


- Úvod
- Jak na ... ?
- Jak se zbavit Stresu
Jak se zbavit Stresu
Nepříjemný tlak ze všech stran, poruchy spánku, obavy, strach, nesoustředěnost. Každý z nás někdy zažil stres a stresové situace. Aby nám stres nepřerostl přes hlavu a nestal se chronickou záležitostí, musíme se jej zbavit. V dnešním článku si představíme pětici možností, jak zklidnit svou nervovou soustavu a zbavit se nepříjemného stresu.
Stres je jedním z "darů" dnešní uspěchané doby. V zárodku si ho vůbec nepřipouštíme, v rozvinuté fázi s ním neumíme bojovat. Měli bychom si zároveň uvědomit, že stres, přestože může vypadat jako banální problém, je spouštěčem mnoha agresivních nemocí a poruch, včetně vzniku autoimunitních onemocnění, chronických bolestí či poruch s trávením.
Příčiny stresu si i my sami dokážeme odvodit, zvláště dnes v době koronavirové. Nevíme, kam umístit děti, když jsou školy zavřené. Nikdo z nás neví, co bude zítra. Budeme muset zase začít nosit roušky? Jaká další epidemiologická opatření přijdou? Zároveň máme své vlastní problémy... doma, v rodině, v práci, ve vztazích. Plíživý a nenápadný stres se na nás začíná podepisovat.
Jak na sobě pocítíme, že nás stres ovlivňuje více, než je zdrávo? Obvykle to začíná častou únavou, špatnou náladou, nervozitou, ale i poruchami spánku, bušením srdce, pocením, přejídáním nebo naopak ztrátou chuti k jídlu, zvýšenou chutí na sladkosti, kávu, cigarety nebo alkohol. Přechod k dlouhodobému a chronickému stresu s sebou nese i další obtíže, mezi které patří bolesti hlavy a zad, dlouhodobé bolesti žaludku a s tím spojené trávicí obtíže, sklon k častým infekčním onemocněním, zhoršující se stav naší pleti, problémy s plodností atd.
Dopad dlouhodobého stresu může vést ke vzniku autoimunitních onemocnění a rakoviny. Víme, že zbavit se příčin stresu není jednoduchou záležitostí. Na druhé straně je však zřejmé, že se stresem se rychleji vyrovnáme, budeme-li dodržovat zásady zdravého životního stylu, budeme-li zdravě spát, sportovat, dýchat, myslet. Nyní si tak představíme pětici možností, jak svému tělu a mysli poskytnout první pomoc pro zvládnutí stresu.
1) Uklidnění vždy, když to potřebujeme
Na následky náhlé ataky stresu či psychického napětí můžeme použít jednu z relaxačních technik, které nám pomohou s rychlým zvládnutím situace. Jednou z těchto technik je například "Opičí tanec". Opičí tanec spočívá v tom, že si se zavřenýma očima stoupneme tam, kde se cítíme bezpeční. Postupně roztřeseme své paže, nohy, hlavu, svaly. Uvolnění na sebe nenechá dlouho čekat.
2) Správným dýcháním ke zklidnění těla i duše
Budete asi překvapeni, že něco tak banálního jako dýchání nás může zbavit stresu, ale pomůže nám například i se snížením našeho krevního tlaku a zvýšením tělesné kondice. Můžeme k tomu využít například technik řízeného dýchání.
Speciálně pro zvládnutí silných stresových reakcí je určena technika břišního dýchání. Jak takovou techniku cvičit? Jednoduše! Lehneme si na záda. Jednu ruku si položíme na břicho a druhou na hrudník. Poté už jen stačí hluboký nádech nosem, napnutá bránice a dlouhý pomalý výdech. Při dlouhodobém využívání této techniky nejenom, že odbouráme svůj stres, ale také snížíme svou tepovou frekvenci a krevní tlak.
3) Zvyšujeme odolnost proti stresu se zelenými potravinami
|
Ano je to tak. Také zelené potraviny dokáží zmírňovat naše napětí. Pro lepší soustředění a snižování podrážděnosti využijeme například potraviny bohaté na vysoký podíl kyseliny listové. Kyselina listová slouží například k tvorbě mozkových neurotransmiterů neboli látek sloužících k přenášení vzruchů.
Takovými neurotransmitery jsou například dopamin a serotonin, tedy látky, které podporují stabilizaci našich nálad, zlepšují kvalitu našeho spánku a pomáhají nám zlepšovat paměť. Jak už jsme si uvedli výše, tak bohatým zdrojem kyseliny listové jsou zelené potraviny, například mladý ječmen nebo chlorella. Zelené potraviny nejen, že zvyšují odolnost proti stresu, ale také obsahují velké množství železa a vitamínů řady B, které prokazatelně zabraňují anémii, podporují naši látkovou výměnu a zásobují náš centrální nervový systém.
4) Sportem ke snížení stresu
Nelekejte se. Nechceme po vás fyzicky náročné cviky a vytrvalostní sportování. Stejně jako s dýcháním, také u sportu platí, že důležitá je výdrž a nasazení. Můžeme začít třeba s jógou. Proti stresu funguje třeba "turecký sed" neboli meditační cvičení, které zná snad každý z nás. Vyzkoušet můžeme také jógovou pozici "ryby", tedy cvičení, které rozvíjí hrudní dýchání a zabraňuje vzniku stresu. Protistresová cvičení najdeme také u tai-chi, nebo v bioenergetice.
5) Představami proti stresu
Zdá se to pozoruhodné, ale je to pravda. Náš mozek totiž příliš nerozlišuje mezi představami a skutečností. Nevěříte? Tak si představte, že sedíte u zubaře s bolestí. Všude kolem vás je plná čekárna pacientů a vy zpoza dveří slyšíte zubařskou vrtačku. A přesto, že budete sedět v klidu domova, tak vás tato představa přinejmenším rozhodí.
Tuto vlastnost našeho mozku máme spojenou především s nepříjemnými myšlenkami. Jednoduše ji lze obrátit v náš prospěch a poměrně rychle zmírnit i pocity neklidu a stresu. Pouze představa a přenesení se na místo, které nás uklidňuje a kde se cítíme dobře, v nás vyvolá příjemné a uklidňující pocity. Setrváte-li v této příjemné představě alespoň minutu, uvidíte, jak rychle vaše chmury zmizí.
Dnes jsme se dozvěděli, jak rychle vyzrát na nával stresu a negativního myšlení. Rozhodně netvrdíme, že tyto tipy jsou všespásným lékem, avšak mohou být účinnou zbraní, jak se snáze vyrovnat s všudypřítomným a nebezpečným stresem.
Stres nám život neprodlouží! Užívejme si každé chvilky pohody, bez stresu a negativních myšlenek. Sami poznáme, že nám za to naše duše i tělo poděkují.
Petr Hornišer
Co o nás říkají naši spokojení zákazníci na Heuréka.cz: