Užíváním této webowé stránky souhlasíte s používáním cookies, které jsou potřebné pro fungování webových stránek, analytické a remarketingové účely. více informací

+420 608 841 888
EN     DE     FR     IT        1 € = 25,00 Kč

KONTAKTY

Zelený obchod, s.r.o. Lipská 2444/4Brno - Žabovřesky 616 00 tel: +420 608 841 888
info@zelenyobchod.cz

NOVINKY

Interferony jsou našimi ochránci před útokem virů10.6.2020 Je fascinující, že ty nejmenší organismy na naší planetě mají největší sílu a ...Pět tipů na posílení imunity našeho těla13.5.2020 Sousloví "posilování imunity" se v poslední době stalo reklamní a marketingovou záležitostí. Přesto ...Chlorella a mladý ječmen. Bojovníci, kteří chrání naše tělo22.3.2020 Po dlouhém a náročném "zimním" období jsme často malátní, slabí, skleslí. Nezřídka kdy jsme náchylnější k nejrůznějším nemocem, nachlazením, virům a zánětům.

Co získáte?

Kompletní servis Ke každé objednávce zelených potravin získáte nezbytné informace k jedení ZP.
Poštovné zdarma Můžete získat doručení v ČR a na Slovensko ZDARMA - Stačí si objednat za více než 1699,- Kč / 68 €

Šejkr + lžička K první objednávce Ječmene (ať už Aktif nebo Green Ways) získáte jeden šejkr s přídavnou nádobkou v hodnotě 75,- Kč a také praktickou plastovou lžičku.
šejkr na mladý ječmen a lžička na mladý ječmen

Magnetka na lednici Pokud budete mít v objednávce výrobek zn. Aktif, dostanete k objednávce jednou jednu magnetku ZDARMA. Najdete ji přibalenou v balíčku v obálce s fakturou. To už pak si nezapomenete dát zelené potraviny!
magnetka - Už jste si dnes dali zelené potraviny?
Potvrzení objednávky Každá objednávka potvrzena emailem nebo telefonicky nebo SMS.
Sledování objednávky Po odeslání objednávky obdržíte mailem či SMS číslo balíku pro jeho jednodušší sledování.
Otázky & Odpovědi Na Vaše otázky, které se objeví, dostanete odpověď.
Certifikovaný e-shop Jsme certifikováni jako přátelský e-shop České pošty.
Certifikovaný e-shop - Přátelský e-shop České pošty

Platba platební kartou a on-line bankovními převody Možnost zaplatit ihned platební kartou VISA, MasterCard, Diners nebo online bankovními převody.
Platby The Pay

Za kupóny a šeky Nakupte si zelené potraviny za kupony a šeky od společnosti Edenred, SODEXO a UP!
edenred
ticket restaurant edenred ticket compliments dárkový edenred
ticket benefits edenred ticket service edenred
sodexo
gastro pass sodexo dárkový pass sodexo
flexi pass sodexo vital pass sodexo
bonus pass sodexo
Up
Cheque Dejeuner stravenky
Cheque Dejeuner dárkový šek

08. 08. 2019

Jak účinně bojovat s nebezpečím volných radikálů v našem těle?

Volné radikály

Volné radikály. Už jsme o nich slyšeli. Nejrůznější informace o volných radikálech se na nás valí z médií, z tisku, z televize, z internetu. V dnešním článku si zodpovíme otázku, co to vlastně volné radikály jsou? Dozvíme se také, jak vznikají i co způsobují. A to nejdůležitější… probereme si, jak proti volným radikálům účinně bojovat, třeba i se zelenými potravinami. Tak pojďme na to!

AtomNejprve si volné radikály představíme. Hovoříme-li o volných radikálech z vědeckého hlediska, musíme říci, že se jedná o atomy nebo skupiny atomů, které mají nepárový počet elektronů, respektive obsahují jeden elektron navíc. Díky tomuto stavu přestávají být stabilními, a naopak se stávají reaktivními. Tyto volné radikály představují problém i pro další atomy, neboť se na ně váží, sbírají jim jeden elektron a způsobují tak nebezpečnou řetězovou reakci, která má neblahý vliv na náš organismus. Ona nestabilita a vytrhávání elektronů z dalších molekul i atomů vede k poškozování buněk našeho těla.

Zároveň si musíme uvést, že ne všechny volné radikály představují pro naše tělo zkázu. Naopak. Vlastně bychom měli uvést na pravou míru, že volné radikály, jakožto vedlejší produkty látkové výměny, vznikají v našem těle neustále. Dokonce existují „prospěšné“ volné radikály podílející se na podstatných chemických reakcích našeho organismu. Bohužel vysoká koncentrace volných radikálů našemu tělu škodí.

Co způsobují volné radikály?

Volné radikályJak už jsme si tedy uvedli výše, tak tvorba volných radikálů je vlastně přirozenou součástí činnosti našeho těla. Bohužel existují vlivy, které počty těchto atomů exponenciálně zvyšují, což nevyhnutelně vede k tomu, že si s nimi již naše tělo nedokáže samo poradit. Tyto volné radikály přijímáme nejčastěji z vnějšího prostředí.

Vlivem vnějšího prostředí přijímáme do svého těla cigaretový kouř, pesticidy, chemikálie, průmyslová rozpouštědla, alkohol, znečištěný vzduch, ozón, výfukové plyny, hnojiva, léčiva, polotovary atd.

Všechny tyto látky jsou původci zvyšujícího se počtu volných radikálů v našem těle. Přidáme-li k těmto původcům i všudypřítomný stres, nedostatek spánku, nadváhu, nedostatek pohybu dostaneme zhoubnou kombinaci někdy označovanou jako oxidační stres, jejíž příčinou může být vznik zánětů, infekcí, srdečních a cévních chorob, aterosklerózy, Parkinsonovy choroby nebo dokonce rakoviny. V tuto chvíli ještě není třeba propadat panice. Matka příroda nám nabídla ochranu, a to v podobě antioxidantů.

Lidské tělo si vybudovalo obranu ve formě antioxidantů. Co to antioxidanty jsou?

Antioxidanty jsou, v jednoduchosti řečeno, molekuly, jejichž schopností je párování se s volnými radikály, což vede k zastavení oné nebezpečné řetězové reakce. Antioxidanty, přestože ztratí svůj jeden elektron ve prospěch zničení volného radikálu, dokáží sami bez jednoho elektronu fungovat a neproměnit se tak ve volný radikál. Tato schopnost je činí nepřekonatelnými pomocníky pro boj proti volným radikálům.

Antioxidanty jako nejlepší bojovníci s volnými radikály

AntioxidantyPřestože náš organismus dokáže vytvořit například enzymy s antioxidačním účinkem, na boj se zvýšeným množstvím volných radikálů není připraven. Jsme-li vystaveni působení škodlivým vnějším vlivům, je zapotřebí, abychom přijímali větší množství antioxidantů ze stravy.

Nejsilnějšími antioxidanty jsou například: vitamín B6, vitamín C, vitamín E, betakaroten, selen, zinek, chlorofyl či flavonoidy. Například vitamín E je známý pro svou schopnost rychlého vyrušení reakcí volných radikálů. Naproti tomu díky konzumaci vitamínu C dokážeme nejefektivněji bojovat proti volným radikálům vzniklým v důsledku znečištěného vnějšího prostředí.

Potraviny bohaté na výše uvedené vitamíny, minerály a další živiny nám zajistí především dostatečné množství ovoce a zeleniny. Nyní si tedy představíme potraviny bohaté na antioxidanty. Vynikající schopnost při boji proti volným radikálům zaznamenaly tzv. zelené potraviny neboli řasy, sinice a trávy s neobyčejně pozitivním vlivem na náš organismus.

Zelené potraviny jsou mimořádným zdrojem antioxidantů

Mladý ječmenZačněme například u Spiruliny Aktif neboli sladkovodní sinice, která představuje velký zdroj betakarotenu. Nejenže se betakaroten v lidském těle mění na vitamín A, ale také zaznamenáváme jeho pozitivní účinky na naši imunitu, na kosti, svaly, zuby, kůži nebo zrak. Dalším zdrojem antioxidantů je Chlorella Aktif, která bývá nazývána přírodním antibiotikem. Chlorella je zdrojem chlorofylu neboli zeleného barviva, jenž přispívá k tvorbě hemoglobinu. Chlorofyl kromě toho dokáže čistit naše tělo, podporovat přenos kyslíku, působit přirozeně protizánětlivě a zpomalovat proces stárnutí našeho organismu.

V Chlorelle Aktif najdeme kromě chlorofylu také další antioxidanty, třeba vitamín E, vitamín C nebo betakaroten. Nesmíme zapomenout ani na Mladý ječmen Aktif, který obsahuje velké množství vitamínu C, vitamínu B6 a kyseliny listové. Dalšími zdroji antioxidantů jsou například: bobulové lesní ovoce, kakaové boby, červené víno, olivový olej, zelený čaj, máta, kurkuma, granátové jablko, lékořice, dobromysl, grepová semínka, šípky, brusinky, česnek, zázvor atd.

Vyvážená strava bohatá na antioxidanty, pravidelné stravování, dostatečné množství spánku a odpočinku, pozitivní myšlení… to je jen malý výčet toho, co můžeme udělat k tomu, abychom využili sílu antioxidantů a účinně bojovali proti volným radikálům.

Petr Hornišer

Další zajímavé články najdete v části Zajímavosti o zelených potravinách.

Kupte si zelené potraviny!