Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Jsme tu pro Vás 7 dní v týdnu
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie blogu
Blog
Co je spermidin? Je spermidin zázračnou látkou pro zpomalení stárnutí?
12.03.2023
Co je spermidin? Je spermidin zázračnou látkou pro zpomalení stárnutí?
Spermidin někdy psáno jako Spermidine je přírodní látka, která patří do skupiny polyaminů a byl poprvé izolován v roce 1928 německým chemikem Ernestem... číst celé
Mikrobiom jako strážce našeho zdraví a pohody
09.02.2023
Mikrobiom jako strážce našeho zdraví a pohody
Mikrobiom je složitý a fascinující ekosystém prospěšných mikroorganismů, které žijí uvnitř i vně našeho těla. Tyto mikroorganismy tvoří naprostou větš... číst celé
Snědl jsem 1000 tablet chlorelly za 24 hodin
14.10.2022
Snědl jsem 1000 tablet chlorelly za 24 hodin
Ano, vím, vše vyvolává více otázek než odpovědí, ale ke všemu se dostaneme. Ještě bych možná k nadpisu dopsal ... zase snědl ... Jednou za čas, když n... číst celé
Zobrazit všechny články
  1. Úvod
  2. Zajímavosti o zelených potravinách
  3. Tryptofan je aminokyselinou dobré nálady
26.11.2016

Tryptofan je aminokyselinou dobré nálady

Tryptofan je aminokyselinou dobré nálady

Ano, je tomu skutečně tak. Tryptofan se totiž přeměňuje na serotonin neboli biologicky aktivní látku, přispívající k léčbě depresí, stresu a duševní nerovnováhy. To však není všechno. Tryptofan se podílí také na regulaci spánku, v čemž mu pomáhá hormon melatonin. Přidáme-li k těmto pozitivním vlastnostem i tvorbu vitamínu B3, který ovlivňuje náš metabolismus a oběhový systém, dostaneme skutečně jedinečnou aminokyselinu.

TryptofanTryptofan je esenciální aminokyselinou a naše tělo si tedy nedokáže tryptofan samo vytvořit. Výhoda spočívá v tom, že tato aminokyselina se vyskytuje v mnoha potravinách živočišného i rostlinného původu. Tryptofan nalezneme třeba v mase, mléku a mléčných výrobcích, oříšcích, rybách, sýrech, celozrnných potravinách, banánech, pečivu, fazolích, špenátu atd. Kromě běžné stravy lze tryptofan získat i z nejrůznějších potravinových doplňků, léků či povzbuzujících fitness přípravků.

Významné množství aminokyseliny tryptofan najdeme také v zelených potravinách, konkrétně v chlorelle pyrenoidose nebo mladém ječmeni. Říká se, že zelená barva je barvou uklidnění, harmonizace a léčby. Právě tryptofan, vyskytující se hojně například v chlorelle, je nejdůležitějším stavebním prvkem pro serotonin neboli hormon štěstí i radosti. Pravidelné užívání zelených potravin navíc zlepšuje náš spánek, neb z přeměněného serotoninu vznikne melatonin, či jinak hormon zdravého spánku a usínání.

Co o nás říkají naši spokojení zákazníci na Heuréka.cz:recenze Heuréka

Přeměna tryptofanu v serotonin probíhá v mozku, za spoluúčasti vitamínu B6. Mluvíme-li o serotoninu, musíme zmínit, že se jedná o látku, která přenáší nervové vzruchy v centrální nervové soustavě. Děje, na nichž se podílí, poté ovlivňují naši náladu, psychickou kondici či emoce. Nedostatek serotoninu může mít za následek deprese, migrény, úzkosti, poruchy spánku či nervozitu. Mnohé studie uvádějí, že i například schizofrenie je důsledkem špatné přeměny serotoninu.

Poklidný spánekTryptofan dosahuje pozitivních účinků i při boji s nadváhou, přejídáním nebo závislostmi. Poruchy spánku se snaží řešit melatonin, v jehož metabolismu tryptofan zanechal nesmazatelnou stopu. Tryptofan poté vytváří vitamín B3 a tím dokáže ovlivnit činnost srdeční soustavy. Také zaznamenáváme jeho podíl na regulaci krevního tlaku a zvyšování energie v buňkách. Mimo to je schopen tlumit bolest, snižovat teplotu i zasahovat do přeměny tuků a cukrů.

Nedostatek tryptofanu se projevuje úzkostnými stavy, depresemi, ale i poškozením jater či trávicího systému. Předávkování může způsobit taktéž problémy v oblasti jater, žlučníku nebo tlustého střeva. Vedou se spory o tom, zda vysoké dávky tryptofanu mohou způsobit vznik životu nebezpečného EMS syndromu či nikoliv.

Dáte-li si po ránu nápoj z mladého ječmene nebo chlorelly, budete mít důvod k úsměvu. Dáte-li si stejný nápoj i večer, budete mít důvod těšit se na úžasné sny. Toto nedokáže žádný jiný nápoj nebo potravina. Mějte dobrou náladu se zelenými potravinami!

Petr Hornišer

Další zajímavé články najdete v části Zajímavosti o zelených potravinách.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Heureka.cz - ověřené hodnocení obchodu Zelený obchod, s.r.o.
Zboží.cz - ověřené hodnocení obchodu Zelený obchod, s.r.o.
Zelený obchod na Facebooku
Zelený obchod na Instagramu
Zelený obchod na Youtube
Zelený obchod na Pinterestu
Kontaktní adresa

Zelený obchod, s.r.o.
Lipská 2444/4
Brno - Žabovřesky
616 00

IČ: 29269601
DIČ: CZ29269601

Logo
Bc. Petr Hornišer
Jsme tu pro Vás 7 dní v týdnu

Ačkoliv obsahu informací publikovaných na těchto www stránkách jsme věnovali nejvyšší možnou pozornost, mají informace zde obsažené pouze informativní a obecný charakter vycházející ze subjektivních zkušeností jednotlivých uživatelů zelených potravin a z obecně dostupných informací. Zelený obchod, s.r.o. neodpovídá za správnost a úplnost informací, zejména ne takových, které byly převzaty z externích zdrojů, za jejich přesnost, včasnost ani úplnost, za důsledky spoléhání na tyto informace, ani za škodu eventuálně vzniklou v důsledku použití informací. Poskytnuté informace (prostřednictvím odpovědí na Váš dotaz nebo přímo informace zveřejněné na stránkách) v žádném případě nenahrazují osobní konzultaci s lékařem!

Pinterest
Zelený obchod, s.r.o. © 2008-2023
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz