Užíváním této webowé stránky souhlasíte s používáním cookies, které jsou potřebné pro fungování webových stránek, analytické a remarketingové účely. více informací

+420 608 841 888
EN     DE     FR     IT        1 € = 25,00 Kč

KONTAKTY

Zelený obchod, s.r.o.
Lipská 2444/4
Brno - Žabovřesky 616 00
tel: +420 608 841 888
info@zelenyobchod.cz

NOVINKY

Minerály v zelených potravinách ...11.12.2019 Vápník, Hořčík, Zinek, Sodík, Železo, Draslík, Křemík, Fosfor, Chrom, Měď, Mangan, Stříbro, BórZelený obchod už je taky na sociální síti Instagram23.10.2019 Pro ty co nejraději koukají na fotky, tak pro ně máme nově Instagram. Začínáme, přidejte se! Tongkat Ali Aktif 100:1. Afrodiziakální zázrak z jihovýchodní Asie15.9.2019 Už jste slyšeli označení "malajský ženšen"? Pravděpodobně nejznámější rostlina s afrodiziakálním účinkem se jmenuje Tongkat Ali.Tongkat Ali Aktif 100:1 - Nový produkt v nabídce14.9.2019 Podporuje produkci testosteronu, dlouhověkost, vitalitu, vnitřní sílu, odolnost, sexuální touhu, výdrž, energii a psychickou pohodu. Jak účinně bojovat s nebezpečím volných radikálů v našem těle?8.8.2019 Volné radikály. Už jsme o nich slyšeli. Nejrůznější informace o volných radikálech se na nás valí z médií, z tisku, z televize... Chlorellin - Přírodní antibiotikum vyvinuté přírodou9.7.2019 Ovšem Chlorella pyrenoidosa se může pochlubit i jednou velice příjemnou vlastností...

 

Co získáte?

Kompletní servis Ke každé objednávce zelených potravin získáte nezbytné informace k jedení ZP. Otázky & Odpovědi Na Vaše otázky, které se objeví, dostanete odpověď Sledování objednávky Po odeslání objednávky obdržíte mailem či SMS číslo balíku pro jeho jednodušší sledování Šejkr + lžička K první objednávce Ječmene (ať už Aktif nebo Green Ways) získáte jeden šejkr s přídavnou nádobkou v hodnotě 75,- Kč a také praktickou plastovou lžičku
šejkr na mladý ječmen a lžička na mladý ječmen
Poštovné zdarma Můžete získat doručení v ČR ZDARMA - Stačí si objednat za více než 1699,- Kč Potvrzení objednávky Každá objednávka potvrzena emailem nebo telefonicky nebo SMS. Platba platební kartou a on-line bankovními převody. Možnost zaplatit ihned platební kartou VISA, MasterCard, Diners nebo online bankovními převody.
Platby The Pay
Za kupóny a šeky Nakupte si zelené potraviny za kupony a šeky od společnosti Edenred, SODEXO a UP!
edenred
ticket restaurant edenred ticket compliments dárkový edenred
ticket benefits edenred ticket service edenred
sodexo
gastro pass sodexo dárkový pass sodexo
flexi pass sodexo vital pass sodexo
bonus pass sodexo
Up
Cheque Dejeuner stravenky
Cheque Dejeuner dárkový šek

31. 10. 2013

Serotonin a Melatonin - hormony dobré nálady, štěstí a klidného spánku v Mladém ječmeni

Serotonin a Melatonin - hormony dobré nálady, štěstí a klidného spánku v Mladém ječmeni

Velice častým jevem dnešní uspěchané a hektické doby je to, že nemáme ani čas na dostatečný oddych a regeneraci našeho přetíženého organismu. Tento životní styl nás čím dál častěji přivádí ke stresům, depresím a v neposlední řadě i k poruchám spánku. Naštěstí existují přirozené způsoby jak tělu pomoci s produkcí prospěšných hormonů jakými serotonin a melatonin bezesporu jsou.


Co o nás říkají naši zákazníci na Heuréka.cz:

Recenze Heuréka pro Zelený obchod
Recenze Heuréka pro Zelený obchod
Recenze Heuréka pro Zelený obchod

Serotonin - hormon dobré nálady

SerotoninChemické sloučeniny v mozku, které se nazývají neutrotransmitery mají přímý vliv na naše emoce. Patří k nim dopamin anoradrenalin, které způsobují pocity bdělosti, ostražitosti, ale bohužel i stresu. Serotonin, který se také řadí k neutrotransmiterům naopak v mozku stimuluje pocity klidu, pohody a zabraňuje depresím.

Serotonin je jedním ze základních hormonů, které ovlivňují, spánek, bolest, nebo dobrou náladu. Jeho tvorba je daná geneticky, což neovlivníme, nebo správnou stravou, kterou ovlivnit můžeme. Nedostatek serotoninu asi 40% lidí intuitivně řeší konzumací sladkostí. Tím se také může vysvětlovat častá "závislost na čokoládě". Není snad ale třeba připomínat, jaký vliv to má nejen na tělesnou hmotnost.

Výkyvy nálad, které lidé často pociťují, se dají upravit změnou jídelníčku. Je potřeba vyhýbat se především potravinám, které mají vysoký glykemický index, což je například rafinovaný cukr, bílá mouka, nebo třeba i kukuřičné lupínky. Pokusme se ale kromě rafinovaných a průmyslově zpracovaných potravin omezit i alkohol a kofein. Tyto látky sice krátkodobě na organismus působí jako "životabudiče", ale velmi brzy se dostaví pocity nicoty, vyčerpání a deprese.


Stačí jednou kliknout a sami si můžete jednoduše srovnat produkty na trhu.

Srovnání Ječmenů

Tyhle ječmeny u nás můžete koupit!

Ječmen Aktif
Ječme Green Ways

Ječmen Aktif
Mladý ječmen

Ječmen Green Ways
Mladý ječmen

Jaký je rozdíl mezi Ječmenem Aktif a Green Ways? Odpověď najdete u otázky 41 v části Otázky a odpovědi.

Velmi vhodné jsou naopak potraviny, které jsou pomalu vstřebávané a mají nízký glykemický index. Takové potraviny zajišťují, že se glukóza uvolňuje postupně a nemá tak markantní dopad na hladinu cukrů v krvi. Dodávejme svému tělu co nejvíce potravin, které serotonin obsahují. Jedná se především o drůbež, vejce, celozrnné pečivo, švestky, rajčata, ořechy, luštěniny, zelenou listovou zeleninu a banány. Produkci serotoninu také zvyšují nápoje z mladého ječmene. Dalším důležitým prvkem při jeho tvorbě jsou tuky, bez kterých se serotonin nedokáže vyrábět. Nejvhodnější jsou oleje lisované za studena, takže výborný je olivový, lněný, nebo kokosový olej.

Kromě správně volených potravin se snažme alespoň občas cvičit, v rozumné míře pobývat na sluníčku, odpočívat a nezapomínejme na vitamíny řady B, vápník a hořčík. Všechny tyto aspekty mají totiž kladný vliv na tvorbu serotoninu.

Melatonin - hormon klidného spánku

MelatoninMelatonin je hormon, který přímo ovlivňuje zdravý a klidný spánek. Vytváří se v malém mozku přeměnou ze serotoninu. Tento proces nastává za šera, při stmívání. Čím je větší koncentrace serotoninu, tím víc se tvoří melatoninu a výsledkem je zcela jasný signál, že organismus potřebuje spánek. Melatonin zaručuje, na rozdíl od průmyslově vyráběných medikamentů, že se probudíme opravdu odpočatí.

Tento hormon se dostal do centra pozornosti vědců až na konci dvacátého století, kdy bylo zjištěno, že kromě pozitivní stimulace spánku a udržení správného rytmu "vnitřních biologických hodin" působí také proti stárnutí, zvyšuje imunitu, a potlačuje nádorové bujení a rozšiřování metastáz.

Nejvíce melatoninu je produkováno v mozku kojenců, kteří právě proto tak často spí. Do zhruba patnácti let věku je poměrně vysoká koncentrace zachována, pak jeho tvorba prudce klesá. U padesátiletých lidí bylo zjištěno, že jejich mozek produkuje asi pouze 17% optimálního stavu tohoto hormonu, což je hlavní příčina nespavosti a depresí u těchto lidí. Jak již bylo výše zmíněno, jeho tvorba je přímo závislá na serotoninu, takže je vhodné jíst potraviny, které produkci serotoninu podporují.

Je potřeba si uvědomit, že se naše problémy nevyřeší hned na druhý den, nebo za týden po změně jídelníčku, každopádně velmi brzy ucítíme změny k lepšímu.

Petr Hornišer

Další zajímavé články najdete v části Zajímavosti o zelených potravinách.

Kupte si zelené potraviny!