Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Jsme tu pro Vás 7 dní v týdnu
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie blogu
Blog
Snědl jsem 1000 tablet chlorelly za 24 hodin
14.10.2022
Snědl jsem 1000 tablet chlorelly za 24 hodin
Ano, vím, vše vyvolává více otázek než odpovědí, ale ke všemu se dostaneme. Ještě bych možná k nadpisu dopsal ... zase snědl ... Jednou za čas, když n... číst celé
Jak na hemoroidy aneb 5 tipů, jak si pomoci bez návštěvy lékaře
10.05.2022
Jak na hemoroidy aneb 5 tipů, jak si pomoci bez návštěvy lékaře
Známe je pravděpodobně všichni. Jsou tématem, o kterém se nám těžko hovoří s lékařem, natož s výživovými poradci, nebo s přáteli. Hemoroidy. Intimní o... číst celé
Chlorella a spirulina v tabletách. A jak dopadl test?
14.02.2022
Chlorella a spirulina v tabletách. A jak dopadl test?
Občas se objeví dotaz ... "Prodáváte chlorellu a spirulinu v prášku? Nechci chlorellu a spirulinu v tabletách." A my pokaždé s bezbřehou trpělivostí a... číst celé
Zobrazit všechny články
  1. Úvod
  2. Zajímavosti o zelených potravinách
  3. Druhy spirulin - Spirulina alga, Spirulina platensis, Spirulina manna, Spirulina azteca, Spirulina maxima, Spirulina pacific, Spirulina funiformis, Spirulina fusiformis
08.11.2014

Druhy spirulin - Spirulina alga, Spirulina platensis, Spirulina manna, Spirulina azteca, Spirulina maxima, Spirulina pacific, Spirulina funiformis, Spirulina fusiformis

Druhy spirulin - Spirulina alga, Spirulina platensis, Spirulina manna, Spirulina azteca, Spirulina maxima, Spirulina pacific, Spirulina funiformis, Spirulina fusiformis

Spirulina, nebo-li sinice modrozelené barvy, používaná jako všelék na podporu imunitního systému, snižování hladiny cholesterolu či léčbu srdečních onemocnění, se v poslední době stává stále více obchodním artiklem a marketingovým lákadlem, než aby se vyzdvihovaly její pozitivní vlastnosti na organismus. Nejsou tu všechny druhy spirulin, ale jen některé, na které můžeme natrefit. Bude pak pro nás daleko jednodušší si zodpovědět otázku, jaká je nejkvalitnější spirulina?

Co o nás říkají naši spokojení zákazníci na Heuréka.cz:recenze Heuréka

V letácích, médiích, na internetu. Všude tam se dozvídáme, jaké nejrůznější druhy této sinice se skrývají v obsahu tablet, léků či sypkých směsí. Přestože sinice rodu Spirulina, kterou můžeme zaznamenat i pod názvem Arthrospira, rozdělujeme do asi dalších šedesáti druhů, běžně užívaná druhová jména jsou více než zavádějící. Zájem o jedinečnost a reklamu se projevil i v této oblasti, což značí i množství pojmenování, které nemají se Spirulinou ani jejími druhy nic společného.

Spirulina Alga je jen nepovedeným marketingovým tahem

Ideálním příkladem našeho tvrzení je například pojmenování Spirulina Alga. Nejedna společnost, vyrábějící potravinové doplňky se Spirulinou uvádí, že součástí jejich produktů je i výše zmíněná Spirulina Alga. "Alga" se mezi druhovými označeními bohužel nevyskytuje. Avšak vysvětlení zde existuje. Přeložíme-li slovo "řasa" do angličtiny, získáme ono slovíčko "Alga". Alga tudíž není druhovým pojmenováním řasy, s ještě lepšími účinky na lidský organismus, než u běžné Spiruliny platensis, nýbrž jen dalším nepodařeným reklamním tahem, který měl upoutat zákazníkovu pozornost.

Spirulina funiformis, Spirulina fusiformis, Spirulina pacific

Podobný příklad nalezneme v souvislosti s druhovým označením "fusiformis". Distributor či výrobce těchto přípravků změnil skutečně existující druh, tedy Spirulinu funiformis, za neexistující druh s několikanásobně větším množstvím vitamínů a minerálů i dalších látek. Můžeme se tedy jenom domnívat, zda za to mohl jen překlep při tisku, nebo zda šlo o promyšlený marketingový tah?

Velkou nevýhodou jsou taktéž obecná pojmenování. Na internetu totiž nalezneme druhy Spirulin, které jsou označeny kupříkladu místem pěstování. Označení Spirulina Pacific tedy značí, že byla vypěstována na Havajských ostrovech. Nevýhoda se skrývá i ve faktu, že často i ty nejznámější druhy Spirulin (platensis, maxima) jsou označovány patentovanými a chráněnými názvy, což obyčejnému spotřebiteli značně znepříjemňuje výběr. Spirulinu platensis nacházíme například pod názvem Spirulina Manna a Spirulinu maxima, zase pod pojmenováním Spirulina Azteca.

Původní oblastí Spiruliny maxima je Mexiko

Jednou z mála jistot jsou tak dva druhy Spirulin, využívaných v lékařství a potravinářství. Jde o Spirulinu maxima a Spirulinu platensis.

Spirulina maxima obsahuje osm základních aminokyselin a velké množství vitamínů, minerálních látek, rostlinných živin, enzymů, solí, chlorofylu i dalších prospěšných látek. Spirulina maxima obsahuje více než pětašedesát procent bílkovin. Uvědomíme-li si, že sójové boby, jakožto důležitý zdroj rostlinných bílkovin, dosahují třetinového podílu bílkovin, můžeme říci, že Spirulina je největším zdrojem bílkovin na světě.

Spirulina maxima, někdy označovaná jako Azteca, je známá především na americkém kontinentě, a to především v Jižní a Střední Americe. Spirulinu maximu pěstovali již staří Aztékové, ve vodách jezera Texcoco v oblasti dnešního Mexika. Po rozšíření se dostala na téměř celý americký kontinent. V současnosti je jejím největším producentem Chile. Ve srovnání se Spirulinou platensis, je tato sinice mnohem více chuťově výraznější. Ovšem Spirulina platensis obsahuje až šestkrát více karotenu, než Spirulina maxima.

Nejpoužívanější řasou se stala Spirulina platensis

V lékařství a potravinářském průmyslu je nejčastěji používanou sinicí Spirulina platensis. Právě tuto modrozelenou řasu, jejímiž původními domovinami jsou jezera Chenghai v Číně a jezero Chad v Africe, si oblíbili lidi po celém světě. Díky kontrolovanému vědeckému pěstování ve velkých slunečných farmách v subtropických jezerech, zůstává tento organismus ohromným zdrojem bílkovin, minerálů a solí.

Spirulina platensis má šestkrát více betakarotenu, než její konkurenti. Mimo to regeneruje lidský organismus, zvyšuje jeho obranyschopnost a detoxikuje. Kromě toho, že obsahuje rostlinné bílkoviny, chlorofyl, sacharidy, esenciální kyseliny, betakaroten, enzymy, vitamíny, železo, vápník, hořčík, draslík, zinek, jód, chrom, selen či mangan je znám i její pozitivní účinek při redukci hmotnosti, což je zapříčiněno fenylaninem, nebo-li aminokyselinou, která stimuluje chuťové centrum v mozku.

Spirulina platensis tak podporuje detoxikaci organizmu, především ledvin a jater, přičemž aktivuje náš metabolismus a chrání nás během fyzicky a psychicky náročných období našeho života. Klinické studie prokázaly i pozitivní účinky na naše střeva a na funkci štítné žlázy.

Petr Hornišer

Další zajímavé články najdete v části Zajímavosti o zelených potravinách.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Heureka.cz - ověřené hodnocení obchodu Zelený obchod, s.r.o.
Zboží.cz - ověřené hodnocení obchodu Zelený obchod, s.r.o.
Zelený obchod na Facebooku
Zelený obchod na Instagramu
Zelený obchod na Youtube
Zelený obchod na Pinterestu
Kontaktní adresa

Zelený obchod, s.r.o.
Lipská 2444/4
Brno - Žabovřesky
616 00

IČ: 29269601
DIČ: CZ29269601

Logo
Bc. Petr Hornišer
Jsme tu pro Vás 7 dní v týdnu

Ačkoliv obsahu informací publikovaných na těchto www stránkách jsme věnovali nejvyšší možnou pozornost, mají informace zde obsažené pouze informativní a obecný charakter vycházející ze subjektivních zkušeností jednotlivých uživatelů zelených potravin a z obecně dostupných informací. Zelený obchod, s.r.o. neodpovídá za správnost a úplnost informací, zejména ne takových, které byly převzaty z externích zdrojů, za jejich přesnost, včasnost ani úplnost, za důsledky spoléhání na tyto informace, ani za škodu eventuálně vzniklou v důsledku použití informací. Poskytnuté informace (prostřednictvím odpovědí na Váš dotaz nebo přímo informace zveřejněné na stránkách) v žádném případě nenahrazují osobní konzultaci s lékařem!

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Pinterest
Zelený obchod, s.r.o. © 2008-2023
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz