- Štítky blogu
- chlorella aktif
- ječmen aktif
- aminokyseliny
- praktické zkušenosti se zelenými potravinami
- spirulina aktif
- vitamíny
- onemocnění
- chlorofyl
- detoxikace
- chlorella ginkgo aktif
- pro zajímavost
- enzymy
- serotonin
- chlorella růstový faktor
- hubnutí
- melatonin
- překyselení organizmu
- pitný režim
- významné osobnosti
- feoforbidy
- těhotenství
- pro sportovce
- cholesterol
- tongkat ali aktif
- chlorellin
- roztroušená skleróza
- deprese
- vláknina
- vysoký krevní tlak
- premenstruační syndrom
- klimakterium
- interferony
- rakovina
- pro děti
- neplodnost
- diabetes mellitus
- dna
- migréna
- pro zvířata
- borelióza
- fytonutrienty
- akné
- kojení
- spáleniny
- fykocyanin
- antioxidanty
- popáleniny



- Úvod
- Zajímavosti o zelených potravinách
- Serotonin a Melatonin - hormony dobré nálady, štěstí a klidného spánku v Mladém ječmeni
Serotonin a Melatonin - hormony dobré nálady, štěstí a klidného spánku v Mladém ječmeni
Velice častým jevem dnešní uspěchané a hektické doby je to, že nemáme ani čas na dostatečný oddych a regeneraci našeho přetíženého organismu. Tento životní styl nás čím dál častěji přivádí ke stresům, depresím a v neposlední řadě i k poruchám spánku. Naštěstí existují přirozené způsoby jak tělu pomoci s produkcí prospěšných hormonů jakými serotonin a melatonin bezesporu jsou.
Co o nás říkají naši spokojení zákazníci na Heuréka.cz:
Serotonin - hormon dobré nálady
Chemické sloučeniny v mozku, které se nazývají neutrotransmitery mají přímý vliv na naše emoce. Patří k nim dopamin anoradrenalin, které způsobují pocity bdělosti, ostražitosti, ale bohužel i stresu. Serotonin, který se také řadí k neutrotransmiterům naopak v mozku stimuluje pocity klidu, pohody a zabraňuje depresím.
Serotonin je jedním ze základních hormonů, které ovlivňují, spánek, bolest, nebo dobrou náladu. Jeho tvorba je daná geneticky, což neovlivníme, nebo správnou stravou, kterou ovlivnit můžeme. Nedostatek serotoninu asi 40% lidí intuitivně řeší konzumací sladkostí. Tím se také může vysvětlovat častá "závislost na čokoládě". Není snad ale třeba připomínat, jaký vliv to má nejen na tělesnou hmotnost.
Výkyvy nálad, které lidé často pociťují, se dají upravit změnou jídelníčku. Je potřeba vyhýbat se především potravinám, které mají vysoký glykemický index, což je například rafinovaný cukr, bílá mouka, nebo třeba i kukuřičné lupínky. Pokusme se ale kromě rafinovaných a průmyslově zpracovaných potravin omezit i alkohol a kofein. Tyto látky sice krátkodobě na organismus působí jako "životabudiče", ale velmi brzy se dostaví pocity nicoty, vyčerpání a deprese.
Velmi vhodné jsou naopak potraviny, které jsou pomalu vstřebávané a mají nízký glykemický index. Takové potraviny zajišťují, že se glukóza uvolňuje postupně a nemá tak markantní dopad na hladinu cukrů v krvi. Dodávejme svému tělu co nejvíce potravin, které serotonin obsahují. Jedná se především o drůbež, vejce, celozrnné pečivo, švestky, rajčata, ořechy, luštěniny, zelenou listovou zeleninu a banány. Produkci serotoninu také zvyšují nápoje z mladého ječmene. Dalším důležitým prvkem při jeho tvorbě jsou tuky, bez kterých se serotonin nedokáže vyrábět. Nejvhodnější jsou oleje lisované za studena, takže výborný je olivový, lněný, nebo kokosový olej.
Kromě správně volených potravin se snažme alespoň občas cvičit, v rozumné míře pobývat na sluníčku, odpočívat a nezapomínejme na vitamíny řady B, vápník a hořčík. Všechny tyto aspekty mají totiž kladný vliv na tvorbu serotoninu.
Melatonin - hormon klidného spánku
Melatonin je hormon, který přímo ovlivňuje zdravý a klidný spánek. Vytváří se v malém mozku přeměnou ze serotoninu. Tento proces nastává za šera, při stmívání. Čím je větší koncentrace serotoninu, tím víc se tvoří melatoninu a výsledkem je zcela jasný signál, že organismus potřebuje spánek. Melatonin zaručuje, na rozdíl od průmyslově vyráběných medikamentů, že se probudíme opravdu odpočatí.
Tento hormon se dostal do centra pozornosti vědců až na konci dvacátého století, kdy bylo zjištěno, že kromě pozitivní stimulace spánku a udržení správného rytmu "vnitřních biologických hodin" působí také proti stárnutí, zvyšuje imunitu, a potlačuje nádorové bujení a rozšiřování metastáz.
Nejvíce melatoninu je produkováno v mozku kojenců, kteří právě proto tak často spí. Do zhruba patnácti let věku je poměrně vysoká koncentrace zachována, pak jeho tvorba prudce klesá. U padesátiletých lidí bylo zjištěno, že jejich mozek produkuje asi pouze 17% optimálního stavu tohoto hormonu, což je hlavní příčina nespavosti a depresí u těchto lidí. Jak již bylo výše zmíněno, jeho tvorba je přímo závislá na serotoninu, takže je vhodné jíst potraviny, které produkci serotoninu podporují.
Je potřeba si uvědomit, že se naše problémy nevyřeší hned na druhý den, nebo za týden po změně jídelníčku, každopádně velmi brzy ucítíme změny k lepšímu.
Petr Hornišer
Další zajímavé články najdete v části Zajímavosti o zelených potravinách.