Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Jsme tu pro Vás 7 dní v týdnu
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie blogu
Blog
Zelená stolice při jedení zelených potravin - chlorelly, mladého ječmene, spiruliny
12.08.2021
Zelená stolice při jedení zelených potravin - chlorelly, mladého ječmene, spiruliny
Každý, kdo začne jíst zelené potraviny, se setká s různými změnami a první změna a asi i nejviditelnější, je změna barvy stolice. Je to však v pořádku... číst celé
Zkušenosti se zelenými potravinami Aktif - 1.díl
12.05.2021
Zkušenosti se zelenými potravinami Aktif - 1.díl
Naším cílem jsou spokojení zákazníci. I Proto si velmi ceníme, když se naši zákazníci podělí o své zkušenosti se zelenými potravinami. Z poslední doby... číst celé
Tongkat Ali a svaly bez posilování
13.03.2021
Tongkat Ali a svaly bez posilování
Karolína je skvělá, nejen že se podělila o zkušenost se zelenými potravinami a anorexií a bulimií, ale také chtěla zkusit Tongkat Ali. Se svou zkušeno... číst celé
Zobrazit všechny články
  1. Úvod
  2. Zajímavosti o zelených potravinách
  3. Nezapomeňte na Den matek, svátek úcty a respektu k maminkám
12.05.2019

Nezapomeňte na Den matek, svátek úcty a respektu k maminkám

Nezapomeňte na Den matek, svátek úcty a respektu k maminkám

Na druhou květnovou neděli připadá Den matek neboli oslava mateřství a respektu k maminkám. Kde a kdy se tento svátek objevil? Jak se slaví v dalších částech světa? Proč se Den matek slaví v Česku v jiný den, než například ve Velké Británii? Dnes si rozebereme Den matek.

Květen je měsícem svátků. Kromě státních svátků 1. a 8. května v kalendáři také najdeme Den matek neboli významný sváteční den, který se slaví téměř po celém světě. Den matek má upomínat na všechny maminky, tedy silné ženy vychovatelky a pečovatelky.

Den matek představuje znamení úcty, respektu a váženosti ke všem matkám a maminkám. U nás je nejčastějším darem květina čí malá pozornost. V dalších částech světa dostávají maminky přání, sladkosti, pozvání do restaurace atd.

Tradice vycházející z pravěku

Jak vlastně Den matek vznikl? Uctívání matek, plodnosti a bohyň je vlastně známé od nepaměti. Asi nejznámější uctívání matky bohů neboli Kybelé najdeme ve starověkém Řecku. Ovšem podobné pravěké a předkřesťanské tradice můžeme najít po celém světě. Od 16. století se v Anglii oslavuje tzv. Mateřská neděle čili čtvrtá postní neděle, jejímž cílem byla návštěva rodiny a shledání se s maminkou. Shledávání se se svými blízkými v období Velikonoc mělo tak nejenom sváteční, ale i rodinný charakter.

Mezinárodní svátek matek jako takový se začíná tvořit až na počátku dvacátého století. V roce 1907 přichází iniciativa na počest bojovnice za ženská práva Anny Reeves Jarvisové. O sedm let později pak vyhlašuje prezident USA Woodrow Wilson druhou květnovou neděli jako celonárodní svátek Den matek.

Různé podoby, jeden cíl... to je Den matek

Matka a dítěTaké u nás se Den matek slaví druhou květnovou neděli. Velkou propagátorkou tohoto svátku byla zakladatelka Československého červeného kříže Alice Garrigue Masaryková, dcera  Charlotty Garrigue a Tomáše Garrigua Masaryka. I díky této ženě se v Československu začal Den matek slavit již v roce 1923. Přestože po komunistickém státním převratu byl svátek upozaďován před Mezinárodním dnem žen, zůstal v kalendáři zachován a v některých rodinách se stále slavil. Po roce 1989 si ho opět připomínáme a slavíme jej veřejně.

Jak jsme si již řekli, tak v USA se Den matek, stejně jako u nás, slaví druhou květnovou neděli. Toto datum ale není pravidlem. Například, také již zmíněná Velká Británie, oslavuje Den matek podle svého historického předobrazu, tedy na čtvrtou neděli postní neboli jednadvacet dní před Velikonocemi. V Japonsku je maminkám zaslíben 6. březen a naopak například v Mexiku oslavují Den matek 10. května. Například mexická oslava Dne matek je charakteristická svým veselím a zábavou.

Maminkám ke Dni matek samozřejmě přejeme mnoho štěstí, zdraví, síly, vitality a pohody. Čím netradičním svou matku letos obdarujete vy? My jsme se letos rozhodli pro zelené potraviny neboli přírodní doplněk stravy, který nám namíchala sama matka příroda. Zelené zdraví jistě potěší každou ženu bez rozdílu věku.

Petr Hornišer

Další zajímavé články najdete v části Zajímavosti o zelených potravinách.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

Heureka.cz - ověřené hodnocení obchodu Zelený obchod, s.r.o.
Zboží.cz - ověřené hodnocení obchodu Zelený obchod, s.r.o.
Zelený obchod na Facebooku
Zelený obchod na Instagramu
Zelený obchod na Youtube
Zelený obchod na Pinterestu
Kontaktní adresa

Zelený obchod, s.r.o.
Lipská 2444/4
Brno - Žabovřesky
616 00

IČ: 29269601
DIČ: CZ29269601

Logo
Bc. Petr Hornišer
Jsme tu pro Vás 7 dní v týdnu

Ačkoliv obsahu informací publikovaných na těchto www stránkách jsme věnovali nejvyšší možnou pozornost, mají informace zde obsažené pouze informativní a obecný charakter vycházející ze subjektivních zkušeností jednotlivých uživatelů zelených potravin a z obecně dostupných informací. Zelený obchod, s.r.o. neodpovídá za správnost a úplnost informací, zejména ne takových, které byly převzaty z externích zdrojů, za jejich přesnost, včasnost ani úplnost, za důsledky spoléhání na tyto informace, ani za škodu eventuálně vzniklou v důsledku použití informací. Poskytnuté informace (prostřednictvím odpovědí na Váš dotaz nebo přímo informace zveřejněné na stránkách) v žádném případě nenahrazují osobní konzultaci s lékařem!

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Pinterest
Zelený obchod, s.r.o. © 2008-2021
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz