Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Jsme tu pro Vás 7 dní v týdnu
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie blogu
Blog
Co je spermidin? Je spermidin zázračnou látkou pro zpomalení stárnutí?
12.03.2023
Co je spermidin? Je spermidin zázračnou látkou pro zpomalení stárnutí?
Spermidin někdy psáno jako Spermidine je přírodní látka, která patří do skupiny polyaminů a byl poprvé izolován v roce 1928 německým chemikem Ernestem... číst celé
Mikrobiom jako strážce našeho zdraví a pohody
09.02.2023
Mikrobiom jako strážce našeho zdraví a pohody
Mikrobiom je složitý a fascinující ekosystém prospěšných mikroorganismů, které žijí uvnitř i vně našeho těla. Tyto mikroorganismy tvoří naprostou větš... číst celé
Snědl jsem 1000 tablet chlorelly za 24 hodin
14.10.2022
Snědl jsem 1000 tablet chlorelly za 24 hodin
Ano, vím, vše vyvolává více otázek než odpovědí, ale ke všemu se dostaneme. Ještě bych možná k nadpisu dopsal ... zase snědl ... Jednou za čas, když n... číst celé
Zobrazit všechny články
  1. Úvod
  2. Zajímavosti o zelených potravinách
  3. Serotonin a Melatonin - hormony dobré nálady, štěstí a klidného spánku v Mladém ječmeni
31.10.2013

Serotonin a Melatonin - hormony dobré nálady, štěstí a klidného spánku v Mladém ječmeni

Serotonin a Melatonin - hormony dobré nálady, štěstí a klidného spánku v Mladém ječmeni

Velice častým jevem dnešní uspěchané a hektické doby je to, že nemáme ani čas na dostatečný oddych a regeneraci našeho přetíženého organismu. Tento životní styl nás čím dál častěji přivádí ke stresům, depresím a v neposlední řadě i k poruchám spánku. Naštěstí existují přirozené způsoby jak tělu pomoci s produkcí prospěšných hormonů jakými serotonin a melatonin bezesporu jsou.

Co o nás říkají naši spokojení zákazníci na Heuréka.cz:recenze Heuréka

Serotonin - hormon dobré nálady

SerotoninChemické sloučeniny v mozku, které se nazývají neutrotransmitery mají přímý vliv na naše emoce. Patří k nim dopamin anoradrenalin, které způsobují pocity bdělosti, ostražitosti, ale bohužel i stresu. Serotonin, který se také řadí k neutrotransmiterům naopak v mozku stimuluje pocity klidu, pohody a zabraňuje depresím.

Serotonin je jedním ze základních hormonů, které ovlivňují, spánek, bolest, nebo dobrou náladu. Jeho tvorba je daná geneticky, což neovlivníme, nebo správnou stravou, kterou ovlivnit můžeme. Nedostatek serotoninu asi 40% lidí intuitivně řeší konzumací sladkostí. Tím se také může vysvětlovat častá "závislost na čokoládě". Není snad ale třeba připomínat, jaký vliv to má nejen na tělesnou hmotnost.

Výkyvy nálad, které lidé často pociťují, se dají upravit změnou jídelníčku. Je potřeba vyhýbat se především potravinám, které mají vysoký glykemický index, což je například rafinovaný cukr, bílá mouka, nebo třeba i kukuřičné lupínky. Pokusme se ale kromě rafinovaných a průmyslově zpracovaných potravin omezit i alkohol a kofein. Tyto látky sice krátkodobě na organismus působí jako "životabudiče", ale velmi brzy se dostaví pocity nicoty, vyčerpání a deprese.

Velmi vhodné jsou naopak potraviny, které jsou pomalu vstřebávané a mají nízký glykemický index. Takové potraviny zajišťují, že se glukóza uvolňuje postupně a nemá tak markantní dopad na hladinu cukrů v krvi. Dodávejme svému tělu co nejvíce potravin, které serotonin obsahují. Jedná se především o drůbež, vejce, celozrnné pečivo, švestky, rajčata, ořechy, luštěniny, zelenou listovou zeleninu a banány. Produkci serotoninu také zvyšují nápoje z mladého ječmene. Dalším důležitým prvkem při jeho tvorbě jsou tuky, bez kterých se serotonin nedokáže vyrábět. Nejvhodnější jsou oleje lisované za studena, takže výborný je olivový, lněný, nebo kokosový olej.

Kromě správně volených potravin se snažme alespoň občas cvičit, v rozumné míře pobývat na sluníčku, odpočívat a nezapomínejme na vitamíny řady B, vápník a hořčík. Všechny tyto aspekty mají totiž kladný vliv na tvorbu serotoninu.

Melatonin - hormon klidného spánku

MelatoninMelatonin je hormon, který přímo ovlivňuje zdravý a klidný spánek. Vytváří se v malém mozku přeměnou ze serotoninu. Tento proces nastává za šera, při stmívání. Čím je větší koncentrace serotoninu, tím víc se tvoří melatoninu a výsledkem je zcela jasný signál, že organismus potřebuje spánek. Melatonin zaručuje, na rozdíl od průmyslově vyráběných medikamentů, že se probudíme opravdu odpočatí.

Tento hormon se dostal do centra pozornosti vědců až na konci dvacátého století, kdy bylo zjištěno, že kromě pozitivní stimulace spánku a udržení správného rytmu "vnitřních biologických hodin" působí také proti stárnutí, zvyšuje imunitu, a potlačuje nádorové bujení a rozšiřování metastáz.

Nejvíce melatoninu je produkováno v mozku kojenců, kteří právě proto tak často spí. Do zhruba patnácti let věku je poměrně vysoká koncentrace zachována, pak jeho tvorba prudce klesá. U padesátiletých lidí bylo zjištěno, že jejich mozek produkuje asi pouze 17% optimálního stavu tohoto hormonu, což je hlavní příčina nespavosti a depresí u těchto lidí. Jak již bylo výše zmíněno, jeho tvorba je přímo závislá na serotoninu, takže je vhodné jíst potraviny, které produkci serotoninu podporují.

Je potřeba si uvědomit, že se naše problémy nevyřeší hned na druhý den, nebo za týden po změně jídelníčku, každopádně velmi brzy ucítíme změny k lepšímu.

Petr Hornišer

Další zajímavé články najdete v části Zajímavosti o zelených potravinách.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Heureka.cz - ověřené hodnocení obchodu Zelený obchod, s.r.o.
Zboží.cz - ověřené hodnocení obchodu Zelený obchod, s.r.o.
Zelený obchod na Facebooku
Zelený obchod na Instagramu
Zelený obchod na Youtube
Zelený obchod na Pinterestu
Kontaktní adresa

Zelený obchod, s.r.o.
Lipská 2444/4
Brno - Žabovřesky
616 00

IČ: 29269601
DIČ: CZ29269601

Logo
Bc. Petr Hornišer
Jsme tu pro Vás 7 dní v týdnu

Ačkoliv obsahu informací publikovaných na těchto www stránkách jsme věnovali nejvyšší možnou pozornost, mají informace zde obsažené pouze informativní a obecný charakter vycházející ze subjektivních zkušeností jednotlivých uživatelů zelených potravin a z obecně dostupných informací. Zelený obchod, s.r.o. neodpovídá za správnost a úplnost informací, zejména ne takových, které byly převzaty z externích zdrojů, za jejich přesnost, včasnost ani úplnost, za důsledky spoléhání na tyto informace, ani za škodu eventuálně vzniklou v důsledku použití informací. Poskytnuté informace (prostřednictvím odpovědí na Váš dotaz nebo přímo informace zveřejněné na stránkách) v žádném případě nenahrazují osobní konzultaci s lékařem!

Pinterest
Zelený obchod, s.r.o. © 2008-2023
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz