Užíváním této webowé stránky souhlasíte s používáním cookies, které jsou potřebné pro fungování webových stránek, analytické a remarketingové účely. více informací

+420 608 841 888
EN     DE     FR     IT        1 € = 25,00 Kč

KONTAKTY

Zelený obchod, s.r.o. Lipská 2444/4Brno - Žabovřesky 616 00 tel: +420 608 841 888
info@zelenyobchod.cz

NOVINKY

Interferony jsou našimi ochránci před útokem virů10.6.2020 Je fascinující, že ty nejmenší organismy na naší planetě mají největší sílu a ...Pět tipů na posílení imunity našeho těla13.5.2020 Sousloví "posilování imunity" se v poslední době stalo reklamní a marketingovou záležitostí. Přesto ...Chlorella a mladý ječmen. Bojovníci, kteří chrání naše tělo22.3.2020 Po dlouhém a náročném "zimním" období jsme často malátní, slabí, skleslí. Nezřídka kdy jsme náchylnější k nejrůznějším nemocem, nachlazením, virům a zánětům.

Co získáte?

Kompletní servis Ke každé objednávce zelených potravin získáte nezbytné informace k jedení ZP.
Poštovné zdarma Můžete získat doručení v ČR a na Slovensko ZDARMA - Stačí si objednat za více než 1699,- Kč / 68 €

Šejkr + lžička K první objednávce Ječmene (ať už Aktif nebo Green Ways) získáte jeden šejkr s přídavnou nádobkou v hodnotě 75,- Kč a také praktickou plastovou lžičku.
šejkr na mladý ječmen a lžička na mladý ječmen

Magnetka na lednici Pokud budete mít v objednávce výrobek zn. Aktif, dostanete k objednávce jednou jednu magnetku ZDARMA. Najdete ji přibalenou v balíčku v obálce s fakturou. To už pak si nezapomenete dát zelené potraviny!
magnetka - Už jste si dnes dali zelené potraviny?
Potvrzení objednávky Každá objednávka potvrzena emailem nebo telefonicky nebo SMS.
Sledování objednávky Po odeslání objednávky obdržíte mailem či SMS číslo balíku pro jeho jednodušší sledování.
Otázky & Odpovědi Na Vaše otázky, které se objeví, dostanete odpověď.
Certifikovaný e-shop Jsme certifikováni jako přátelský e-shop České pošty.
Certifikovaný e-shop - Přátelský e-shop České pošty

Platba platební kartou a on-line bankovními převody Možnost zaplatit ihned platební kartou VISA, MasterCard, Diners nebo online bankovními převody.
Platby The Pay

Za kupóny a šeky Nakupte si zelené potraviny za kupony a šeky od společnosti Edenred, SODEXO a UP!
edenred
ticket restaurant edenred ticket compliments dárkový edenred
ticket benefits edenred ticket service edenred
sodexo
gastro pass sodexo dárkový pass sodexo
flexi pass sodexo vital pass sodexo
bonus pass sodexo
Up
Cheque Dejeuner stravenky
Cheque Dejeuner dárkový šek

09. 12. 2013

Antioxidanty a zelené potraviny

Antioxidanty a zelené potraviny

Co jsou antioxidanty a proč jsou důležité?

Pokud bychom si tuto látku měli blíže představit, potom lze říci, že se jedná o unikátní molekuly, které dokážou v našem těle omezit aktivitu takzvaných kyslíkových radikálů. Právě kyslíkové radikály a jejich reakce mají nepříznivý vliv nejenom na naše tělo samotné, ale i například na kvalitu a trvanlivost různých potravin. Právě proto jsou antioxidanty využívány, jelikož tuto aktivitu dokážou buď výrazně zpomalit, nebo dokonce úplně zastavit a tyto radikály přeměnit na méně nebezpečné.

Antioxidantů existuje celá řada a jejich hlavní dělení spočívá v tom, že jsou buď přírodní, nebo umělé. Zaměříme-li se nejdříve na první skupinu z nich, tak jsou to takové látky, které se vyskytují přímo v dané potravině, nejčastěji v ovoci, zelenině nebo různém koření. Naopak umělé antioxidanty, též nazývány jako syntetické jsou výsledkem chemické výroby. Samozřejmě bychom měli klást větší důraz na to, abychom měli dostatek právě těch přírodních.

Antioxidanty

Když už o výskytu antioxidantů mluvíme, určitě se hodí zmínit, že v některých potravinách najdeme i takzvané super-antioxidanty. Jedná se o Chlorellu pyrenoidosu a Mladý ječmen. Právě konzumace těchto zelených potravin má na naše tělo velmi příznivý vliv. Zmiňovaná Chlorella byla již po staletí známá jako takzvané přírodní antibiotikuum, jelikož dokázala velmi významně pomáhat při různých nemocech, při zvyšování imunity nebo jako prevence proti rakovině i srdečním chorobám. Velký vliv má také na odbourávání stresu a únavy. To vše dokážou látky v ní obsažené, tedy zmiňované super-antioxidanty. Mladý ječmen má účinky velmi podobné. Díky svému velkému obsahu železa dokáže také velmi účinně bojovat proti chudokrevnosti a je vhodný jak pro děti i dospělé, tak pro diabetiky nebo těhotné ženy. Pokud nám některé látky chybí, naše tělo bohužel nepracuje tak, jak by mělo. Především je značně utlumena činnost vnitřních orgánů, což může mít vliv na správné zpracování potravy, celkovou fyzickou kondici a také náš zdravotní stav. Proto se doporučuje právě super-antioxidanty pravidelně užívat.


Co o nás říkají naši zákazníci na Heuréka.cz:

Recenze Heuréka pro Zelený obchod
 
Recenze Heuréka pro Zelený obchod
 
Recenze Heuréka pro Zelený obchod

Pojďme se od super-antioxidantů vrátit zase zpět k těm běžným. Ačkoliv se o nich a jejich pozitivním vlivu hovoří téměř neustále, mnoho lidí neví, co konkrétně si pod nimi má představit a o jaké látky se vlastně jedná. Asi málokoho by napadlo, že řada antioxidantů jsou i samotné vitamíny – a to takové, které jistě znáte. Je to například vitamín C, vitamín A nebo vitamín E. Právě ty bývají ve velké míře zastoupeny v samotných potravinách. Nejsou to však pouze vitamíny, ale i celá řada dalších, většinou neznámých látek. Jedny z nich jsou nazývány jako karotenoidy. Jedná se o organické látky, které by se dali popsat jako barviva různých rostlin nebo živočichů. Celkem se dělí na ještě dvě skupiny, a to karoteny pro svou červenou barvu (kterou obsahuje například mrkev), nebo xantofyly – takzvané kyslíkaté sloučeniny. Mezi další rostlinná barviva s vynikajícími antioxidačními vlastnostmi patří flavonoidy. Často jsou nazývány jako vitamín P. Většina z 60 látek, které do této skupiny patří, má na naše tělo velký pozitivní význam a to z hlediska naší žilní soustavy. Dokážou velmi účinně bojovat i proti nepříjemným křečovým žílám, jelikož všechny naše žíly výrazně zpevňují. Jejich účinky se však nezaměřují pouze na tuto oblast. Najdeme je v ostružinách, malinách, ale také v čokoládě nebo dokonce ve víně. Právě proto řada odborníků právě pravidelnou konzumaci vína doporučuje, jelikož má dobrý vliv na naše tělo. A to právě díky obsahu flavonoidů. Za antioxidanty se však také považují takové látky, které jsou na bázi aminokyselin. Mezi ty patří látka zvaná taurin. Ta se účastní mnoha velmi důležitých procesů v našem těle, mezi které patří stabilizace buněk, udržování stále hladiny vápníku v naší krvi, nebo reguluje i naše tukové zásoby a samotné ukládání tuku. Jedná se o přirozenou látku a často se přidává do různých čokoládových tyčinek a také do energetických nápojů. Díky svým antioxidačním vlastnostem totiž i výrazně působí i proti únavě nebo stresu, ať už je vyvolán čímkoliv.

Přírodní antioxidantyJiž jsme si nastínili, jak většina antioxidantů funguje, ale pojďme se na to podívat konkrétně. Základem našeho těla je oxidace, která je nezbytným a zároveň nebezpečným procesem, který ovlivňuje hlavně buňky našeho těla. Vlivem oxidace je celá řada z nich nejenom poškozena, ale také může odumírat. To působí právě volné radikály, které při oxidaci vznikají. Pokud se setkají, mohou napáchat nedozírné škody. Antioxidant v našem těle působí tím způsobem, že volný radikál reaguje přímo s ním, a nikoliv se samotnou buňkou. Ta díky tomu zůstává perfektně ochráněna před poškozováním.

Zapomínat bychom neměli ani na takové antioxidanty, které jsou pro naše tělo doslova nezbytné, a nemohli bychom bez nich v žádném případě fungovat. Mezi ty patří látka glutathion peroxidáza, která dokáže v našem těle proměnit nebezpečný peroxid vodíku na obyčejnou vodu. Stejné účinky má i látka zvaná kataláza. Jednou z nejznámějších látek je potom i koenzym Q10, který má vliv na stárnutí našeho těla. Jeho dostatek dokáže tento proces velmi výrazně zpomalovat.

Shrneme-li všechny účinky antioxidantů, zjistíme, že všechny jsou převážně pozitivní. I proto bychom je rozhodně neměli podceňovat a svůj denní režim i jídelníček přizpůsobit tomu, aby jich v našem těle bylo vždy dostatek. Čerpat můžeme jak z přírody, tak i z různých potravinových doplňků. Velké antioxidační vlastnosti mají například ostružiny, lékořice, oregano nebo kopr. Proto by měli být i součástí mnoha jídel - jedině tak bude naše tělo fungovat naprosto dokonale. Zvýšený příjem antioxidantů se doporučuje s příchodem jara, aby se naše tělo kompletně očistilo od různých zátěží, které přes zimu nasbíráme. Toto celkové pročištění má pozitivní vliv nejenom na fyzickou funkci našeho těla, ale i na tu psychickou, kterou je zlepšení naší nálady. To platí samozřejmě jak u nás dospělých, tak i u našich dětí.

Petr Hornišer

Další zajímavé články najdete v části Zajímavosti o zelených potravinách.

Kupte si zelené potraviny!