchodu Zelený obchod, s.r.o.
Zboží.cz - ověřené hodnocení obchodu Zelený obchod, s.r.o.
Zelený obchod na Facebooku
Zelený obchod na Instagramu
Zelený obchod na Youtube
Zelený obchod na Pinterestu
Kontaktní adresa

Zelený obchod, s.r.o.
Lipská 2444/4
Brno - Žabovřesky
616 00

IČ: 29269601
DIČ: CZ29269601

Logo
Bc. Petr Hornišer
Jsme tu pro Vás 7 dní v týdnu

Ačkoliv obsahu informací publikovaných na těchto www stránkách jsme věnovali nejvyšší možnou pozornost, mají informace zde obsažené pouze informativní a obecný charakter vycházející ze subjektivních zkušeností jednotlivých uživatelů zelených potravin a z obecně dostupných informací. Zelený obchod, s.r.o. neodpovídá za správnost a úplnost informací, zejména ne takových, které byly převzaty z externích zdrojů, za jejich přesnost, včasnost ani úplnost, za důsledky spoléhání na tyto informace, ani za škodu eventuálně vzniklou v důsledku použití informací. Poskytnuté informace (prostřednictvím odpovědí na Váš dotaz nebo přímo informace zveřejněné na stránkách) v žádném případě nenahrazují osobní konzultaci s lékařem!

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Pinterest
Zelený obchod, s.r.o. © 2008-2021
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz