- Štítky blogu
- chlorella aktif
- ječmen aktif
- aminokyseliny
- praktické zkušenosti se zelenými potravinami
- spirulina aktif
- vitamíny
- onemocnění
- chlorofyl
- detoxikace
- chlorella ginkgo aktif
- pro zajímavost
- enzymy
- serotonin
- chlorella růstový faktor
- hubnutí
- melatonin
- překyselení organizmu
- pitný režim
- významné osobnosti
- feoforbidy
- těhotenství
- pro sportovce
- cholesterol
- tongkat ali aktif
- chlorellin
- roztroušená skleróza
- deprese
- vláknina
- vysoký krevní tlak
- premenstruační syndrom
- klimakterium
- interferony
- rakovina
- pro děti
- neplodnost
- diabetes mellitus
- dna
- migréna
- pro zvířata
- borelióza
- fytonutrienty
- akné
- kojení
- spáleniny
- fykocyanin
- antioxidanty
- popáleniny



- Úvod
- Zajímavosti o zelených potravinách
- Interferony a jejich účinek na lidský organismus
Interferony a jejich účinek na lidský organismus
Interferony - slovo, které zní cize a vzdáleně, a přitom jsou tyto látky přítomny v každém z nás. Jsou důležitou součástí imunitního systému a pomáhají v boji proti virovým nákazám, jsou dokonce klíčovou obrannou buněk proti virům. Díky tomu, že zvyšují přirozenou obranyschopnost organismu, se využívají především u osob s oslabenou imunitou jako podpůrná léčba při některých nemocích jako je roztroušená skleróza, hepatitida C, nádorové onemocnění, zánětlivá a infekční onemocnění a další zdravotní problémy. Interferony ale prospějí i jinak zdravému člověku, díky nim bude náš organismus odolnější a silnější. Jak můžeme tyto látky dostat do našeho těla? Jednoduchou cestou pomocí zelených potravin.
Co jsou interferony?
![]() |
Interferon alfa |
Je to komplexní systém bílkovin, který byl v lidském organismu objeven v roce 1957 a od té doby se zkoumá jeho využití v léčbě různých nemocí. Postupně bylo zjištěno, že se interferony dělí na tři skupiny nazvané alfa, beta a gama. Prospěšné jsou skupiny alfa a beta, gama naopak může dokonce průběh nemocí ještě zhoršit, proto se při léčbě nepoužívá. Interferony ale neobsahuje pouze naše tělo, ale všechny živé organismy už od těch nejjednodušších a bohatý obsah jich mají právě zelené potraviny. Mladý ječmen obsahuje pouze zdraví prospěšné interferony alfa a beta, proto je dobrou volbou pro podpoření imunity tímto způsobem.
V čem a jak jsou interferony prospěšné?
![]() | ![]() |
Interferon beta | Interferon gama |
Co o nás říkají naši spokojení zákazníci na Heuréka.cz:
Tyto látky vytváří odpověď imunitního systému na setkání s infekcí. Buňka, která je napadena virem, produkuje interferony, jež ochraňují sousední buňky před rozmnožováním tohoto viru a to tím, že aktivují přirozené mechanizmy v těchto buňkách. Mimo to ale v imunitním systému zastávají i další ochranné funkce. Interferon alfa se používá k léčbě některých nádorových onemocnění a také zánětů jater, tedy virové hepatitidy. V obraně proti nádorům je užitečný díky tomu, že dokáže tlumit některé geny, jež jsou zodpovědné za přeměnu zdravé buňky v tu rakovinovou. V menší míře se podává také při roztroušené skleróze, avšak tady je ho zapotřebí velká dávka, při které již má horší vedlejší účinky. Na léčbu roztroušené sklerózy se proto používá interferon beta, který má v této oblasti velmi dobré výsledky. Sice tuto nemoc neumí vyléčit, což ostatně zatím žádná známá látka, ale umí ji natolik zmírnit, aby pacientům výrazně zlepšil život. Dokáže totiž zpomalit úbytek nervové tkáně, který stojí za touto nemocí. Interferon gama má opačné účinky, je vlastně spouštěčem choroby. Po virové infekci u pacientů s roztroušenou sklerózou může zřejmě právě on za silné zhoršení této nemoci.
Interferony jsou jedněmi z tělu velmi prospěšných látek, a proto je dobrý každý jejich zdroj. I ony jsou tedy dalším důvodem, proč bychom měli zařadit zelené potraviny, v tomto případě především mladý ječmen, do našeho běžného života. Naše imunita si zaslouží posílit všemi prostředky, aby dokázala lépe odolávat útokům všech možných infekcí.
Petr Hornišer
Další zajímavé články najdete v části Zajímavosti o zelených potravinách.