Užíváním této webowé stránky souhlasíte s používáním cookies, které jsou potřebné pro fungování webových stránek, analytické a remarketingové účely. více informací

+420 608 841 888
EN     DE     FR     IT        1 € = 25,00 Kč

KONTAKTY

Zelený obchod, s.r.o. Lipská 2444/4Brno - Žabovřesky 616 00 tel: +420 608 841 888
info@zelenyobchod.cz

NOVINKY

Interferony jsou našimi ochránci před útokem virů10.6.2020 Je fascinující, že ty nejmenší organismy na naší planetě mají největší sílu a ...Pět tipů na posílení imunity našeho těla13.5.2020 Sousloví "posilování imunity" se v poslední době stalo reklamní a marketingovou záležitostí. Přesto ...Chlorella a mladý ječmen. Bojovníci, kteří chrání naše tělo22.3.2020 Po dlouhém a náročném "zimním" období jsme často malátní, slabí, skleslí. Nezřídka kdy jsme náchylnější k nejrůznějším nemocem, nachlazením, virům a zánětům.

Co získáte?

Kompletní servis Ke každé objednávce zelených potravin získáte nezbytné informace k jedení ZP.
Poštovné zdarma Můžete získat doručení v ČR a na Slovensko ZDARMA - Stačí si objednat za více než 1699,- Kč / 68 €

Šejkr + lžička K první objednávce Ječmene (ať už Aktif nebo Green Ways) získáte jeden šejkr s přídavnou nádobkou v hodnotě 75,- Kč a také praktickou plastovou lžičku.
šejkr na mladý ječmen a lžička na mladý ječmen

Magnetka na lednici Pokud budete mít v objednávce výrobek zn. Aktif, dostanete k objednávce jednou jednu magnetku ZDARMA. Najdete ji přibalenou v balíčku v obálce s fakturou. To už pak si nezapomenete dát zelené potraviny!
magnetka - Už jste si dnes dali zelené potraviny?
Potvrzení objednávky Každá objednávka potvrzena emailem nebo telefonicky nebo SMS.
Sledování objednávky Po odeslání objednávky obdržíte mailem či SMS číslo balíku pro jeho jednodušší sledování.
Otázky & Odpovědi Na Vaše otázky, které se objeví, dostanete odpověď.
Certifikovaný e-shop Jsme certifikováni jako přátelský e-shop České pošty.
Certifikovaný e-shop - Přátelský e-shop České pošty

Platba platební kartou a on-line bankovními převody Možnost zaplatit ihned platební kartou VISA, MasterCard, Diners nebo online bankovními převody.
Platby The Pay

Za kupóny a šeky Nakupte si zelené potraviny za kupony a šeky od společnosti Edenred, SODEXO a UP!
edenred
ticket restaurant edenred ticket compliments dárkový edenred
ticket benefits edenred ticket service edenred
sodexo
gastro pass sodexo dárkový pass sodexo
flexi pass sodexo vital pass sodexo
bonus pass sodexo
Up
Cheque Dejeuner stravenky
Cheque Dejeuner dárkový šek

11. 03. 2014

Fytonutrienty - nová generace vitamínů

Fytonutrienty - nová generace vitamínů

V současné době si všichni zvyšujeme svoje povědomí o důležitosti zdravého životního stylu, což se projevuje v daleko větším zájmu o témata ohledně vitamínů, doplňků stravy a dalších důležitých prvků získávaných z rostlin.

Jednou z takových složek jsou fytonutrienty, kterým se také říká "vitaminy nové generace", protože jejich význam je teprve prozkoumáván. Jejich hlavním rysem, který je společný pro celou tuto skupinu, je to, že dokáží chránit proti volným radikálům, onemocněním srdce a zpomalují stárnutí všech buněk.

Fytonutrienty jsou přírodní chemické složky obsažené ve formě různých chemických sloučenin. Vyskytují se téměř ve všech druzích zeleniny, ovoce a zelených potravin. Jejich charakteristickým znakem je intenzivní barva, aroma a chuť.

Fytonutrienty byly kolem nás vždy přítomné, ale teprve nedávno byl objeven jejich důležitý vliv na zdraví nás, lidí. Tyto látky slouží rostlinám jako přirozený štít k ochraně proti chorobám, poraněním, hmyzu, jedům, radioaktivní kontaminaci, suchu, nadměrnému teplu, nebo ultrafialovému záření.

Všechny tyto důležité sloučeniny jsou umístěny těsně pod slupkou ovoce, zeleniny a všech zelených potravin, takže se snažme jíst všechny tyto potraviny pokud možno neloupané a nejlépe tepelně nezpracované.

Nedávné studie ukazují, že u lidí, kteří jedí malé množství ovoce, zeleniny a zelených potravin existuje téměř dvakrát větší pravděpodobnost, že začnou trpět některým z různých typů rakoviny. Tělo potřebuje rozmanitost, proto bychom měli změnit své návyky tak, abychom dosáhli maximálního užitku z toho, co nám příroda nabízí.


Co o nás říkají naši zákazníci na Heuréka.cz:

Recenze Heuréka pro Zelený obchod
 
Recenze Heuréka pro Zelený obchod
 
Recenze Heuréka pro Zelený obchod

Rostlinné buňky, stejně jako my, lidé, jsou neustále vystavovány špatným vlivům životního prostředí, mezi které patří například různé procesy oxidace, nebo UV záření, což může vést ke vzniku volných radikálů, které mají velký vliv na vznik rakovinného bujení.

Ve skutečnosti oxidační proces vede k poškození DNA a celé buněčné struktury. Právě proto každá rostlina produkuje mnoho různých druhů fytonutrientů. Tyto sloučeniny tvoří bariéru proti bakteriím, virům, houbám, ultrafialovému záření, ale dokáží bránit i konkurenčním rostlinám v klíčení, nebo dokáží chránit rostliny proti hmyzu.

Vědci, kteří se podílejí na výzkumu fytonutrientů zjistili, že tyto látky mohou chránit i lidské buňky. K dispozici jsou už důkazy, že například flavonoidy mají antioxidační vlastnosti a mohou pomoci mezibuněčné komunikaci. Vzhledem k jejich účinku na buňky se předpokládá, že ochranné flavonoidy mohou působit na cévní systém a snižují riziko chronických onemocnění.

Dosud je zjištěno, že všechny zelené potraviny obsahují desítky fytonutrientů, přičemž studie nejsou zdaleka kompletní. Ovoce a zelenina, které byly dosud částečně identifikovány, obsahují prozatím více než pět tisíc různých fytonutrientů.

Častokrát si ani neuvědomujeme, jaké pro nás mají tyto rostlinné živiny úžasné výhody. Jsou to totiž nejsilnější přírodní látky, které nám mohou pomoci vyrovnat se se znečištěním našeho těla. Existují tisíce různých takových užitečných živin - karotenoidy, flavonoidy, nebo lykopeny jsou jen některé z nich. Právě proto se doporučuje konzumovat vyváženě ovoce, zeleninu, ořechy, nebo zelené potraviny tak, aby naše tělo mělo prospěch z celé široké škály všech účinných látek.

Každým dalším dnem zkoumání a objevování nás vědci utvrzují o velkých výhodách fytonutrientů, takže se může jednoho dne stát, že se zjistí, že to jsou pro náš život nezbytně důležité živiny. Některé vitamíny a minerály dokáží výrazně zvýšit efektivitu fytonutrientů. Příkladem je selen, který v kombinaci s fytonutrienty působí jako jeden z největších antioxidantů.

Fytonutrienty prokazatelně dokáží:

 • snížit riziko srdečních onemocnění
 • snížit hladinu cholesterolu a triglyceridů
 • odstranit volné radikály
 • zlepšit krevní srážení
 • snížit riziko rakoviny tím, že ho chrání před karcinogeny
 • upravují hladinu hormonů
 • působí jako silné antioxidanty
 • stimulují metabolické enzymy
 • dokáží zmírnit útok bakterií, virů, hub a parazitů na organismus
 • chrání strukturu buněk v těle, takže zabraňují stárnutí
 • podporují funkci zraku

Existují tisíce různých složek rostlin, z nichž každá nám může dát tuto nutričně významnou látku, která nám může pomoci udržet zdraví a pomoci v boji proti nemocem. Protože jsou fytonutrienty asi největší skupinou, pokud se týká počtu prvků, které obsahují, tak velmi záleží na druhu rostliny, podmínky, ve kterých rostla, ale i období, ve kterém ji konzumujeme, protože to vše má velký vliv na obsahu fytonutrientů, které nám mohou předat.

Pro nás je podstatné ještě před dokončením všech studií vědět, že ovoce, zelenina a zelené potraviny tvoří nejzdravější složku naší výživy. Kromě toho, že zvyšují příjem vlákniny, tak obsahují vitamíny, minerální látky a fytonutrienty. Právě pro všechny tyto důležité látky je velmi vhodné zvyšovat denní dávku ovoce, zeleniny a zelených potravin, protože mohou velmi příznivě ovlivňovat naše zdraví.

Petr Hornišer

Další zajímavé články najdete v části Zajímavosti o zelených potravinách.

Kupte si zelené potraviny!