- Štítky blogu
- chlorella aktif
- ječmen aktif
- aminokyseliny
- praktické zkušenosti se zelenými potravinami
- spirulina aktif
- vitamíny
- onemocnění
- chlorofyl
- detoxikace
- chlorella ginkgo aktif
- pro zajímavost
- enzymy
- serotonin
- chlorella růstový faktor
- hubnutí
- melatonin
- překyselení organizmu
- pitný režim
- významné osobnosti
- feoforbidy
- těhotenství
- pro sportovce
- cholesterol
- tongkat ali aktif
- chlorellin
- roztroušená skleróza
- deprese
- vláknina
- vysoký krevní tlak
- premenstruační syndrom
- klimakterium
- interferony
- rakovina
- pro děti
- neplodnost
- diabetes mellitus
- dna
- migréna
- pro zvířata
- borelióza
- fytonutrienty
- akné
- kojení
- spáleniny
- fykocyanin
- antioxidanty
- popáleniny



- Úvod
- Zajímavosti o zelených potravinách
- Kyselina glutamová má na starosti odpadové hospodářství našeho těla
Kyselina glutamová má na starosti odpadové hospodářství našeho těla
S trochou nadsázky by se skutečně dalo říci, že se kyselina glutamová stará o odpadové hospodaření našeho těla. Je totiž důležitá při látkové přeměně odpadních látek a navíc je známá svou dokonalou schopností, odstranit škodlivé látky ze svalových buněk. Přidejme k tomu ještě prokazatelný účinek na snižování krevního tlaku i další funkce v potravinářském průmyslu a dostaneme tak skutečně univerzální aminokyselinu.
Z chemického hlediska můžeme říci, že kyselina glutamová je neesenciální aminokyselinou a lidské tělo si jí dokáže vyrobit samo. Ovšem také se hojně vyskytuje v mléčných výrobcích, vejcích, hovězím a drůbežím mase. Zajímavé je poté poměrně vysoké množství této aminokyseliny v zelených potravinách, konkrétně chlorelle a mladém ječmeni. V našem těle se kyselina glutamová jako taková téměř nevyskytuje, ale je zastoupena ve formě soli nebo-li glutamátu.
Její nejdůležitější funkcí se stává vazba amonných iontů, především čpavku. Zjednodušeně to znamená, že kyselina glutamová stojí za látkovou přeměnou v našem mozku, kdy nepotřebný čpavek nahrazuje glutaminem neboli aminokyselinou zlepšující činnost lidského mozku, včetně zdokonalení naší paměti a dušení pohody. Zlepšení inteligenčních schopností jde ruku v ruce s výše zmíněnými funkcemi. Není tedy divu, že kyselina glutamová je součástí léčby schizofrenie, celkové únavy nebo Parkinsonovy choroby.
Z lékařských studií je zřejmé, že kyselina glutamová dokáže snižovat krevní tlak. Jednak zmírňuje projevy oxidačního stresu, díky němuž vznikají civilizační onemocnění, včetně vysokého krevního tlaku nebo nemocí kardiovaskulárního systému. Avšak má také výrazný podíl na přeměně draslíku a metabolismu cukrů, důsledkem čehož je opět lví podíl na snížení krevního tlaku.
Co o nás říkají naši spokojení zákazníci na Heuréka.cz:
Vraťme se ještě na chvíli k amoniaku neboli čpavku. Zvláště sportovci, těžce fyzicky pracující, atleti či kulturisté využívají známou vlastnost kyseliny glutamové, která nejenom že odstraňuje škodliviny ze svalových buněk, ale též zdokonaluje opětovnou regeneraci. S kyselinou glutamovou se hojně setkáme i v průmyslu, respektive v potravinářství. Najdeme ji v ochucovadlech, barvivech nebo antioxidantech.
Náš organismus nám vrátí vše, co do něj investujeme. Investice do obyčejných potravinových doplňků nemusí mít vždy kýžený efekt. Výhodnou alternativou jsou neobyčejné zelené potraviny.
Regenerujte zdravě zelenými potravinami!
Petr Hornišer
Další zajímavé články najdete v části Zajímavosti o zelených potravinách.