- Štítky blogu
- chlorella aktif
- ječmen aktif
- aminokyseliny
- praktické zkušenosti se zelenými potravinami
- spirulina aktif
- vitamíny
- onemocnění
- chlorofyl
- detoxikace
- chlorella ginkgo aktif
- pro zajímavost
- enzymy
- serotonin
- chlorella růstový faktor
- hubnutí
- melatonin
- překyselení organizmu
- pitný režim
- významné osobnosti
- feoforbidy
- těhotenství
- pro sportovce
- cholesterol
- tongkat ali aktif
- chlorellin
- roztroušená skleróza
- deprese
- vláknina
- vysoký krevní tlak
- premenstruační syndrom
- klimakterium
- interferony
- rakovina
- pro děti
- neplodnost
- diabetes mellitus
- dna
- migréna
- pro zvířata
- borelióza
- fytonutrienty
- akné
- kojení
- spáleniny
- fykocyanin
- antioxidanty
- popáleniny



- Úvod
- Zajímavosti o zelených potravinách
- Serin je hedvábnou aminokyselinou
Serin je hedvábnou aminokyselinou
S určitou mírou nadsázky by se dalo opravdu potvrdit, že serin může být hedvábnou aminokyselinou. Mimo to tvoří základní stavební kámen pro další bílkoviny, ale i jiné aminokyseliny. Další úlohy serinu byly vědcům a lékařům dlouho skryty. Dnes však už víme, že působí jako neurotransmiter či jinak přenašeč vzruchů v nervové soustavě.
Serin je neesenciální aminokyselinou a to znamená, že jej lidské tělo dokáže samo vytvořit a pokrýt tak jeho spotřebu. Přirozeně se však serin vyskytuje kupříkladu v kvasnicích nebo v zelených potravinách, třeba mladém ječmeni a chlorelle. Velice zajímavý je původ a odhalení této aminokyseliny. Název serin totiž pochází z latinského slova sericum, což v překladu znamená hedvábí. Proč zrovna hedvábí? Je to velice prosté. Právě serin byl objeven v bílkovině s názvem fibrin, která tvoří základ hedvábného vlákna. První izolovaný serin byl tedy objeven v hedvábí.
Serin tvoří živnou půdu pro mnoho enzymů. Enzymy jsou bílkoviny, řídící chemické i biologické procesy v lidském těle. Serin je tak například součástí trypsinu nebo chymotrypsynu. Oba tyto enzymy zodpovídají za činnost trávicího systému v dvanáctníku neboli počáteční části tenkého střeva.
Kromě výše uvedených vlastností se serin stává i součástí chemické přeměny některých dalších aminokyselin a vitamínů, kupříkladu glycinu či cysteinu, ale třeba i kyseliny listové.
Co o nás říkají naši spokojení zákazníci na Heuréka.cz:
V posledních letech vznikly studie, které potvrdily přítomnost a důležitou roli serinu v centrální nervové soustavě. Serin hraje roli aktivátora NMDA receptorů, což znamená, že se podílí na přenosu synapsí v centrální nervové soustavě. Serin tam může hrát důležitou roli při výzkumu degenerativních onemocnění, třeba Alzheimerovy nemoci. Serin tak, kromě kyseliny glutamové, hraje důležitou roli mezi přenašeči nervových vzruchů. Aktuální výzkumy dokonce tvrdí, že serin, respektive jeho enzym serinracemáza, dokáže účinně bojovat s následky poškození nervových tkání.
Stejně, jak se stavba neobejde bez cihel, kamenů, vápna, písku či cementu, neobejde se lidské tělo bez dostatku živin, vitamínů, minerálů nebo aminokyselin. Dokonalou kombinaci těchto látek, včetně serinu dodáme například pravidelným zobáním zelených potravin, třeba chlorelly pyrenoidosy. Zelené potraviny představují neprostupnou omítku, která zlepšuje naši imunitu a chrání nás před nepříznivými vlivy.
Omítněte tedy vaše tělo na zeleno zelenými potravinami!
Petr Hornišer
Další zajímavé články najdete v části Zajímavosti o zelených potravinách.