Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Jsme tu pro Vás 7 dní v týdnu
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie blogu
Blog
Zelená stolice při jedení zelených potravin - chlorelly, mladého ječmene, spiruliny
12.08.2021
Zelená stolice při jedení zelených potravin - chlorelly, mladého ječmene, spiruliny
Každý, kdo začne jíst zelené potraviny, se setká s různými změnami a první změna a asi i nejviditelnější, je změna barvy stolice. Je to však v pořádku... číst celé
Zkušenosti se zelenými potravinami Aktif - 1.díl
12.05.2021
Zkušenosti se zelenými potravinami Aktif - 1.díl
Naším cílem jsou spokojení zákazníci. I Proto si velmi ceníme, když se naši zákazníci podělí o své zkušenosti se zelenými potravinami. Z poslední doby... číst celé
Tongkat Ali a svaly bez posilování
13.03.2021
Tongkat Ali a svaly bez posilování
Karolína je skvělá, nejen že se podělila o zkušenost se zelenými potravinami a anorexií a bulimií, ale také chtěla zkusit Tongkat Ali. Se svou zkušeno... číst celé
Zobrazit všechny články
  1. Úvod
  2. Zajímavosti o zelených potravinách
  3. Tryptofan je aminokyselinou dobré nálady
26.11.2016

Tryptofan je aminokyselinou dobré nálady

Tryptofan je aminokyselinou dobré nálady

Ano, je tomu skutečně tak. Tryptofan se totiž přeměňuje na serotonin neboli biologicky aktivní látku, přispívající k léčbě depresí, stresu a duševní nerovnováhy. To však není všechno. Tryptofan se podílí také na regulaci spánku, v čemž mu pomáhá hormon melatonin. Přidáme-li k těmto pozitivním vlastnostem i tvorbu vitamínu B3, který ovlivňuje náš metabolismus a oběhový systém, dostaneme skutečně jedinečnou aminokyselinu.

TryptofanTryptofan je esenciální aminokyselinou a naše tělo si tedy nedokáže tryptofan samo vytvořit. Výhoda spočívá v tom, že tato aminokyselina se vyskytuje v mnoha potravinách živočišného i rostlinného původu. Tryptofan nalezneme třeba v mase, mléku a mléčných výrobcích, oříšcích, rybách, sýrech, celozrnných potravinách, banánech, pečivu, fazolích, špenátu atd. Kromě běžné stravy lze tryptofan získat i z nejrůznějších potravinových doplňků, léků či povzbuzujících fitness přípravků.

Významné množství aminokyseliny tryptofan najdeme také v zelených potravinách, konkrétně v chlorelle pyrenoidose nebo mladém ječmeni. Říká se, že zelená barva je barvou uklidnění, harmonizace a léčby. Právě tryptofan, vyskytující se hojně například v chlorelle, je nejdůležitějším stavebním prvkem pro serotonin neboli hormon štěstí i radosti. Pravidelné užívání zelených potravin navíc zlepšuje náš spánek, neb z přeměněného serotoninu vznikne melatonin, či jinak hormon zdravého spánku a usínání.

Přeměna tryptofanu v serotonin probíhá v mozku, za spoluúčasti vitamínu B6. Mluvíme-li o serotoninu, musíme zmínit, že se jedná o látku, která přenáší nervové vzruchy v centrální nervové soustavě. Děje, na nichž se podílí, poté ovlivňují naši náladu, psychickou kondici či emoce. Nedostatek serotoninu může mít za následek deprese, migrény, úzkosti, poruchy spánku či nervozitu. Mnohé studie uvádějí, že i například schizofrenie je důsledkem špatné přeměny serotoninu.

Poklidný spánekTryptofan dosahuje pozitivních účinků i při boji s nadváhou, přejídáním nebo závislostmi. Poruchy spánku se snaží řešit melatonin, v jehož metabolismu tryptofan zanechal nesmazatelnou stopu. Tryptofan poté vytváří vitamín B3 a tím dokáže ovlivnit činnost srdeční soustavy. Také zaznamenáváme jeho podíl na regulaci krevního tlaku a zvyšování energie v buňkách. Mimo to je schopen tlumit bolest, snižovat teplotu i zasahovat do přeměny tuků a cukrů.

Nedostatek tryptofanu se projevuje úzkostnými stavy, depresemi, ale i poškozením jater či trávicího systému. Předávkování může způsobit taktéž problémy v oblasti jater, žlučníku nebo tlustého střeva. Vedou se spory o tom, zda vysoké dávky tryptofanu mohou způsobit vznik životu nebezpečného EMS syndromu či nikoliv.

Dáte-li si po ránu nápoj z mladého ječmene nebo chlorelly, budete mít důvod k úsměvu. Dáte-li si stejný nápoj i večer, budete mít důvod těšit se na úžasné sny. Toto nedokáže žádný jiný nápoj nebo potravina. Mějte dobrou náladu se zelenými potravinami!

Petr Hornišer

Další zajímavé články najdete v části Zajímavosti o zelených potravinách.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

Heureka.cz - ověřené hodnocení obchodu Zelený obchod, s.r.o.
Zboží.cz - ověřené hodnocení obchodu Zelený obchod, s.r.o.
Zelený obchod na Facebooku
Zelený obchod na Instagramu
Zelený obchod na Youtube
Zelený obchod na Pinterestu
Kontaktní adresa

Zelený obchod, s.r.o.
Lipská 2444/4
Brno - Žabovřesky
616 00

IČ: 29269601
DIČ: CZ29269601

Logo
Bc. Petr Hornišer
Jsme tu pro Vás 7 dní v týdnu

Ačkoliv obsahu informací publikovaných na těchto www stránkách jsme věnovali nejvyšší možnou pozornost, mají informace zde obsažené pouze informativní a obecný charakter vycházející ze subjektivních zkušeností jednotlivých uživatelů zelených potravin a z obecně dostupných informací. Zelený obchod, s.r.o. neodpovídá za správnost a úplnost informací, zejména ne takových, které byly převzaty z externích zdrojů, za jejich přesnost, včasnost ani úplnost, za důsledky spoléhání na tyto informace, ani za škodu eventuálně vzniklou v důsledku použití informací. Poskytnuté informace (prostřednictvím odpovědí na Váš dotaz nebo přímo informace zveřejněné na stránkách) v žádném případě nenahrazují osobní konzultaci s lékařem!

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Pinterest
Zelený obchod, s.r.o. © 2008-2021
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz