Užíváním této webowé stránky souhlasíte s používáním cookies, které jsou potřebné pro fungování webových stránek, analytické a remarketingové účely. více informací

+420 608 841 888
1 € = 25,00 Kč

KONTAKTY

Zelený obchod, s.r.o. Lipská 2444/4Brno - Žabovřesky 616 00 tel: +420 608 841 888
info@zelenyobchod.cz

NOVINKY

Kyselina gama-linolenová, aneb léčivý rostlinný olej14.7.2020 O nenasycených mastných kyselinách jsme toho již mnoho slyšeli. Z médií se neustále dozvídáme, jak prospěšné našemu tělu jsou nenasycené mastné kyseliny ... Interferony jsou našimi ochránci před útokem virů10.6.2020 Je fascinující, že ty nejmenší organismy na naší planetě mají největší sílu a ...Pět tipů na posílení imunity našeho těla13.5.2020 Sousloví "posilování imunity" se v poslední době stalo reklamní a marketingovou záležitostí. Přesto ...

Co získáte?

Kompletní servis Ke každé objednávce zelených potravin získáte nezbytné informace k jedení ZP.
Poštovné zdarma Můžete získat doručení v ČR a na Slovensko ZDARMA - Stačí si objednat za více než 1699,- Kč / 68 €

Šejkr + lžička K první objednávce Ječmene (ať už Aktif nebo Green Ways) získáte jeden šejkr s přídavnou nádobkou v hodnotě 75,- Kč a také praktickou plastovou lžičku.
šejkr na mladý ječmen a lžička na mladý ječmen

Magnetka na lednici Pokud budete mít v objednávce výrobek zn. Aktif, dostanete k objednávce jednou jednu magnetku ZDARMA. Najdete ji přibalenou v balíčku v obálce s fakturou. To už pak si nezapomenete dát zelené potraviny!
magnetka - Už jste si dnes dali zelené potraviny?
Potvrzení objednávky Každá objednávka potvrzena emailem nebo telefonicky nebo SMS.
Sledování objednávky Po odeslání objednávky obdržíte mailem či SMS číslo balíku pro jeho jednodušší sledování.
Otázky & Odpovědi Na Vaše otázky, které se objeví, dostanete odpověď.
Certifikovaný e-shop Jsme certifikováni jako přátelský e-shop České pošty.
Certifikovaný e-shop - Přátelský e-shop České pošty

Platba platební kartou a on-line bankovními převody Možnost zaplatit ihned platební kartou VISA, MasterCard, Diners nebo online bankovními převody.
Platby The Pay

Za kupóny a šeky Nakupte si zelené potraviny za kupony a šeky od společnosti Edenred, SODEXO a UP!
edenred, sodexo, up

ZBOŽÍ V AKCI


14. 07. 2020

Kyselina gama-linolenová, aneb léčivý rostlinný olej

Kyselina gama-linolenová, aneb léčivý rostlinný olej

O nenasycených mastných kyselinách jsme toho již mnoho slyšeli. Z médií se neustále dozvídáme, jak prospěšné našemu tělu jsou nenasycené mastné kyseliny. Zlepšují činnost srdce, cév, mozkovou soustavu, stav našich chrupavek. Ovšem, co stojí za výjimečností těchto látek? Právě kyselina gama-linolenová je jednou z nejdůležitějších esenciálních mastných kyselin a najdeme ji i v zelených potravinách.

Začněme ale od začátku. Nenasycené mastné kyseliny jsou jednou z podskupin mastných kyselin. V běžných podmínkách mají neutrální vliv na hladinu cholesterolu v krvi. Ovšem v případě, že konzumujeme velké množství nasycených mastných kyselin neboli tučná jídla, uzeniny, máslo, sádlo, smetanové výrobky, čokoládu či zmrzlinu mohou nenasycené kyseliny hladinu cholesterolu v krvi příznivě ovlivnit. Nenasycené mastné kyseliny navíc snižují rizika vzniku srdečních chorob, osteoporózy, autoimunitních onemocnění, nemocí centrální nervové soustavy atd. Nenasycené mastné kyseliny tak představují ideální alternativu k běžným živočišným tukům a neodolatelným pochutinám dnešní doby.

Esenciální nenasycené mastné kyseliny si naše tělo nedokáže vyrobit. Musíme je získat z potravy

pupalka, brtunák, černý rybíz, losos, chlorella, spirulinaJednou z látek, podporující tyto pozitivní účinky je i kyselina gama-linolenová. Ta se řadí do skupiny takzvaných esenciálních nenasycených mastných kyselin. Slovo „esenciální“ je v tomto případě synonymem pro sousloví „získané z potravy“. V praxi to znamená, že tuto skupinu kyselin si naše tělo neumí samo vyrobit. Zákonitě je tedy musíme zpracovat z našeho jídla, respektive z rostlinných potravin.

Kyselinu gama-linolenovou, stejně jako další látky ze skupiny omega-6 mastných kyselin, nacházíme nejčastěji v rostlinné stravě, ale i u některých druhů ryb. Největší množství této kyseliny obsahují oleje z pupalky nebo brutnáku. Významné množství však najdeme i v olejích z černého rybízu nebo v některých druzích ořechů či rybách lososovitého typu. Kyselina gama-linolenová se přirozeně vyskytuje například též v mateřském mléce, ale i v zelených potravinách. Bohatým zdrojem jsou tedy například Spirulina platensis nebo Chlorella pyrenoidosa.

Proč je kyselina gama-linolenová pro náš organismus tak důležitá? Mohli bychom říci, že tato kyselina stojí za syntézou látek, důležitých pro lidský organismus. Celá skupina výše zmíněných látek zabraňuje zánětlivým procesům v našem těle a tím jej i chrání. Kromě toho zlepšuje naši imunitu nebo zabraňuje vzniku infekčních onemocnění v lidském těle. Je důležité zmínit i fakt, že kyselina gama-linolenová nejenže působí jako stavební kámen pro druhé látky, nýbrž je i sama o sobě činitelem pro stavbu buněčných membrán. V návaznosti na tyto vlastnosti je jasné, že kyselina gama-linolenová má též pozitivní regenerační vlastnosti, obnovuje buňky i poškozené tkáně.

Antioxidanty snižují pravděpodobnost vzniku cévních chorob i nádorových onemocnění

Ve společnosti s dalšími látkami ze skupiny esenciálních nenasycených mastných kyselin působí též jako dokonalý antioxidant, což znamená, že zabraňuje vzniku tzv. oxidativního stresu. Tento stres je důsledkem dnešního životního stylu, zvýšené fyzické i psychické zátěže či příjmem nebezpečných a silně reaktivních látek. PPremenstruační syndrom, klimakterium, cholesterol, vysoký krevní tlak, revmatitidaoškození našich buněk je logickým vyústěním tohoto procesu. Onen stav vytváří živnou půdu pro nejrůznější civilizační choroby, včetně nemocí kardiovaskulárního a oběhového systému, mozkových či nádorových onemocnění. A právě kyselina gama-linolenová působí na tyto nebezpečné volné radikály a zabraňuje jejich šíření.

Klinickými studiemi je prokázáno, že kyselina gama-linolenová snižuje hladinu cholesterolu, snižuje zvýšený krevní tlak a zabraňuje zánětlivým procesům v oblasti srdeční soustavy. Kyselina gama-linolenová získává kladné body i v boji proti revmatoidní artritidě a dalším autoimunitním onemocněním. Mimo to reguluje i hormonální nerovnováhu v našem těle, což ocení zejména ženy s premenstruačním syndromem nebo ženy v klimakteriu.

Nyní již víme, jak účinně bojovat proti vysokému cholesterolu i tlaku či proti srdečním nebo civilizačním chorobám. Využijme předností spiruliny platensis a jejích antioxidačních či protizánětlivých účinků!