


- Úvod
- Jak na ... ?
- Jak na Překyselení organizmu
Jak na Překyselení organizmu
Tělo průměrného dospělého člověka obsahuje asi 40 litrů tekutiny, jejíž přirozená reakce je zásaditá. V žaludku se sice pH díky trávícím kyselinám pohybuje od 1.5 do 2.5, zbývající tělesné tekutiny jsou však zásadité, takže zdravý organismus by měl mít pH okolo 7.2-7.4. To si můžeme ověřit pH papírky.
Bohužel jídlo, kterým se denně stravujeme, vážně narušuje tuto rovnováhu. Místo, abychom našemu tělu dodávali to, co mu svědčí, konzumujeme různé polotovary balené v plastech, které uvolňují BPA, mléčné výrobky, které mají díky různým přísadám a zpracování trvanlivost i několik týdnů, což je právě u mléčných výrobků proti přírodě, nebo maso a masné výrobky ve formě uzenin, ve kterých je tolik preparátů, že by se za ně nemusel stydět ani magistr Kelly ve známé pohádce.
Naše tělo nedokáže všechny tyto škodliviny zpracovávat, proto si k udržení pH pomáhá tak, že si látky jako jsou třeba vápník, nebo hořčík, které potřebuje k jejímu udržení, bere například z našich kostí a tkání, což způsobuje jejich řídnutí a odumírání. A pokud už nemá z čeho čerpat, dostavuje se u nás chronický únavový syndrom, migréna, klesající nálada, neschopnost udržet si správnou hmotnost, hormonální problémy a v neposlední řadě je narušeno správné fungování mozku.
Naše tělo, jak již bylo zmíněno, je uzpůsobeno zásaditě, proto by tomu měla odpovídat i strava, kterou mu dodáváme. Všichni, kteří trpíme bolestmi hlavy, závratěmi, nevolnostmi, slabostí, případně cítíme v ústech kyselost, nebo hořkost, máme překyselený organismus a měli bychom co nejrychleji začít pracovat na změně našeho jídelníčku. Zapamatujme si, že ideálně bychom měli sníst minimálně 70% zásaditých potravin a maximálně 30% kyselých potravin. Většinou to ale děláme přesně naopak.
|
Co a jak tedy jíst?
- Jezme pomalu a snažme se každé sousto minimálně 30x pokousat.
- Ke každému jídlu konzumujme zeleninu, ovoce, nebo zelené potraviny. Další skvělou možností jak udržet tělu zásadité pH je pít šťávu ze zeleniny a koktejly ze zelených potravin.
- Je důležité si uvědomit, že způsob přípravy potravin velmi ovlivňuje jejich kyselost či zásaditost. Pokud například brambory uvaříme, nebo upečeme v jejich slupce, jsou zásadotvorné, pokud je budeme jíst smažené, jsou kyselinotvorné.
- Dodržujme pitný režim, takže denně je potřeba vypít alespoň 2 litry čisté vody. Pokud bude teplá, nebo alespoň vlažná, bude to pro nás ještě lepší.
- Nejezme pozdě večer, nebo alespoň min. 3 hodiny před spaním.
- Za odměnu si můžeme dát občas něco sladkého, ale držme se pravidla, že méně v tomto případě znamená pro nás více. A pokud cukrovinky zaměníme za sušené ovoce, uděláme úplně nejlépe.
- Snažme se místo potravin z bílé mouky konzumovat celozrnné obilniny a celozrnné pečivo, takže využívejme vločky, pohanku, jáhly, zelené zrno, celozrnnou rýži atd.
- Snažme se omezit konzumaci masa a mléčných výrobků.
- Ke každé živočišné bílkovině konzumujme vždycky dvojnásobek ovoce, zeleniny, nebo koktejlu ze zelených potravin.
- Snažme se vedle živočišné bílkoviny konzumovat i rostlinné varianty bílkovin ve formě tofu, luštěnin, různých semínek, nebo ořechů.
- Používejme hojně omega 3 a 6 mastné kyseliny v oleji řepkovém, sezamovém, lněném, ořechovém, dyňovém a olivovém.
- Místo syntetických dochucovadel používejme při přípravě pokrmů hojně bylinky a přírodní koření.
- Snažme se často konzumovat houby. A nemusí být jen lesní, vhodná je i hlíva ústřičná, nebo žampiony.
- Každý den se snažme zajít na procházku - samozřejmě při smogu toto pravidlo neplatí.
- Vyhýbejme se alkoholu, nebo ho konzumujme zcela výjimečně.
- Pokud kouříme, tak se snažme úplně přestat, nebo alespoň omezit tento zlozvyk na minimum, protože kouření má velký vliv na překyselení organismu!
Měli bychom si uvědomit, že není lepší prevence před nemocemi, než si udržovat čistotu vlastního organismu. Nemoc se totiž vždy dostaví pouze při narušení imunity, která vzniká nedostatečným odstraňováním jedů z těla. A ty se k nám dostávají převážně nevhodnou stravou, nebo chemickými látkami, které dobrovolně konzumujeme ve formě různých medikamentů. Ty zase používáme v případě, že nám není dobře, takže to vypadá jako začarovaný kruh. Ale není.
Stačí udělat krok a začít žít jinak. Pro začátek postačí držet se základních pilířů zdravé stravy – začít jíst zeleninu, zelené potraviny a celozrnné obiloviny.
Petr Hornišer
Co o nás říkají naši spokojení zákazníci na Heuréka.cz: