Užíváním této webowé stránky souhlasíte s používáním cookies, které jsou potřebné pro fungování webových stránek, analytické a remarketingové účely. více informací

+420 608 841 888
EN     DE     FR     IT        1 € = 25,00 Kč

KONTAKTY

Zelený obchod, s.r.o. Lipská 2444/4Brno - Žabovřesky 616 00 tel: +420 608 841 888
info@zelenyobchod.cz

NOVINKY

Interferony jsou našimi ochránci před útokem virů10.6.2020 Je fascinující, že ty nejmenší organismy na naší planetě mají největší sílu a ...Pět tipů na posílení imunity našeho těla13.5.2020 Sousloví "posilování imunity" se v poslední době stalo reklamní a marketingovou záležitostí. Přesto ...Chlorella a mladý ječmen. Bojovníci, kteří chrání naše tělo22.3.2020 Po dlouhém a náročném "zimním" období jsme často malátní, slabí, skleslí. Nezřídka kdy jsme náchylnější k nejrůznějším nemocem, nachlazením, virům a zánětům.

Co získáte?

Kompletní servis Ke každé objednávce zelených potravin získáte nezbytné informace k jedení ZP.
Poštovné zdarma Můžete získat doručení v ČR a na Slovensko ZDARMA - Stačí si objednat za více než 1699,- Kč / 68 €

Šejkr + lžička K první objednávce Ječmene (ať už Aktif nebo Green Ways) získáte jeden šejkr s přídavnou nádobkou v hodnotě 75,- Kč a také praktickou plastovou lžičku.
šejkr na mladý ječmen a lžička na mladý ječmen

Magnetka na lednici Pokud budete mít v objednávce výrobek zn. Aktif, dostanete k objednávce jednou jednu magnetku ZDARMA. Najdete ji přibalenou v balíčku v obálce s fakturou. To už pak si nezapomenete dát zelené potraviny!
magnetka - Už jste si dnes dali zelené potraviny?
Potvrzení objednávky Každá objednávka potvrzena emailem nebo telefonicky nebo SMS.
Sledování objednávky Po odeslání objednávky obdržíte mailem či SMS číslo balíku pro jeho jednodušší sledování.
Otázky & Odpovědi Na Vaše otázky, které se objeví, dostanete odpověď.
Certifikovaný e-shop Jsme certifikováni jako přátelský e-shop České pošty.
Certifikovaný e-shop - Přátelský e-shop České pošty

Platba platební kartou a on-line bankovními převody Možnost zaplatit ihned platební kartou VISA, MasterCard, Diners nebo online bankovními převody.
Platby The Pay

Za kupóny a šeky Nakupte si zelené potraviny za kupony a šeky od společnosti Edenred, SODEXO a UP!
edenred
ticket restaurant edenred ticket compliments dárkový edenred
ticket benefits edenred ticket service edenred
sodexo
gastro pass sodexo dárkový pass sodexo
flexi pass sodexo vital pass sodexo
bonus pass sodexo
Up
Cheque Dejeuner stravenky
Cheque Dejeuner dárkový šek

06. 02. 2020

Vitamín B9 - Kyselina listová, Vitamín B6 - Pyridoxin a Vitamín B12 - Kobalamin

Vitamín B9 – Kyselina listová, Vitamín B6 – Pyridoxin a Vitamín B12 – Kobalamin

Tělo vyžaduje řadu látek a vitamínů, které mají zcela rozdílný přínos pro lidský organismus. Prvky, jež působí na nejrůznější části fyzické schránky a v mnohých případech jsou životně důležité, aby mohl člověk prožít zcela plnohodnotný a neomezený život.

Mezi takové látky patří například vitamín B6, vitamín B12 nebo kyselina listová, kterou lze spatřit pod slovním označením vitamín B9.

Nyní si pojďme představit jejich význam a důležitost mnohem podrobněji. Kde takové látky nalezneme, k čemuž je potřebujeme a co se naopak může stát, pakliže jich nemáme dostatek?

Vitamín B9 - Kyselina listová

špenátLátková výměna bílkovin a růst buněk. To je zcela typický význam tohoto prvku, který má co dočinění také se samotnou DNA člověka. Své uplatnění však nachází i u tvorby červených krvinek nebo u vzniku nejrůznějších aminokyselin.

Její historie sahá do roku 1941, kdy byla poprvé získávána a to především z listové zeleniny. Ta se stala ostatně hlavním přírodním zdrojem tohoto vitamínu, ať už je to růžičková kapusta, špenát, brokolice nebo třeba ledvinky, játra či luštěniny.

Spoustu této látky můžeme do těla dostat také prostřednictvím zelených potravin, jako je mladý ječmen, chlorella a další.

Nejčastěji je kyselina listová doporučována lidem, jejichž součástí jídelníčku není zelenina, ale také ženám v těhotenství, které tímto způsobem mohou eliminovat potraty a jiné vznikající obtíže.

Kdo by měl užívat kyselinu listovou?

Kyselina listová, ať už v jakékoliv formě, je vhodná především pro pacienty na hemodialýze, pro alkoholiky, občany, jež trpí lupénkou nebo lidi, kteří pravidelně bojují s všemožnými poruchami krve. 
Vitamín B9 by měli užívat také ti, kteří mají vysokou hladinu homocysteinu, jež vede k demenci nebo tací, kteří mají velké problémy se vstřebáváním této látky, potažmo ji musí užívat jako doplněk dalších lékařských preparátů.

Kyselina listová a její přínos

Kromě několika výše uvedených předností, je nutno zmínit i pozitivní vliv na nervovou soustavu. Dostatečné množství vitamínu B9 je vhodné hlídat také u těch nejmenších, u nichž zapříčiňuje především správný růst celého těla.

Mnohými odborníky na kyselinu listovou je konstatováno, že je to omlazující látka, jejíž účinky se projevují na vnější pokožce lidského těla.


Co o nás říkají naši zákazníci na Heuréka.cz:

Recenze Heuréka pro Zelený obchod
 
Recenze Heuréka pro Zelený obchod
 
Recenze Heuréka pro Zelený obchod

Vitamín B6 - Pyridoxin

Dalším námi probíraným prvkem skupiny vitamínů B, bude pyridoxin, který je označován, jako vitamín B6, který je rozpustitelný ve vodě.

Jeho přínos pro lidské tělo může být v některých ohledech totožný s tím, který zajišťuje kyselina listová. Je to především prevence proti nervovým onemocněním a působení na tvorbu červených krvinek. Vitamín B6 do určité míry zahání depresivní stavy a přináší dobrou náladu a pozitivní mysl. Působí při rozkladu bílkovin a často je aplikován také u premenstruačního syndromu.

Kde nalezneme vitamín B6?

Jeho poměrně dostatečné množství můžeme objevit v celozrnných obilninách, zelenině, banánech, vejcích, játrech, sušených fazolích, ovoci nebo v zelených rostlinách, respektive v zelených nápojích. Na mysli máme onen zmiňovaný mladý ječmen, řasu chlorella a další. Přírodní extrakty, které jsou doslova zásobárnou vitamínu B6 a mnohých jiných prvků.

Co nás čeká bez vitamínu B6?

Je to hlavně psychická podrážděnost, slabost, nevolnost, ale i suchost v ústech nebo časté záněty dutiny ústní. Malé množství vitamínu B6 se negativně podepisuje na křečích a brnění, které zpozorujeme ve všech končetinách. To je mnohdy doprovázeno také viditelnými kožními potížemi.
Obecně lze tvrdit, že tyto neduhy se netýkají pouze vitamínu B6, ale v podstatě celé skupiny těchto prvků.

Předávkování vitamínem B6

Existují samozřejmě vitamíny a látky, jimiž se lze předávkovat a způsobit si nejrůznější zdravotní obtíže. K nim však nepatří vitamín B6, alias pyridoxin, jehož přebytek je vylučován běžnou cestou, tedy močí.

Znamená to, že můžeme zelené potraviny užívat dlouhodobě, protože tělo si vezme pouze tolik vitamínu B6, kolik potřebuje.

Denní dávka u dospělého člověka se pohybuje kolem 1,5 až 2mg, u dětí je to zhruba polovina. Co se týče těhotných žen, v jejich případě je vitamín B6 velice prospěšný, tudíž je denní dávka stanovena na hranici 2,2mg.

Vitamín B12 - Kobalamin

Již samotný název vitamínu B12, kterým je kobalamin, prozrazuje, jaká primární látka je obsažena v tomto prvku. Je to kobalt, jež má velice pozitivní vliv na krvetvorbu, ostatně, jako většina vitamínů skupiny B.

Vitamín B12 je důležitý hlavně při tvorbě buněčných membrán a pro ideální funkci nervového systému. Stejně, jako jeho přidružené odnože, také on působí kladně na krvetvorbu.

 

Výskyt vitamínu B12

Tento prvek se nachází především v mléčných výrobcích, masu či rybách. Přijímat ho lze samozřejmě i prostřednictvím zelených potravin, které jsou přirozenou a bohatou zásobárnou vitamínu B12.

Nepodceňujme nedostatek vitamínu B12

O přínosech kobalaminu již byla zmínka, co se však může stát, pakliže podceníme odpovídající množství vitamínu B12?

Očekávat lze hlavně poruchy trávení, žaludku, potažmo celých střev. Dochází k narušení metabolismu a chudokrevnosti, při níž jsou deformovány červené krvinky.

Dopřejme si denní dávku vitamínu B6, B9 a B12!

Zakládáme-li si na vlastním zdraví, neměli bychom opomínat na konzumaci výše uvedených vitamínů, které můžeme do těla dostat tou nejjednodušší cestou, jíž jsou právě zelené potraviny, které obsahují vše potřebné v jediné dávce.

Petr Hornišer

Další zajímavé články najdete v části Zajímavosti o zelených potravinách.

Kupte si zelené potraviny!