Pokud mi chcete položit nějakou otázku týkající se zelených potravin, napište svůj dotaz do diskuze, nebo využijte formuláře v části Kontakt a Objednávka.
Otázky a odpovědi
21) Má dcera je anorektička a já se snažím najít něco, co by ji mohlo pomoci v tomto období.
Zelené potraviny nejsou "všelék". První myšlenka, která mne napadá s anorexií je stres a nerovnováha. S tím už zelené potraviny ledacos svedou. Líbí se mi, že "přináší" do těla hormon štěstí - Serotonin, a ten dokáže přirozeně změnit náladu a člověk se opět dokáže radovat ze života, prostě krásná přírodní chemie. V čase usínání se mění na hormon Melatonin a my pak lépe usínáme. I zdravý spánek člověka zbavuje stresu. Právě pro anorektičky/ky je hezké to, že zelených potravin mohou sníst za den velmi málo, ale přesto dostanou do těla maximum potřebných látek pro správné fungování těla. Nenuťte jí je, začněte sama a přirozenou zvědavostí si k nim vaše dcera zcela jistě najde cestu, obzvláště když bude vědět, že jich může jíst a pít málo. Přeji hodně štěstí.
Mohu doporučit stránku www.superfoodsforsupermodels.com (stránka přeložena strojově do češtiny a občas se tam objeví nepřeložené anglické slovíčko) A pokud vládnete angličtinou, doporučuji i video.
———
22) Když si budu pěstovat doma ječmen a chlorellu budu na tom stejně jako bych jedl výrobky zelené potraviny?
Rozdělím odpověd na dvě části, první Mladý ječmen a druhá Chlorella pyrenoidosa.
Pěstování Mladého ječmene je relativně jednoduché, pokud víte jak na to. Pořídíte pole, či velký truhlík, zasadíte, zaleváte a ve správném okamžiku, tedy dříve než vznikne první kolínko na stéblu, tak sklizíte. Potom doporučuji použít odštavňovač a šťávu vypít. Kvalita by měla být srovnatelná, ale jen pod podmínkou, že jste použili správnou hlínu, nepoužívali chemické prostředky atd. Pro mne je nepraktické, že se musím o rostlinky pořád starat a úroda je velmi rychle pryč. Těm co se do toho pustí, držím palce.
U Chlorelly pyrenoidosy je vše trošku jinak. První je důležité získat živé buňky Chlorelly, protože z té co jíte, už žádnou nevypěstujete (buňky jsou vysušené a mají narušenou buněčnou strukturu kvůli lepší stravitelnosti). Další problém je ve schopnosti udržet prostředí (vodu) čisté - bez vybavení pro aseptickou kultivaci brzo budou v roztoku bydlet spolu s Chlorellou i mnohé další mikroorganismy jako sinice, bakterie, plísně a další, které moc jedlé nejsou. A řešení díky chemii moc zdravé jaksi není. Další problém, je stravitelnost, která je bez narušení bunečné stěny velmi malá, takže se využije jen mechanický efekt - na pročistění střeva. Pokud to někdo doma zkusí, dejte mi vědět (v diskuzním fóru nebo přes formulář), sám jsem zvědav.
———
23) Chtěla bych někam "na dovolenou", kde se žije zdravě a to nejen po potravinové stránce. Je něco takového možné?
Ano, ale bohužel tento institut není v Evropě. Jeden je v USA a je to Přírodní zdravotní institut Ann Wigmore. Ann je (byla) průkopníkem v používání travních šťáv a potravin pro životní detoxikaci a uzdravení těla, mysli a duše.
Přírodní zdravotní institut Ann Wigmore (stránka přeložena strojově do češtiny a občas se tam objeví nepřeložené anglické slovíčko)
———
24) Našla jsem tu dva produkty - Chlorellu a Ječmen. Ale je mi sympatický jen jeden. Ochuzuji se o něco, když budu jíst jen jeden?
Záleží na tom, jak se k tomu člověk postaví. Chválihodné je již rozhodně to, že jste se rozhodla jíst zelené potraviny. Chlorella je více praktická, dá se prostě vzít sebou, zatímco s Ječmenem je trošku více práce, holt se musí namíchat s vodou.
Ze své vlastní zkušenosti mohu napsat jisté přirovnání. Pokud dva lidé jedí jen jednu ze zelených potravin a nebo jeden jí obě, je to stejné jako kdyby dva jednorucí dělali práci a nebo ji dělal jeden dvouruký, třeba krejčí. Každá z nich umí "něco" a současným jezením se účinek nesčítá, ale násobí (ne tedy doslova, ale velmi se tomu blíží).
———
25) Výrobky jsou dražší než jsem čekal.
Napadá mě jedná důležitá otázka. Dražší vzhledem k čemu? Určitě chodíte nakupovat do supermarketů, hypermarketů jídlo a do lékáren vitamíny a jiné potravinové doplňky. Zkuste část těchto peněz přesunout z obchodů a lékáren k zeleným potravinám. Vaše tělo vám bude vděčno a odmění se lepším "chodem". Do vašeho auta či motorky taky nenalejete benzín Natural 91, když je v technickém průkazu napsáno Natural 95 a dokonce, když má výročí dáte mu Natural 98, nebo nějaký sportovní benzín. Je překvapivé, že sami sebe jsme ochotni krmit levným a nezdravým jídlem, ale svá vozidla ne.
Jen pro zajímavost udělejme jednoduchý propočet.
Fresh
850,- (cena za balení Chlorelly) / 63 (dnů, na které je balení plánováno) = 13,49 Kč/den, 990,- (cena za balení Ječmene) / 83 (dnů, na které je balení plánováno) = 11,92 Kč/den a pokud jíte Ječmen i Chlorellu, pak je to 25,41 Kč/den.
990,- (cena za balení Chlorelly Ginkgo) / 63 (dnů, na které je balení plánováno) = 15,71 Kč/den, 990,- (cena za balení Ječmene) / 83 (dnů, na které je balení plánováno) = 11,92 Kč/den a pokud jíte Ječmen i Chlorellu Ginkgo, pak je to 27,63 Kč/den.
Green Ways
1350,- (cena za balení Chlorelly) / 75 (dnů, na které je balení plánováno) = 18,00 Kč/den, 1350,- (cena za balení Ječmene) / 73 (dnů, na které je balení plánováno) = 18,49 Kč/den a pokud jíte Ječmen i Chlorellu, pak je to 36,49 Kč/den.
Jsem přesvědčen, že za svačinu či telefonní hovor dáte denně více, ale tolik užitku jako zelené potraviny vám to nepřinese.
———
26) Když jsem nemocná, moc se mi pít ječmen rozmíchaný ve studené vodě nechce, co takhle kdybych si udělala čaj?
Můžete si udělat "čaj", ale přijdete o všechny cenné látky, které v sobě Mladý ječmen má, vysoká teplota je prostě zničí. Pokud Ječmen a Chlorellu jíte delší dobu (alespoň 1-1,5 měsíce), zkuste postup, který bych nazval - útok středem. Polévkovou lžíci s kopečkem Ječmene rozmíchejte v šejkru a vypijte dohromady s vetším počtem (cca 20-30 tablet) Chlorelly a zopakujte 2-4x denně do doby, než se budete cítit lépe. Jen upozorňuji, že se tělo může vzepřít, tento útok středem přijmout, takže opatrně.
Já sám mám to štěstí, že jsem nebyl více jak 3 roky nemocný a pevně věřím, že to tak i nadále zůstane. Zelené potraviny na tom měly, mají a mít budou svůj nezastupitelný podíl.
Dříve než jsem znal zelené potraviny, používal jsem k šokové léčbě Echinaceové kapky, jen ta chuť nebyla taková, jakou jsem si přál.
———
27) Je při jezení zelených potraviny normální, že mám zelenou stolici?
Ano, ze začátku je to normální, tělo vám dává najevo - "Jídlo co do mne přišlo, zatím nemám rádo a zbavuju se ho." Postupem času (délka procesu bývá individuální a také závisí na množství zelených potravin, které jíte) se barva stolice vrátí do normálu - nejdéle však cca 1 měsíc po nastoupání na běžné množství. Je to známka toho, že tělo začalo zelené potraviny, a vše dobré z nich, zpracovávat.
———
28) Jak správně skladovat/uchovávat zelené potraviny?
Mladý ječmen doporučuji ponechat v původní nádobě a uložit jej na suché a tmavé místo, třeba ve skříňce kuchyňské linky. V nádobě jsou absorbenty vlhkosti, ty nevyjímejte a ani nekonzumujte. Na dávkování doporučuji používat plastovou lžičku, kovová urychluje oxidaci.
Chlorellu pyrenoidosu naopak nedoporučuji ponechávat v původním pytlíku, ale přesypat do dózy a používat i deklík.
Důvodem proč by měly být zelené potraviny ve tmě, je rozkládání chlorofylu na slunečním světle.
———
29) Vím, že můžu jíst zelené potraviny, ale rád bych, aby mi pomohly i s ekzémem, třeba přímou aplikací.
Mohu doporučit oba způsoby, jezení i přímou aplikaci.
Mladý ječmen je možno použít na spáleniny, hnisavé rány, odřeniny přímo. Má tu výhodu, že se přichytí a dojde ke vstřebání nebo vytvoření strupu, po zahojení se zelený strup odloupne. Upozorňuji, že první okamžiky po aplikaci jsou trošku méně příjemné (rána jakoby pálí - přirovnal bych to ke klasické desinfekci). Ovšem následné pozitivní učinky se nedají dost dobře k něčemu přirovnat. Mé doporučení je: Ječmen na hojení "otevřených" ran.
Chlorellu pyrenoidosu není možné aplikovat přímo a to jednoduše proto, že se na kůži neudrží. Pokud ji chcete použít na ekzém, plíseň nebo jiné kožní problémy, je nutné ji napřed rozdrtit a smíchat s krémem na bázi tuků např. bambucké máslo. Chlorellu rozdrtit a smíchat s krémem, po té natřít na postižená místa. Aplikaci doporučuji přes noc, můžete i přikrýt obvazem. Asi zpozorujete, že některá místa s krémem "odzelenala", a to je právě to správné místo kam aplikaci opakovat, kde je největší spotřeba účinných látek. Mé doporučení je: Chlorellu v krému na bázi tuků na neakutní kožní problémy.
———
30) Proč je tu tolikrát zdůrazňovány účinky chlorofylu? V čem je nám prospěšný?
Co chlorofyl vlastně je? Nebál bych se srovnání chlorofylu s krví. Struktura chlorofylu a hemoglobinu je téměř identická s jednou výjimkou. V hemoglobinu je organické železo, v chlorofylu je hořčík. Protože jsou esence nestálé mimo své přirozené prostředí, je velmi těžké je udržet v aktivním stavu. Všeobecně se však ví, že chlorofyl je vynikající desinfekční prostředek, je také označován za účinný protizánětlivý lék, který chrání vnitřní orgány a pomáhá při zažívacích problémech (i vředy v trávicím ústrojí). Nádherně dokáže vyčistit a vyhojit poškozené sliznice střev, žaludku, dutiny ústní atd. Farmaceutické firmy vědomy si velké poptávky po chlorofylu, se jej snaží téměř za jakoukoliv cenu stabilizovat a používají k tomu stabilizátory, které chlorofyl téměř absolutně znehodnotí. Navíc z něj vzniká, stejně jako z oxidovaného přirozeného chlorofylu, vedlejší produkt (feoforbid), který je v určité koncentraci dokonce velmi nebezpečný. Rozhodně se vyhněte chlorofylu, který byl uměle okysličen (oxidován)! U produktů, které si tu můžete koupit, je množství feoforbidů uváděno. Je to 17mg/100g (Chlorella pyrenoidosa Fresh a Green Ways) u Chlorelly Ginkgo Fresh je to 20.29mg/100g. Chcete-li kvalitní výrobek, ptejte se po množství feoforbidů, nebývá často uváděn a to právě z důvodu umělého okysličování.
Napadá mě jeden příklad. Pokud používáte antiperspiranty proti pocení, snažíte se potlačit pocení jako takové. Ale předpokládám, že vám daleko víc vadí zápach potu než mokrá kola na oblečení. Když bude pravidelně jíst dostatek chlorofylu (který funguje coby vnitřní čisticí a desinfekční prostředek), budete se bez antiperspirantu potit také, ale zápach potu zmizí.
———
31) Co nemají zelené potraviny rády?
Velmi zajímavý dotaz. Když pominu kontraindikace, kdy se zelené potraviny nesmí jíst (transplantace, ozařování, a opatrně při Crohonově chorobě - více informací v prvních otázkách), tak jsou to především tyto faktory:
- pokud si pěstujete ječmen doma v truhlíku, pak je to rozhodně plíseň, ke které je ječmen velmi náchylný v "živém" období
- pokud pěstujete chlorellu doma třeba v akváriu, pak je to rozhodně problém s čistotou vody, ve které se začnou objevovat i sinice
- vlhkost - urychluje oxidační procesy v zelených potravinách, které již máte doma, skladujte je na suchém místě
- kyselé prostředí - pokud nesneste ječmen smíchaný s vodou, rozmíchejte jej třeba v mrkvovém džusu (nikoliv v pomerančovém, ten je kyselý a účinné látky ničí)
- teplota - vyšší teplota vody než 48°C v ječmenu ničí účinné látky
- sluneční světlo - přímé sluneční světlo urychluje rozklad chlorofylu a vzniku feoforbidů (více v předchozí otázce)
———
32) Jsou zelené potraviny i pro malé děti (mladší než 3 roky)?
Je ideální, když zelené potraviny jí matka, když je těhotná a tímto způsobem je "přímo" dítě dostává. Po narození a alespoň 6-ti měsících, kdy je dítě kojeno (matka stále jí zelené potraviny), je možné přejít pomalu i na zelené potraviny u dítěte. Zelené potraviny mají stejné pH jako mateřské mléko a v případě popsaného plynulého přechodu nebývají žádné problémy. Dítě tak dostává vše důležité, co potřebuje ke svému zdravému vývoji. Dávky jsou poloviční.
Pokud jde o děti, které zelené potraviny nikdy "nejedly". Je vhodné začínat pozvolna s polovičními dávkami. Chlorellu je možné drtit do jídla pokud nešmakuje samotná. Teplota jídla by neměla být vyšší než 48°C a to samé platí i u Mladého ječmenu. Mladý ječmen se může rozmíchat v mrkvovém nebo rajčatovém džusu (rozhodně ne pomerančový atp. jsou kyselé a zničily by všechny cenné látky).
Na krabici produktů je napsáno, že zelené potraviny jsou vhodné pro děti od 3 let. Je to povinnost ze zákona, že tuto informaci musí mít veškeré potraviny a potravinové doplňky a to z důvodu možného vdechnutí pilulky. Znám děti mladší než 3 roky a baští zelené potraviny podle své chuti a velmi si je oblíbily.
———
33) Jak zelené potraviny chutnají?
Chuť nápoje z Mladého ječmene bych připodobnil chuti trávy, já vím, nic světového, ale prostě to tak chutná. Někdo ještě zmiňuje čerstvě posekanou louku, špenát nebo kopřivy. Chlorella pyrenoidosa je více méně bez chuti, pokud ji tedy nerouzkousáte nebo necumlete, v tom případě je to opět podobné trávě.
———
34) Jsou vhodné zelené potraviny pro sportovce?
Rozhodně, zelené potraviny umožňují kvalitnější využití živin v těle, protože pokud má tělo správné podmínky, jednodušeji a lépe funguje.
Níže je uveden seznam několika ve své době skvělých sportovců, fungujících na "trošku lepší palivo"
- Dave Scott - jediný muž, který v triatlonu (železném muži) zvítězil víc jak 2x (zvítězil 6x)
- Sixto Lenares - držitel světového rekordu v jednodenním triatlonu (plavání 7.7km, kolo 298km, běh 84.5km)
- Edwin Moses - trojnásobný olympijský medialista v 400m překážkovém běhu
- Stan Price - světový rekord v bench-presu
- Carl Lewis - 9 olympijských zlatých medailí a 7 světových rekordů
- Robert Sweetgall - světová jednička v chůzi (v extrémních vzdálenostech)
- Paavo Nurmi - 20 světových rekordů v dálkových bězích s 9 olympijskými medailemi
- Bill Pickering - světový rekord v plavání přes kanál La Manche
- Murray Rose - plavání 400m a 1500m volným stylem (světový rekord)
- Andreas Cahling - vítěz Mr. International body-building championships
- Martina Navrátilová - tenisová šampiónka
- Roy Hilligan - vítěz amerického kulturistického šampionátu
- Pierro Verot - světový rekordman ve sjezdu na lyžích
- James a Jonathan de Donato - světový rekordman ve sjezdu na lyžích
- Ridgely Abele - mistr světa v karate, 8x národní vítěz
- Rober de Costella - světový šampión v maratónském běhu
- Peter Burwash - nejslavnější atlet Kanady
- Alan Jones - světový rekord sedy-lehy (17 003)
- Cliff Young - vítěz ultemaratónu ze Sydney do Melbourne ve věku 58 let
- Dick Gregory - v roce 1974 běžel 1450 kilomerů pouze "na ovocný džus"
———
35) Je tu napsané na co všechno mohou zelené potraviny pomoci, ale nejsem si jist zda vůbec pomohou.
Odpověď je celkem jednoduchá. Zelené potraviny pomohou s velkou většinou problémů, neříkám, že vyřeší úplně vše, ale určitě poznáte rozdíl. S čím pomoci neumí (tedy přímo nezlepšuje stav), jsou nevratné změny, tedy třeba po mozkové mrtvice, obtíže vyžadující chirurgické zákroky (např. křečové žíly) ... Ale zrovna u křečových žil jsou zelené potraviny velmi dobrou prevencí to platí i pro srdeční nebo mozkovou mrtvici atd.
———
36) Jím zelené potraviny už nějakou dobu a pozoruju zvýšenou chuť na sex a při sexu delší výdrž, má to spojitost?
Tak to si pište! Nejste sám, je zajímavé, že tyto účinky pozorují muži i ženy. Takže si tyhle příjemné pocity prostě užívejte.
———
37) Mohou jíst zelené potraviny i zvířata?
Ano, samozřejmě v přiměřeném množství. Já osobně to mám vyzkoušeno na psovi, a jak vidno z diskuze, tak rybičky po tom úplně šílí, v dobrém slova smyslu. Primárně je dokonce pro zvířata určena nižší, tedy druhá kvalita u chlorelly. Pouze minimálně, ale přesto snížená (kolísavá) kvalita.
———
38) Máte nějaké informace o zelených potravinách v angličtině?
Zajímavé informace jsou v části Audio a Video a to jak v podobě mp3 souborů, tak i videií. Pokud máte zájem, mám i knihy o Chlorelle i Ječmeni v angličtině, stačí napsat nebo zavolat.
———
39) Pomáhá Chlorella pyrenoidosa bělit zuby?
Tím, že ji rozkoušete a budete ji mít určitý čas na zubech, pomáhá aktivně odstraňovat zubní plak a může se zdát, že zuby bělí. Žádná chemická bělidla v Chlorelle obsažena nejsou.
———
40) Mohou pomoci zelené potraviny při obnově kloubních chrupavek?
Zelené potraviny brání i vzniku poškození chrupavky, již poškozenou chrupavku však opravit neumí, zde jsou nejlepší chondropeotektiva (ProEnzy, ProFlex) užívaná vždy alespoň po dobu 3 měsíců soustavně.