Užíváním této webowé stránky souhlasíte s používáním cookies, které jsou potřebné pro fungování webových stránek, analytické a remarketingové účely. více informací

+420 608 841 888
EN     DE     FR     IT        1 € = 25,00 Kč

KONTAKTY

Zelený obchod, s.r.o. Lipská 2444/4Brno - Žabovřesky 616 00 tel: +420 608 841 888
info@zelenyobchod.cz

NOVINKY

Interferony jsou našimi ochránci před útokem virů10.6.2020 Je fascinující, že ty nejmenší organismy na naší planetě mají největší sílu a ...Pět tipů na posílení imunity našeho těla13.5.2020 Sousloví "posilování imunity" se v poslední době stalo reklamní a marketingovou záležitostí. Přesto ...Chlorella a mladý ječmen. Bojovníci, kteří chrání naše tělo22.3.2020 Po dlouhém a náročném "zimním" období jsme často malátní, slabí, skleslí. Nezřídka kdy jsme náchylnější k nejrůznějším nemocem, nachlazením, virům a zánětům.

Co získáte?

Kompletní servis Ke každé objednávce zelených potravin získáte nezbytné informace k jedení ZP.
Poštovné zdarma Můžete získat doručení v ČR a na Slovensko ZDARMA - Stačí si objednat za více než 1699,- Kč / 68 €

Šejkr + lžička K první objednávce Ječmene (ať už Aktif nebo Green Ways) získáte jeden šejkr s přídavnou nádobkou v hodnotě 75,- Kč a také praktickou plastovou lžičku.
šejkr na mladý ječmen a lžička na mladý ječmen

Magnetka na lednici Pokud budete mít v objednávce výrobek zn. Aktif, dostanete k objednávce jednou jednu magnetku ZDARMA. Najdete ji přibalenou v balíčku v obálce s fakturou. To už pak si nezapomenete dát zelené potraviny!
magnetka - Už jste si dnes dali zelené potraviny?
Potvrzení objednávky Každá objednávka potvrzena emailem nebo telefonicky nebo SMS.
Sledování objednávky Po odeslání objednávky obdržíte mailem či SMS číslo balíku pro jeho jednodušší sledování.
Otázky & Odpovědi Na Vaše otázky, které se objeví, dostanete odpověď.
Certifikovaný e-shop Jsme certifikováni jako přátelský e-shop České pošty.
Certifikovaný e-shop - Přátelský e-shop České pošty

Platba platební kartou a on-line bankovními převody Možnost zaplatit ihned platební kartou VISA, MasterCard, Diners nebo online bankovními převody.
Platby The Pay

Za kupóny a šeky Nakupte si zelené potraviny za kupony a šeky od společnosti Edenred, SODEXO a UP!
edenred
ticket restaurant edenred ticket compliments dárkový edenred
ticket benefits edenred ticket service edenred
sodexo
gastro pass sodexo dárkový pass sodexo
flexi pass sodexo vital pass sodexo
bonus pass sodexo
Up
Cheque Dejeuner stravenky
Cheque Dejeuner dárkový šek

08. 11. 2014

Druhy spirulin - Spirulina alga, Spirulina platensis, Spirulina manna, Spirulina azteca, Spirulina maxima, Spirulina pacific, Spirulina funiformis, Spirulina fusiformis

Druhy spirulin - Spirulina alga, Spirulina platensis, Spirulina manna, Spirulina azteca, Spirulina maxima, Spirulina pacific, Spirulina funiformis, Spirulina fusiformis

Spirulina, nebo-li sinice modrozelené barvy, používaná jako všelék na podporu imunitního systému, snižování hladiny cholesterolu či léčbu srdečních onemocnění, se v poslední době stává stále více obchodním artiklem a marketingovým lákadlem, než aby se vyzdvihovaly její pozitivní vlastnosti na organismus. Nejsou tu všechny druhy spirulin, ale jen některé, na které můžeme natrefit. Bude pak pro nás daleko jednodušší si zodpovědět otázku, jaká je nejkvalitnější spirulina?


Co o nás říkají naši zákazníci na Heuréka.cz:

Recenze Heuréka pro Zelený obchod
 
Recenze Heuréka pro Zelený obchod
 
Recenze Heuréka pro Zelený obchod

V letácích, médiích, na internetu. Všude tam se dozvídáme, jaké nejrůznější druhy této sinice se skrývají v obsahu tablet, léků či sypkých směsí. Přestože sinice rodu Spirulina, kterou můžeme zaznamenat i pod názvem Arthrospira, rozdělujeme do asi dalších šedesáti druhů, běžně užívaná druhová jména jsou více než zavádějící. Zájem o jedinečnost a reklamu se projevil i v této oblasti, což značí i množství pojmenování, které nemají se Spirulinou ani jejími druhy nic společného.


Tuhle spirulinu si u nás můžete koupit!

Spirulina Aktif

 

Spirulina Aktif
Spirulina platensis


Spirulina Alga je jen nepovedeným marketingovým tahem

Ideálním příkladem našeho tvrzení je například pojmenování Spirulina Alga. Nejedna společnost, vyrábějící potravinové doplňky se Spirulinou uvádí, že součástí jejich produktů je i výše zmíněná Spirulina Alga. "Alga" se mezi druhovými označeními bohužel nevyskytuje. Avšak vysvětlení zde existuje. Přeložíme-li slovo "řasa" do angličtiny, získáme ono slovíčko "Alga". Alga tudíž není druhovým pojmenováním řasy, s ještě lepšími účinky na lidský organismus, než u běžné Spiruliny platensis, nýbrž jen dalším nepodařeným reklamním tahem, který měl upoutat zákazníkovu pozornost.

Spirulina funiformis, Spirulina fusiformis, Spirulina pacific

Podobný příklad nalezneme v souvislosti s druhovým označením "fusiformis". Distributor či výrobce těchto přípravků změnil skutečně existující druh, tedy Spirulinu funiformis, za neexistující druh s několikanásobně větším množstvím vitamínů a minerálů i dalších látek. Můžeme se tedy jenom domnívat, zda za to mohl jen překlep při tisku, nebo zda šlo o promyšlený marketingový tah?

Velkou nevýhodou jsou taktéž obecná pojmenování. Na internetu totiž nalezneme druhy Spirulin, které jsou označeny kupříkladu místem pěstování. Označení Spirulina Pacific tedy značí, že byla vypěstována na Havajských ostrovech. Nevýhoda se skrývá i ve faktu, že často i ty nejznámější druhy Spirulin (platensis, maxima) jsou označovány patentovanými a chráněnými názvy, což obyčejnému spotřebiteli značně znepříjemňuje výběr. Spirulinu platensis nacházíme například pod názvem Spirulina Manna a Spirulinu maxima, zase pod pojmenováním Spirulina Azteca.

Původní oblastí Spiruliny maxima je Mexiko

Jednou z mála jistot jsou tak dva druhy Spirulin, využívaných v lékařství a potravinářství. Jde o Spirulinu maxima a Spirulinu platensis.

Spirulina maxima obsahuje osm základních aminokyselin a velké množství vitamínů, minerálních látek, rostlinných živin, enzymů, solí, chlorofylu i dalších prospěšných látek. Spirulina maxima obsahuje více než pětašedesát procent bílkovin. Uvědomíme-li si, že sójové boby, jakožto důležitý zdroj rostlinných bílkovin, dosahují třetinového podílu bílkovin, můžeme říci, že Spirulina je největším zdrojem bílkovin na světě.

Spirulina maxima, někdy označovaná jako Azteca, je známá především na americkém kontinentě, a to především v Jižní a Střední Americe. Spirulinu maximu pěstovali již staří Aztékové, ve vodách jezera Texcoco v oblasti dnešního Mexika. Po rozšíření se dostala na téměř celý americký kontinent. V současnosti je jejím největším producentem Chile. Ve srovnání se Spirulinou platensis, je tato sinice mnohem více chuťově výraznější. Ovšem Spirulina platensis obsahuje až šestkrát více karotenu, než Spirulina maxima.

Nejpoužívanější řasou se stala Spirulina platensis

V lékařství a potravinářském průmyslu je nejčastěji používanou sinicí Spirulina platensis. Právě tuto modrozelenou řasu, jejímiž původními domovinami jsou jezera Chenghai v Číně a jezero Chad v Africe, si oblíbili lidi po celém světě. Díky kontrolovanému vědeckému pěstování ve velkých slunečných farmách v subtropických jezerech, zůstává tento organismus ohromným zdrojem bílkovin, minerálů a solí.

Spirulina platensis má šestkrát více betakarotenu, než její konkurenti. Mimo to regeneruje lidský organismus, zvyšuje jeho obranyschopnost a detoxikuje. Kromě toho, že obsahuje rostlinné bílkoviny, chlorofyl, sacharidy, esenciální kyseliny, betakaroten, enzymy, vitamíny, železo, vápník, hořčík, draslík, zinek, jód, chrom, selen či mangan je znám i její pozitivní účinek při redukci hmotnosti, což je zapříčiněno fenylaninem, nebo-li aminokyselinou, která stimuluje chuťové centrum v mozku.

Spirulina platensis tak podporuje detoxikaci organizmu, především ledvin a jater, přičemž aktivuje náš metabolismus a chrání nás během fyzicky a psychicky náročných období našeho života. Klinické studie prokázaly i pozitivní účinky na naše střeva a na funkci štítné žlázy.

Petr Hornišer

Další zajímavé články najdete v části Zajímavosti o zelených potravinách.

Kupte si zelené potraviny!