Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Jsme tu pro Vás 7 dní v týdnu
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie blogu
Blog
Co je spermidin? Je spermidin zázračnou látkou pro zpomalení stárnutí?
12.03.2023
Co je spermidin? Je spermidin zázračnou látkou pro zpomalení stárnutí?
Spermidin někdy psáno jako Spermidine je přírodní látka, která patří do skupiny polyaminů a byl poprvé izolován v roce 1928 německým chemikem Ernestem... číst celé
Mikrobiom jako strážce našeho zdraví a pohody
09.02.2023
Mikrobiom jako strážce našeho zdraví a pohody
Mikrobiom je složitý a fascinující ekosystém prospěšných mikroorganismů, které žijí uvnitř i vně našeho těla. Tyto mikroorganismy tvoří naprostou větš... číst celé
Snědl jsem 1000 tablet chlorelly za 24 hodin
14.10.2022
Snědl jsem 1000 tablet chlorelly za 24 hodin
Ano, vím, vše vyvolává více otázek než odpovědí, ale ke všemu se dostaneme. Ještě bych možná k nadpisu dopsal ... zase snědl ... Jednou za čas, když n... číst celé
Zobrazit všechny články
  1. Úvod
  2. Zajímavosti o zelených potravinách
  3. Antioxidanty a zelené potraviny
09.12.2013

Antioxidanty a zelené potraviny

Antioxidanty a zelené potraviny

Co jsou antioxidanty a proč jsou důležité?

Pokud bychom si tuto látku měli blíže představit, potom lze říci, že se jedná o unikátní molekuly, které dokážou v našem těle omezit aktivitu takzvaných kyslíkových radikálů. Právě kyslíkové radikály a jejich reakce mají nepříznivý vliv nejenom na naše tělo samotné, ale i například na kvalitu a trvanlivost různých potravin. Právě proto jsou antioxidanty využívány, jelikož tuto aktivitu dokážou buď výrazně zpomalit, nebo dokonce úplně zastavit a tyto radikály přeměnit na méně nebezpečné.

Antioxidantů existuje celá řada a jejich hlavní dělení spočívá v tom, že jsou buď přírodní, nebo umělé. Zaměříme-li se nejdříve na první skupinu z nich, tak jsou to takové látky, které se vyskytují přímo v dané potravině, nejčastěji v ovoci, zelenině nebo různém koření. Naopak umělé antioxidanty, též nazývány jako syntetické jsou výsledkem chemické výroby. Samozřejmě bychom měli klást větší důraz na to, abychom měli dostatek právě těch přírodních.

Antioxidanty

Když už o výskytu antioxidantů mluvíme, určitě se hodí zmínit, že v některých potravinách najdeme i takzvané super-antioxidanty. Jedná se o Chlorellu pyrenoidosu a Mladý ječmen. Právě konzumace těchto zelených potravin má na naše tělo velmi příznivý vliv. Zmiňovaná Chlorella byla již po staletí známá jako takzvané přírodní antibiotikuum, jelikož dokázala velmi významně pomáhat při různých nemocech, při zvyšování imunity nebo jako prevence proti rakovině i srdečním chorobám. Velký vliv má také na odbourávání stresu a únavy. To vše dokážou látky v ní obsažené, tedy zmiňované super-antioxidanty. Mladý ječmen má účinky velmi podobné. Díky svému velkému obsahu železa dokáže také velmi účinně bojovat proti chudokrevnosti a je vhodný jak pro děti i dospělé, tak pro diabetiky nebo těhotné ženy. Pokud nám některé látky chybí, naše tělo bohužel nepracuje tak, jak by mělo. Především je značně utlumena činnost vnitřních orgánů, což může mít vliv na správné zpracování potravy, celkovou fyzickou kondici a také náš zdravotní stav. Proto se doporučuje právě super-antioxidanty pravidelně užívat.

Co o nás říkají naši spokojení zákazníci na Heuréka.cz:recenze Heuréka

Pojďme se od super-antioxidantů vrátit zase zpět k těm běžným. Ačkoliv se o nich a jejich pozitivním vlivu hovoří téměř neustále, mnoho lidí neví, co konkrétně si pod nimi má představit a o jaké látky se vlastně jedná. Asi málokoho by napadlo, že řada antioxidantů jsou i samotné vitamíny – a to takové, které jistě znáte. Je to například vitamín C, vitamín A nebo vitamín E. Právě ty bývají ve velké míře zastoupeny v samotných potravinách. Nejsou to však pouze vitamíny, ale i celá řada dalších, většinou neznámých látek. Jedny z nich jsou nazývány jako karotenoidy. Jedná se o organické látky, které by se dali popsat jako barviva různých rostlin nebo živočichů. Celkem se dělí na ještě dvě skupiny, a to karoteny pro svou červenou barvu (kterou obsahuje například mrkev), nebo xantofyly – takzvané kyslíkaté sloučeniny. Mezi další rostlinná barviva s vynikajícími antioxidačními vlastnostmi patří flavonoidy. Často jsou nazývány jako vitamín P. Většina z 60 látek, které do této skupiny patří, má na naše tělo velký pozitivní význam a to z hlediska naší žilní soustavy. Dokážou velmi účinně bojovat i proti nepříjemným křečovým žílám, jelikož všechny naše žíly výrazně zpevňují. Jejich účinky se však nezaměřují pouze na tuto oblast. Najdeme je v ostružinách, malinách, ale také v čokoládě nebo dokonce ve víně. Právě proto řada odborníků právě pravidelnou konzumaci vína doporučuje, jelikož má dobrý vliv na naše tělo. A to právě díky obsahu flavonoidů. Za antioxidanty se však také považují takové látky, které jsou na bázi aminokyselin. Mezi ty patří látka zvaná taurin. Ta se účastní mnoha velmi důležitých procesů v našem těle, mezi které patří stabilizace buněk, udržování stále hladiny vápníku v naší krvi, nebo reguluje i naše tukové zásoby a samotné ukládání tuku. Jedná se o přirozenou látku a často se přidává do různých čokoládových tyčinek a také do energetických nápojů. Díky svým antioxidačním vlastnostem totiž i výrazně působí i proti únavě nebo stresu, ať už je vyvolán čímkoliv.

Přírodní antioxidantyJiž jsme si nastínili, jak většina antioxidantů funguje, ale pojďme se na to podívat konkrétně. Základem našeho těla je oxidace, která je nezbytným a zároveň nebezpečným procesem, který ovlivňuje hlavně buňky našeho těla. Vlivem oxidace je celá řada z nich nejenom poškozena, ale také může odumírat. To působí právě volné radikály, které při oxidaci vznikají. Pokud se setkají, mohou napáchat nedozírné škody. Antioxidant v našem těle působí tím způsobem, že volný radikál reaguje přímo s ním, a nikoliv se samotnou buňkou. Ta díky tomu zůstává perfektně ochráněna před poškozováním.

Zapomínat bychom neměli ani na takové antioxidanty, které jsou pro naše tělo doslova nezbytné, a nemohli bychom bez nich v žádném případě fungovat. Mezi ty patří látka glutathion peroxidáza, která dokáže v našem těle proměnit nebezpečný peroxid vodíku na obyčejnou vodu. Stejné účinky má i látka zvaná kataláza. Jednou z nejznámějších látek je potom i koenzym Q10, který má vliv na stárnutí našeho těla. Jeho dostatek dokáže tento proces velmi výrazně zpomalovat.

Shrneme-li všechny účinky antioxidantů, zjistíme, že všechny jsou převážně pozitivní. I proto bychom je rozhodně neměli podceňovat a svůj denní režim i jídelníček přizpůsobit tomu, aby jich v našem těle bylo vždy dostatek. Čerpat můžeme jak z přírody, tak i z různých potravinových doplňků. Velké antioxidační vlastnosti mají například ostružiny, lékořice, oregano nebo kopr. Proto by měli být i součástí mnoha jídel - jedině tak bude naše tělo fungovat naprosto dokonale. Zvýšený příjem antioxidantů se doporučuje s příchodem jara, aby se naše tělo kompletně očistilo od různých zátěží, které přes zimu nasbíráme. Toto celkové pročištění má pozitivní vliv nejenom na fyzickou funkci našeho těla, ale i na tu psychickou, kterou je zlepšení naší nálady. To platí samozřejmě jak u nás dospělých, tak i u našich dětí.

Petr Hornišer

Další zajímavé články najdete v části Zajímavosti o zelených potravinách.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Heureka.cz - ověřené hodnocení obchodu Zelený obchod, s.r.o.
Zboží.cz - ověřené hodnocení obchodu Zelený obchod, s.r.o.
Zelený obchod na Facebooku
Zelený obchod na Instagramu
Zelený obchod na Youtube
Zelený obchod na Pinterestu
Kontaktní adresa

Zelený obchod, s.r.o.
Lipská 2444/4
Brno - Žabovřesky
616 00

IČ: 29269601
DIČ: CZ29269601

Logo
Bc. Petr Hornišer
Jsme tu pro Vás 7 dní v týdnu

Ačkoliv obsahu informací publikovaných na těchto www stránkách jsme věnovali nejvyšší možnou pozornost, mají informace zde obsažené pouze informativní a obecný charakter vycházející ze subjektivních zkušeností jednotlivých uživatelů zelených potravin a z obecně dostupných informací. Zelený obchod, s.r.o. neodpovídá za správnost a úplnost informací, zejména ne takových, které byly převzaty z externích zdrojů, za jejich přesnost, včasnost ani úplnost, za důsledky spoléhání na tyto informace, ani za škodu eventuálně vzniklou v důsledku použití informací. Poskytnuté informace (prostřednictvím odpovědí na Váš dotaz nebo přímo informace zveřejněné na stránkách) v žádném případě nenahrazují osobní konzultaci s lékařem!

Pinterest
Zelený obchod, s.r.o. © 2008-2023
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz