Užíváním této webowé stránky souhlasíte s používáním cookies, které jsou potřebné pro fungování webových stránek, analytické a remarketingové účely. více informací

+420 608 841 888
EN     DE     FR     IT        1 € = 25,00 Kč

KONTAKTY

Zelený obchod, s.r.o.
Lipská 2444/4
Brno - Žabovřesky 616 00
tel: +420 608 841 888
info@zelenyobchod.cz

NOVINKY

Minerály v zelených potravinách ...11.12.2019 Vápník, Hořčík, Zinek, Sodík, Železo, Draslík, Křemík, Fosfor, Chrom, Měď, Mangan, Stříbro, BórZelený obchod už je taky na sociální síti Instagram23.10.2019 Pro ty co nejraději koukají na fotky, tak pro ně máme nově Instagram. Začínáme, přidejte se! Tongkat Ali Aktif 100:1. Afrodiziakální zázrak z jihovýchodní Asie15.9.2019 Už jste slyšeli označení "malajský ženšen"? Pravděpodobně nejznámější rostlina s afrodiziakálním účinkem se jmenuje Tongkat Ali.Tongkat Ali Aktif 100:1 - Nový produkt v nabídce14.9.2019 Podporuje produkci testosteronu, dlouhověkost, vitalitu, vnitřní sílu, odolnost, sexuální touhu, výdrž, energii a psychickou pohodu. Jak účinně bojovat s nebezpečím volných radikálů v našem těle?8.8.2019 Volné radikály. Už jsme o nich slyšeli. Nejrůznější informace o volných radikálech se na nás valí z médií, z tisku, z televize... Chlorellin - Přírodní antibiotikum vyvinuté přírodou9.7.2019 Ovšem Chlorella pyrenoidosa se může pochlubit i jednou velice příjemnou vlastností...

 

Co získáte?

Kompletní servis Ke každé objednávce zelených potravin získáte nezbytné informace k jedení ZP. Otázky & Odpovědi Na Vaše otázky, které se objeví, dostanete odpověď Sledování objednávky Po odeslání objednávky obdržíte mailem či SMS číslo balíku pro jeho jednodušší sledování Šejkr + lžička K první objednávce Ječmene (ať už Aktif nebo Green Ways) získáte jeden šejkr s přídavnou nádobkou v hodnotě 75,- Kč a také praktickou plastovou lžičku
šejkr na mladý ječmen a lžička na mladý ječmen
Poštovné zdarma Můžete získat doručení v ČR ZDARMA - Stačí si objednat za více než 1699,- Kč Potvrzení objednávky Každá objednávka potvrzena emailem nebo telefonicky nebo SMS. Platba platební kartou a on-line bankovními převody. Možnost zaplatit ihned platební kartou VISA, MasterCard, Diners nebo online bankovními převody.
Platby The Pay
Za kupóny a šeky Nakupte si zelené potraviny za kupony a šeky od společnosti Edenred, SODEXO a UP!
edenred
ticket restaurant edenred ticket compliments dárkový edenred
ticket benefits edenred ticket service edenred
sodexo
gastro pass sodexo dárkový pass sodexo
flexi pass sodexo vital pass sodexo
bonus pass sodexo
Up
Cheque Dejeuner stravenky
Cheque Dejeuner dárkový šek

08. 08. 2019

Jak účinně bojovat s nebezpečím volných radikálů v našem těle?

Volné radikály

Volné radikály. Už jsme o nich slyšeli. Nejrůznější informace o volných radikálech se na nás valí z médií, z tisku, z televize, z internetu. V dnešním článku si zodpovíme otázku, co to vlastně volné radikály jsou? Dozvíme se také, jak vznikají i co způsobují. A to nejdůležitější… probereme si, jak proti volným radikálům účinně bojovat, třeba i se zelenými potravinami. Tak pojďme na to!

AtomNejprve si volné radikály představíme. Hovoříme-li o volných radikálech z vědeckého hlediska, musíme říci, že se jedná o atomy nebo skupiny atomů, které mají nepárový počet elektronů, respektive obsahují jeden elektron navíc. Díky tomuto stavu přestávají být stabilními, a naopak se stávají reaktivními. Tyto volné radikály představují problém i pro další atomy, neboť se na ně váží, sbírají jim jeden elektron a způsobují tak nebezpečnou řetězovou reakci, která má neblahý vliv na náš organismus. Ona nestabilita a vytrhávání elektronů z dalších molekul i atomů vede k poškozování buněk našeho těla.

Zároveň si musíme uvést, že ne všechny volné radikály představují pro naše tělo zkázu. Naopak. Vlastně bychom měli uvést na pravou míru, že volné radikály, jakožto vedlejší produkty látkové výměny, vznikají v našem těle neustále. Dokonce existují „prospěšné“ volné radikály podílející se na podstatných chemických reakcích našeho organismu. Bohužel vysoká koncentrace volných radikálů našemu tělu škodí.

Co způsobují volné radikály?

Volné radikályJak už jsme si tedy uvedli výše, tak tvorba volných radikálů je vlastně přirozenou součástí činnosti našeho těla. Bohužel existují vlivy, které počty těchto atomů exponenciálně zvyšují, což nevyhnutelně vede k tomu, že si s nimi již naše tělo nedokáže samo poradit. Tyto volné radikály přijímáme nejčastěji z vnějšího prostředí.

Vlivem vnějšího prostředí přijímáme do svého těla cigaretový kouř, pesticidy, chemikálie, průmyslová rozpouštědla, alkohol, znečištěný vzduch, ozón, výfukové plyny, hnojiva, léčiva, polotovary atd.

Všechny tyto látky jsou původci zvyšujícího se počtu volných radikálů v našem těle. Přidáme-li k těmto původcům i všudypřítomný stres, nedostatek spánku, nadváhu, nedostatek pohybu dostaneme zhoubnou kombinaci někdy označovanou jako oxidační stres, jejíž příčinou může být vznik zánětů, infekcí, srdečních a cévních chorob, aterosklerózy, Parkinsonovy choroby nebo dokonce rakoviny. V tuto chvíli ještě není třeba propadat panice. Matka příroda nám nabídla ochranu, a to v podobě antioxidantů.

Lidské tělo si vybudovalo obranu ve formě antioxidantů. Co to antioxidanty jsou?

Antioxidanty jsou, v jednoduchosti řečeno, molekuly, jejichž schopností je párování se s volnými radikály, což vede k zastavení oné nebezpečné řetězové reakce. Antioxidanty, přestože ztratí svůj jeden elektron ve prospěch zničení volného radikálu, dokáží sami bez jednoho elektronu fungovat a neproměnit se tak ve volný radikál. Tato schopnost je činí nepřekonatelnými pomocníky pro boj proti volným radikálům.

Antioxidanty jako nejlepší bojovníci s volnými radikály

AntioxidantyPřestože náš organismus dokáže vytvořit například enzymy s antioxidačním účinkem, na boj se zvýšeným množstvím volných radikálů není připraven. Jsme-li vystaveni působení škodlivým vnějším vlivům, je zapotřebí, abychom přijímali větší množství antioxidantů ze stravy.

Nejsilnějšími antioxidanty jsou například: vitamín B6, vitamín C, vitamín E, betakaroten, selen, zinek, chlorofyl či flavonoidy. Například vitamín E je známý pro svou schopnost rychlého vyrušení reakcí volných radikálů. Naproti tomu díky konzumaci vitamínu C dokážeme nejefektivněji bojovat proti volným radikálům vzniklým v důsledku znečištěného vnějšího prostředí.

Potraviny bohaté na výše uvedené vitamíny, minerály a další živiny nám zajistí především dostatečné množství ovoce a zeleniny. Nyní si tedy představíme potraviny bohaté na antioxidanty. Vynikající schopnost při boji proti volným radikálům zaznamenaly tzv. zelené potraviny neboli řasy, sinice a trávy s neobyčejně pozitivním vlivem na náš organismus.

Zelené potraviny jsou mimořádným zdrojem antioxidantů

Mladý ječmenZačněme například u Spiruliny Aktif neboli sladkovodní sinice, která představuje velký zdroj betakarotenu. Nejenže se betakaroten v lidském těle mění na vitamín A, ale také zaznamenáváme jeho pozitivní účinky na naši imunitu, na kosti, svaly, zuby, kůži nebo zrak. Dalším zdrojem antioxidantů je Chlorella Aktif, která bývá nazývána přírodním antibiotikem. Chlorella je zdrojem chlorofylu neboli zeleného barviva, jenž přispívá k tvorbě hemoglobinu. Chlorofyl kromě toho dokáže čistit naše tělo, podporovat přenos kyslíku, působit přirozeně protizánětlivě a zpomalovat proces stárnutí našeho organismu.

V Chlorelle Aktif najdeme kromě chlorofylu také další antioxidanty, třeba vitamín E, vitamín C nebo betakaroten. Nesmíme zapomenout ani na Mladý ječmen Aktif, který obsahuje velké množství vitamínu C, vitamínu B6 a kyseliny listové. Dalšími zdroji antioxidantů jsou například: bobulové lesní ovoce, kakaové boby, červené víno, olivový olej, zelený čaj, máta, kurkuma, granátové jablko, lékořice, dobromysl, grepová semínka, šípky, brusinky, česnek, zázvor atd.

Vyvážená strava bohatá na antioxidanty, pravidelné stravování, dostatečné množství spánku a odpočinku, pozitivní myšlení… to je jen malý výčet toho, co můžeme udělat k tomu, abychom využili sílu antioxidantů a účinně bojovali proti volným radikálům.

Petr Hornišer

Další zajímavé články najdete v části Zajímavosti o zelených potravinách.

Kupte si zelené potraviny!