- Štítky blogu
- chlorella aktif
- ječmen aktif
- aminokyseliny
- praktické zkušenosti se zelenými potravinami
- spirulina aktif
- vitamíny
- onemocnění
- chlorofyl
- detoxikace
- chlorella ginkgo aktif
- pro zajímavost
- enzymy
- serotonin
- chlorella růstový faktor
- hubnutí
- melatonin
- překyselení organizmu
- pitný režim
- významné osobnosti
- feoforbidy
- těhotenství
- pro sportovce
- cholesterol
- tongkat ali aktif
- chlorellin
- roztroušená skleróza
- deprese
- vláknina
- vysoký krevní tlak
- premenstruační syndrom
- klimakterium
- interferony
- rakovina
- pro děti
- neplodnost
- diabetes mellitus
- dna
- migréna
- pro zvířata
- borelióza
- fytonutrienty
- akné
- kojení
- spáleniny
- fykocyanin
- antioxidanty
- popáleniny



- Úvod
- Zajímavosti o zelených potravinách
- Isoleucin, aneb aminokyselina síly a odolnosti
Isoleucin, aneb aminokyselina síly a odolnosti
Přesně tak by se dala charakterizovat tato aminokyselina, tak potřebná pro náš organismus. Isoleucin patří společně s leucinem a valinem do skupiny větvených aminokyselin, které se označují zkratkou BCAA (Branched chain Amino acids). Anabolizující efekt isoleucinu a ochrana bílkovin před zničením, dělá z této aminokyseliny zástupce síly i odolnosti v našem organismu.
Isoleucin je esenciální aminokyselinou, což znamená, že si jej naše tělo nedokáže samo vyrobit či syntetizovat. Isoleucin tedy musíme získat buď za pomoci přírodních zdrojů nebo jako potravinový doplněk či lék. Mezi hlavní přírodní zdroje isoleucinu patří: hovězí a kuřecí maso, vejce, ořechy, avokádo, papája, slunečnicová semena, kvasnice, olivy, hrách, rýže atd. Poměrně velké množství isoleucinu nacházíme též v mladém ječmeni.
Co o nás říkají naši spokojení zákazníci na Heuréka.cz:
Tato aminokyselina je naprosto nepostradatelná pro náš organismus. Na rozdíl od většiny aminokyselin, neprobíhá syntéza isoleucinu v játrech, nýbrž ve svalech a mozku. V samotných játrech poté nastává přeměna isoleucinu na glukózu, což je proces, který ovlivňuje hladinu cukru v krvi.
Z uvedených vlastností je zřejmé, že isoleucin napomáhá tvorbě bílkovin ve svalových tkáních. To vede ke zvětšení objemu svalové hmoty, ale i k účinnému zhojení ran nebo tkání po operacích a úrazech.
Isoleucin navíc podporuje tvorbu hemoglobinu, tvoří energii, regeneruje náš organismus a chrání jej. Mimo to se zjistil přínos isoleucinu na funkci jater nebo srdeční soustavy.
Známkou nedostatku této aminokyseliny je postupné ochabování svalstva, za což může fakt, že naše tělo začalo čerpat isoleucin ze svalových tkání a ne z krve, jak se to děje v běžném stavu.
Není tedy divu, že isoleucin i další větvené aminokyseliny (BCAA) našly taktéž uplatnění na sportovištích, v posilovnách a sportovních centrech. Vlastnosti isoleucinu běžně využívají kulturisté, sportovci, ale i lidé držící redukční diety nebo fyzicky těžce pracující osoby.
Velké množství isoleucinu nenacházíme pouze v mladém ječmeni, ale i dalších zelených potravinách, příklad v chlorelle pyrenoidose. Právě tyto zelené potraviny vyzdvihují odborníci celostní medicíny, kteří dávají isoleucin též do souvislosti s pozitivním účinkem na snižování krevního tlaku. V zelených potravinách se navíc vyskytují i další větvené aminokyseliny, tedy valin s prolinem. Je tak zřejmé, že velké množství těchto aminokyselin v zelených potravinách obsažených, má na náš organismus podobné účinky, jako potravinové či sportovní doplňky stravy.
Dodejme našemu tělu zdravou a zelenou sílu z chlorelly pyrenoidosy a mladého zeleného ječmene!
Petr Hornišer
Další zajímavé články najdete v části Zajímavosti o zelených potravinách.