Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Jsme tu pro Vás 7 dní v týdnu
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie blogu
Blog
Co je spermidin? Je spermidin zázračnou látkou pro zpomalení stárnutí?
12.03.2023
Co je spermidin? Je spermidin zázračnou látkou pro zpomalení stárnutí?
Spermidin někdy psáno jako Spermidine je přírodní látka, která patří do skupiny polyaminů a byl poprvé izolován v roce 1928 německým chemikem Ernestem... číst celé
Mikrobiom jako strážce našeho zdraví a pohody
09.02.2023
Mikrobiom jako strážce našeho zdraví a pohody
Mikrobiom je složitý a fascinující ekosystém prospěšných mikroorganismů, které žijí uvnitř i vně našeho těla. Tyto mikroorganismy tvoří naprostou větš... číst celé
Snědl jsem 1000 tablet chlorelly za 24 hodin
14.10.2022
Snědl jsem 1000 tablet chlorelly za 24 hodin
Ano, vím, vše vyvolává více otázek než odpovědí, ale ke všemu se dostaneme. Ještě bych možná k nadpisu dopsal ... zase snědl ... Jednou za čas, když n... číst celé
Zobrazit všechny články
  1. Úvod
  2. Zajímavosti o zelených potravinách
  3. Vitamín B9 - Kyselina listová, Vitamín B6 - Pyridoxin a Vitamín B12 - Kobalamin
06.02.2020

Vitamín B9 - Kyselina listová, Vitamín B6 - Pyridoxin a Vitamín B12 - Kobalamin

Vitamín B9 – Kyselina listová, Vitamín B6 – Pyridoxin a Vitamín B12 – Kobalamin

Tělo vyžaduje řadu látek a vitamínů, které mají zcela rozdílný přínos pro lidský organismus. Prvky, jež působí na nejrůznější části fyzické schránky a v mnohých případech jsou životně důležité, aby mohl člověk prožít zcela plnohodnotný a neomezený život.

Mezi takové látky patří například vitamín B6, vitamín B12 nebo kyselina listová, kterou lze spatřit pod slovním označením vitamín B9.

Nyní si pojďme představit jejich význam a důležitost mnohem podrobněji. Kde takové látky nalezneme, k čemuž je potřebujeme a co se naopak může stát, pakliže jich nemáme dostatek?

Vitamín B9 - Kyselina listová

špenátLátková výměna bílkovin a růst buněk. To je zcela typický význam tohoto prvku, který má co dočinění také se samotnou DNA člověka. Své uplatnění však nachází i u tvorby červených krvinek nebo u vzniku nejrůznějších aminokyselin.

Její historie sahá do roku 1941, kdy byla poprvé získávána a to především z listové zeleniny. Ta se stala ostatně hlavním přírodním zdrojem tohoto vitamínu, ať už je to růžičková kapusta, špenát, brokolice nebo třeba ledvinky, játra či luštěniny.

Spoustu této látky můžeme do těla dostat také prostřednictvím zelených potravin, jako je mladý ječmen, chlorella a další.

Nejčastěji je kyselina listová doporučována lidem, jejichž součástí jídelníčku není zelenina, ale také ženám v těhotenství, které tímto způsobem mohou eliminovat potraty a jiné vznikající obtíže.

Kdo by měl užívat kyselinu listovou?

vitamíny luštěninyKyselina listová, ať už v jakékoliv formě, je vhodná především pro pacienty na hemodialýze, pro alkoholiky, občany, jež trpí lupénkou nebo lidi, kteří pravidelně bojují s všemožnými poruchami krve. 
Vitamín B9 by měli užívat také ti, kteří mají vysokou hladinu homocysteinu, jež vede k demenci nebo tací, kteří mají velké problémy se vstřebáváním této látky, potažmo ji musí užívat jako doplněk dalších lékařských preparátů.

Kyselina listová a její přínos

Kromě několika výše uvedených předností, je nutno zmínit i pozitivní vliv na nervovou soustavu. Dostatečné množství vitamínu B9 je vhodné hlídat také u těch nejmenších, u nichž zapříčiňuje především správný růst celého těla.

Mnohými odborníky na kyselinu listovou je konstatováno, že je to omlazující látka, jejíž účinky se projevují na vnější pokožce lidského těla.

Co o nás říkají naši spokojení zákazníci na Heuréka.cz:recenze Heuréka

Vitamín B6 - Pyridoxin

Dalším námi probíraným prvkem skupiny vitamínů B, bude pyridoxin, který je označován, jako vitamín B6, který je rozpustitelný ve vodě.

Jeho přínos pro lidské tělo může být v některých ohledech totožný s tím, který zajišťuje kyselina listová. Je to především prevence proti nervovým onemocněním a působení na tvorbu červených krvinek. Vitamín B6 do určité míry zahání depresivní stavy a přináší dobrou náladu a pozitivní mysl. Působí při rozkladu bílkovin a často je aplikován také u premenstruačního syndromu.

Kde nalezneme vitamín B6?

listová zeleninaJeho poměrně dostatečné množství můžeme objevit v celozrnných obilninách, zelenině, banánech, vejcích, játrech, sušených fazolích, ovoci nebo v zelených rostlinách, respektive v zelených nápojích. Na mysli máme onen zmiňovaný mladý ječmen, řasu chlorella a další. Přírodní extrakty, které jsou doslova zásobárnou vitamínu B6 a mnohých jiných prvků.

Co nás čeká bez vitamínu B6?

Je to hlavně psychická podrážděnost, slabost, nevolnost, ale i suchost v ústech nebo časté záněty dutiny ústní. Malé množství vitamínu B6 se negativně podepisuje na křečích a brnění, které zpozorujeme ve všech končetinách. To je mnohdy doprovázeno také viditelnými kožními potížemi.
Obecně lze tvrdit, že tyto neduhy se netýkají pouze vitamínu B6, ale v podstatě celé skupiny těchto prvků.

Předávkování vitamínem B6

Existují samozřejmě vitamíny a látky, jimiž se lze předávkovat a způsobit si nejrůznější zdravotní obtíže. K nim však nepatří vitamín B6, alias pyridoxin, jehož přebytek je vylučován běžnou cestou, tedy močí.

Znamená to, že můžeme zelené potraviny užívat dlouhodobě, protože tělo si vezme pouze tolik vitamínu B6, kolik potřebuje.

Denní dávka u dospělého člověka se pohybuje kolem 1,5 až 2mg, u dětí je to zhruba polovina. Co se týče těhotných žen, v jejich případě je vitamín B6 velice prospěšný, tudíž je denní dávka stanovena na hranici 2,2mg.

Vitamín B12 - Kobalamin

vittamíny mlékoJiž samotný název vitamínu B12, kterým je kobalamin, prozrazuje, jaká primární látka je obsažena v tomto prvku. Je to kobalt, jež má velice pozitivní vliv na krvetvorbu, ostatně, jako většina vitamínů skupiny B.

Vitamín B12 je důležitý hlavně při tvorbě buněčných membrán a pro ideální funkci nervového systému. Stejně, jako jeho přidružené odnože, také on působí kladně na krvetvorbu.

 

Výskyt vitamínu B12

vitamíny masoTento prvek se nachází především v mléčných výrobcích, masu či rybách. Přijímat ho lze samozřejmě i prostřednictvím zelených potravin, které jsou přirozenou a bohatou zásobárnou vitamínu B12.

Nepodceňujme nedostatek vitamínu B12

O přínosech kobalaminu již byla zmínka, co se však může stát, pakliže podceníme odpovídající množství vitamínu B12?

Očekávat lze hlavně poruchy trávení, žaludku, potažmo celých střev. Dochází k narušení metabolismu a chudokrevnosti, při níž jsou deformovány červené krvinky.

Dopřejme si denní dávku vitamínu B6, B9 a B12!

Zakládáme-li si na vlastním zdraví, neměli bychom opomínat na konzumaci výše uvedených vitamínů, které můžeme do těla dostat tou nejjednodušší cestou, jíž jsou právě zelené potraviny, které obsahují vše potřebné v jediné dávce.

Petr Hornišer

Další zajímavé články najdete v části Zajímavosti o zelených potravinách.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Heureka.cz - ověřené hodnocení obchodu Zelený obchod, s.r.o.
Zboží.cz - ověřené hodnocení obchodu Zelený obchod, s.r.o.
Zelený obchod na Facebooku
Zelený obchod na Instagramu
Zelený obchod na Youtube
Zelený obchod na Pinterestu
Kontaktní adresa

Zelený obchod, s.r.o.
Lipská 2444/4
Brno - Žabovřesky
616 00

IČ: 29269601
DIČ: CZ29269601

Logo
Bc. Petr Hornišer
Jsme tu pro Vás 7 dní v týdnu

Ačkoliv obsahu informací publikovaných na těchto www stránkách jsme věnovali nejvyšší možnou pozornost, mají informace zde obsažené pouze informativní a obecný charakter vycházející ze subjektivních zkušeností jednotlivých uživatelů zelených potravin a z obecně dostupných informací. Zelený obchod, s.r.o. neodpovídá za správnost a úplnost informací, zejména ne takových, které byly převzaty z externích zdrojů, za jejich přesnost, včasnost ani úplnost, za důsledky spoléhání na tyto informace, ani za škodu eventuálně vzniklou v důsledku použití informací. Poskytnuté informace (prostřednictvím odpovědí na Váš dotaz nebo přímo informace zveřejněné na stránkách) v žádném případě nenahrazují osobní konzultaci s lékařem!

Pinterest
Zelený obchod, s.r.o. © 2008-2023
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz