Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Jsme tu pro Vás 7 dní v týdnu
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie blogu
Blog
Co je spermidin? Je spermidin zázračnou látkou pro zpomalení stárnutí?
12.03.2023
Co je spermidin? Je spermidin zázračnou látkou pro zpomalení stárnutí?
Spermidin někdy psáno jako Spermidine je přírodní látka, která patří do skupiny polyaminů a byl poprvé izolován v roce 1928 německým chemikem Ernestem... číst celé
Mikrobiom jako strážce našeho zdraví a pohody
09.02.2023
Mikrobiom jako strážce našeho zdraví a pohody
Mikrobiom je složitý a fascinující ekosystém prospěšných mikroorganismů, které žijí uvnitř i vně našeho těla. Tyto mikroorganismy tvoří naprostou větš... číst celé
Snědl jsem 1000 tablet chlorelly za 24 hodin
14.10.2022
Snědl jsem 1000 tablet chlorelly za 24 hodin
Ano, vím, vše vyvolává více otázek než odpovědí, ale ke všemu se dostaneme. Ještě bych možná k nadpisu dopsal ... zase snědl ... Jednou za čas, když n... číst celé
Zobrazit všechny články
  1. Úvod
  2. Zajímavosti o zelených potravinách
  3. Feoforbidy - Zlobivější bráška Chlorofylu
15.11.2013

Feoforbidy - Zlobivější bráška Chlorofylu

Feoforbidy - Zlobivější bráška Chlorofylu

Vliv feoforbidů na naše zdraví

Barva ovoce a zeleniny je pro nás velice důležitá, protože nám může hodně napovědět, jestli jsou tyto potraviny čerstvé, nebo nějak poškozené, takže mnohdy absolutně nevhodné ke konzumaci. V našem podvědomí máme například spojenou červenou barvu se sladkými, zralými plody, zelenou naopak s kyselým a nezralým ovocem.

Barviva, která ovoce a zelenina obsahují, mají bohužel velmi nízkou odolnost vůči mnoha faktorům. Jejich změnu způsobuje například teplota, pH faktor, přítomnost kovových iontů, nebo světla, díky kterému snadno oxidují. Většina ovoce i zeleniny mění svoji barvu při tepelném zpracování, protože zvýšené teploty zrychlují chemické reakce. V některých případech ale dochází ke změně barvy už při zpracování, například při loupání, nebo drcení. Skupina přírodních rostlinných barviv je strukturálně velmi odlišná. Barva ovoce a zeleniny je tvořena především karotenoidy, flavonoidy a chlorofyly.

Zelené potraviny a změny, které v nich mohou nastat

Zelené potraviny obsahují v tucích rozpustné barvivo chlorofyl. K mírnému narušení chlorofylových barviv dochází již při pouhém skladování. K jeho nevratným změnám dochází především vlivem teploty, vlhka, světla, oxidací, ale i působením kyselin, nebo enzymů. Některé z těchto změn mohou být i zdraví velmi škodlivé. Základním atomem chlorofylového barviva je hořčík. Při vyšších teplotách, slunečním záření a působením kyselého prostředí je však v chlorofylu zaměněn ten již zmiňovaný a důležitý atom hořčíku za atom vodíku, čehož je výsledkem ve vodě rozpustný feoforbid. To, že nastala tato změna, poznáme i bez většího zkoumání, protože ji můžeme lehce pozorovat i okem. Rostlina totiž získává "nezdravou" šedo-hnědou barvu.

Co o nás říkají naši spokojení zákazníci na Heuréka.cz:recenze Heuréka

Škodlivost feoforbidů

Feoforbidy dokáží být v určité koncentraci zdraví velmi nebezpečné, takže bychom se jim měli obloukem vyhýbat! Vyvolávají totiž nepříjemné alergie hlavně ve formě citlivosti na slunce. Ta se může projevovat především zarudnutím kůže, někdy se ale mohou objevit i bolestivé puchýře, které mohou skončit až odumřením tkáně. První příznaky se většinou mohou projevit už po několika minutách strávených na slunci, ale není ani výjimkou, že se vyjdou najevo až po několika hodinách. Pacienti většinou začnou pociťovat pálení, nebo bolestivost už při dotyku. Může docházet i k loupání kůže, nebo nepravidelnému hromadění pigmentu. Takovéto nepříjemné reakce mohou vzniknout u každého, kdo má v kůži nadměrné množství feoforbidů a zároveň se vystavuje slunečnímu záření. Každý člověk reaguje jinak, takže množství, které někdo ještě snese bez viditelných následků, může být pro jiného už velká komplikace. Právě z těchto všech důvodů je proto potřeba věnovat feoforbidům v zelených potravinách nadměrnou pozornost!

Naštěstí pro nás se již přes 30 let provádějí výzkumy, které zkoumají vliv těchto látek v souvislosti se zelenými potravinami. V té době se začali japonští vědci této problematice velice obšírně věnovat, protože se do USA nesměly dovážet právě z Japonska zelené potraviny kvůli feoforbidům. Malé vodítko pro nás může být, že u nás je předepsaná norma 60mg feoforbidů na 100g potravin. Berme tedy toto množství jako strop, ale je tedy celkem logické, že čím je hodnota nižší, tím je to pro nás lepší.

V poslední době se stávají zelené potraviny díky svým detoxikujícím, regenerujícím a vyživujícím schopnostem stále oblíbenější a vyhledávanější. Jejich nesprávným skladováním, nebo nevhodnou tepelnou úpravou však bohužel ztrácí veškeré svoje unikátní vlastnosti, navíc se v nich vytvářejí již výše zmiňované feoforbidy. V odborné literatuře se například uvádí, že balení, která nechrání tyto potraviny před světlem, způsobují během 14 dní ztrátu až 40% všech aktivních látek! Zabráníme tomu tak, že zelené potraviny budeme vždy uchovávat v dózách, které mají kvůli vlhkosti opravdu dobrý uzávěr, ale hlavně nepropouští světlo.

Petr Hornišer

Další zajímavé články najdete v části Zajímavosti o zelených potravinách.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Heureka.cz - ověřené hodnocení obchodu Zelený obchod, s.r.o.
Zboží.cz - ověřené hodnocení obchodu Zelený obchod, s.r.o.
Zelený obchod na Facebooku
Zelený obchod na Instagramu
Zelený obchod na Youtube
Zelený obchod na Pinterestu
Kontaktní adresa

Zelený obchod, s.r.o.
Lipská 2444/4
Brno - Žabovřesky
616 00

IČ: 29269601
DIČ: CZ29269601

Logo
Bc. Petr Hornišer
Jsme tu pro Vás 7 dní v týdnu

Ačkoliv obsahu informací publikovaných na těchto www stránkách jsme věnovali nejvyšší možnou pozornost, mají informace zde obsažené pouze informativní a obecný charakter vycházející ze subjektivních zkušeností jednotlivých uživatelů zelených potravin a z obecně dostupných informací. Zelený obchod, s.r.o. neodpovídá za správnost a úplnost informací, zejména ne takových, které byly převzaty z externích zdrojů, za jejich přesnost, včasnost ani úplnost, za důsledky spoléhání na tyto informace, ani za škodu eventuálně vzniklou v důsledku použití informací. Poskytnuté informace (prostřednictvím odpovědí na Váš dotaz nebo přímo informace zveřejněné na stránkách) v žádném případě nenahrazují osobní konzultaci s lékařem!

Pinterest
Zelený obchod, s.r.o. © 2008-2023
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz