Užíváním této webowé stránky souhlasíte s používáním cookies, které jsou potřebné pro fungování webových stránek, analytické a remarketingové účely. více informací

+420 608 841 888
EN     DE     FR     IT        1 € = 25,00 Kč

KONTAKTY

Zelený obchod, s.r.o. Lipská 2444/4Brno - Žabovřesky 616 00 tel: +420 608 841 888
info@zelenyobchod.cz

NOVINKY

Interferony jsou našimi ochránci před útokem virů10.6.2020 Je fascinující, že ty nejmenší organismy na naší planetě mají největší sílu a ...Pět tipů na posílení imunity našeho těla13.5.2020 Sousloví "posilování imunity" se v poslední době stalo reklamní a marketingovou záležitostí. Přesto ...Chlorella a mladý ječmen. Bojovníci, kteří chrání naše tělo22.3.2020 Po dlouhém a náročném "zimním" období jsme často malátní, slabí, skleslí. Nezřídka kdy jsme náchylnější k nejrůznějším nemocem, nachlazením, virům a zánětům.

Co získáte?

Kompletní servis Ke každé objednávce zelených potravin získáte nezbytné informace k jedení ZP.
Poštovné zdarma Můžete získat doručení v ČR a na Slovensko ZDARMA - Stačí si objednat za více než 1699,- Kč / 68 €

Šejkr + lžička K první objednávce Ječmene (ať už Aktif nebo Green Ways) získáte jeden šejkr s přídavnou nádobkou v hodnotě 75,- Kč a také praktickou plastovou lžičku.
šejkr na mladý ječmen a lžička na mladý ječmen

Magnetka na lednici Pokud budete mít v objednávce výrobek zn. Aktif, dostanete k objednávce jednou jednu magnetku ZDARMA. Najdete ji přibalenou v balíčku v obálce s fakturou. To už pak si nezapomenete dát zelené potraviny!
magnetka - Už jste si dnes dali zelené potraviny?
Potvrzení objednávky Každá objednávka potvrzena emailem nebo telefonicky nebo SMS.
Sledování objednávky Po odeslání objednávky obdržíte mailem či SMS číslo balíku pro jeho jednodušší sledování.
Otázky & Odpovědi Na Vaše otázky, které se objeví, dostanete odpověď.
Certifikovaný e-shop Jsme certifikováni jako přátelský e-shop České pošty.
Certifikovaný e-shop - Přátelský e-shop České pošty

Platba platební kartou a on-line bankovními převody Možnost zaplatit ihned platební kartou VISA, MasterCard, Diners nebo online bankovními převody.
Platby The Pay

Za kupóny a šeky Nakupte si zelené potraviny za kupony a šeky od společnosti Edenred, SODEXO a UP!
edenred
ticket restaurant edenred ticket compliments dárkový edenred
ticket benefits edenred ticket service edenred
sodexo
gastro pass sodexo dárkový pass sodexo
flexi pass sodexo vital pass sodexo
bonus pass sodexo
Up
Cheque Dejeuner stravenky
Cheque Dejeuner dárkový šek

31. 10. 2013

Serotonin a Melatonin - hormony dobré nálady, štěstí a klidného spánku v Mladém ječmeni

Serotonin a Melatonin - hormony dobré nálady, štěstí a klidného spánku v Mladém ječmeni

Velice častým jevem dnešní uspěchané a hektické doby je to, že nemáme ani čas na dostatečný oddych a regeneraci našeho přetíženého organismu. Tento životní styl nás čím dál častěji přivádí ke stresům, depresím a v neposlední řadě i k poruchám spánku. Naštěstí existují přirozené způsoby jak tělu pomoci s produkcí prospěšných hormonů jakými serotonin a melatonin bezesporu jsou.


Co o nás říkají naši zákazníci na Heuréka.cz:

Recenze Heuréka pro Zelený obchod
 
Recenze Heuréka pro Zelený obchod
 
Recenze Heuréka pro Zelený obchod

Serotonin - hormon dobré nálady

SerotoninChemické sloučeniny v mozku, které se nazývají neutrotransmitery mají přímý vliv na naše emoce. Patří k nim dopamin anoradrenalin, které způsobují pocity bdělosti, ostražitosti, ale bohužel i stresu. Serotonin, který se také řadí k neutrotransmiterům naopak v mozku stimuluje pocity klidu, pohody a zabraňuje depresím.

Serotonin je jedním ze základních hormonů, které ovlivňují, spánek, bolest, nebo dobrou náladu. Jeho tvorba je daná geneticky, což neovlivníme, nebo správnou stravou, kterou ovlivnit můžeme. Nedostatek serotoninu asi 40% lidí intuitivně řeší konzumací sladkostí. Tím se také může vysvětlovat častá "závislost na čokoládě". Není snad ale třeba připomínat, jaký vliv to má nejen na tělesnou hmotnost.

Výkyvy nálad, které lidé často pociťují, se dají upravit změnou jídelníčku. Je potřeba vyhýbat se především potravinám, které mají vysoký glykemický index, což je například rafinovaný cukr, bílá mouka, nebo třeba i kukuřičné lupínky. Pokusme se ale kromě rafinovaných a průmyslově zpracovaných potravin omezit i alkohol a kofein. Tyto látky sice krátkodobě na organismus působí jako "životabudiče", ale velmi brzy se dostaví pocity nicoty, vyčerpání a deprese.


Tenhle ječmen u nás můžete koupit!

Ječmen Aktif

Ječmen Aktif
Mladý ječmen

Velmi vhodné jsou naopak potraviny, které jsou pomalu vstřebávané a mají nízký glykemický index. Takové potraviny zajišťují, že se glukóza uvolňuje postupně a nemá tak markantní dopad na hladinu cukrů v krvi. Dodávejme svému tělu co nejvíce potravin, které serotonin obsahují. Jedná se především o drůbež, vejce, celozrnné pečivo, švestky, rajčata, ořechy, luštěniny, zelenou listovou zeleninu a banány. Produkci serotoninu také zvyšují nápoje z mladého ječmene. Dalším důležitým prvkem při jeho tvorbě jsou tuky, bez kterých se serotonin nedokáže vyrábět. Nejvhodnější jsou oleje lisované za studena, takže výborný je olivový, lněný, nebo kokosový olej.

Kromě správně volených potravin se snažme alespoň občas cvičit, v rozumné míře pobývat na sluníčku, odpočívat a nezapomínejme na vitamíny řady B, vápník a hořčík. Všechny tyto aspekty mají totiž kladný vliv na tvorbu serotoninu.

Melatonin - hormon klidného spánku

MelatoninMelatonin je hormon, který přímo ovlivňuje zdravý a klidný spánek. Vytváří se v malém mozku přeměnou ze serotoninu. Tento proces nastává za šera, při stmívání. Čím je větší koncentrace serotoninu, tím víc se tvoří melatoninu a výsledkem je zcela jasný signál, že organismus potřebuje spánek. Melatonin zaručuje, na rozdíl od průmyslově vyráběných medikamentů, že se probudíme opravdu odpočatí.

Tento hormon se dostal do centra pozornosti vědců až na konci dvacátého století, kdy bylo zjištěno, že kromě pozitivní stimulace spánku a udržení správného rytmu "vnitřních biologických hodin" působí také proti stárnutí, zvyšuje imunitu, a potlačuje nádorové bujení a rozšiřování metastáz.

Nejvíce melatoninu je produkováno v mozku kojenců, kteří právě proto tak často spí. Do zhruba patnácti let věku je poměrně vysoká koncentrace zachována, pak jeho tvorba prudce klesá. U padesátiletých lidí bylo zjištěno, že jejich mozek produkuje asi pouze 17% optimálního stavu tohoto hormonu, což je hlavní příčina nespavosti a depresí u těchto lidí. Jak již bylo výše zmíněno, jeho tvorba je přímo závislá na serotoninu, takže je vhodné jíst potraviny, které produkci serotoninu podporují.

Je potřeba si uvědomit, že se naše problémy nevyřeší hned na druhý den, nebo za týden po změně jídelníčku, každopádně velmi brzy ucítíme změny k lepšímu.

Petr Hornišer

Další zajímavé články najdete v části Zajímavosti o zelených potravinách.

Kupte si zelené potraviny!